Umowa została podpisana w piątek w siedzibie funduszu między prezesem NFOŚiGW Kazimierzem Kujdą i przedstawicielami stołecznego MPWiK.
– Warszawskie "ściekowe" przedsięwzięcie to największy projekt, który będzie realizowany dzięki środkom unijnym. Inwestycje obejmą 31 miast, najokazalsze z nich – poza Warszawą – będą realizowane w Poznaniu, Radomiu, Lublinie i we Wrocławiu. Wodno-kanalizacyjne projekty łącznie będą kosztowały 3,6 miliarda złotych – powiedział Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.
Prezes MPWiK Warszawy Renata Tomusiak dodała, że beneficjentami tej inwestycji będą mieszkańcy Warszawy, a dofinansowany szósty etap projektu na pewno nie jest ostatnim.
50 kilometrów sieci
Inwestycja ma zakończyć się w 2024 roku. Dzięki niej 5,7 tysięcy osób podłączonych zostanie do sieci kanalizacyjnej. Powstanie ponad 50 km nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Jak informuje ratusz, miejscy wodociągowcy zaplanowali 42 zadania, z czego 33 to inwestycje budowlane związane z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej.
Ważnym przedsięwzięciem będzie budowa trzech kolektorów tranzytowo-retencyjnych: Wiślanego, Mokotowskiego-bis oraz Lindego-bis o łącznej długości około 17 km. "W kolektorach będą się gromadziły ścieki np. podczas ulew a potem będą stopniowo przesyłane do oczyszczalni. Dzięki temu ulice nie będą zalewane w czasie gwałtownych opadów" – podaje ratusz.
Stacja tankowania biogazu
Zmodernizowane zostaną też dwie oczyszczalnie ścieków: Czajka i Południe, gdzie zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. W Czajce planowane jest także uruchomienie stacji tankowania biogazu.
"Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" jest jednym z największych przedsięwzięciem o charakterze środowiskowym realizowanym w tej części Europy.
Tak wyglądają warszawskie ulice po burzy:
Zalane ulice Warszawy
Zalane ulice Warszawy
kz/PAP/b
Źródło zdjęcia głównego: NFOŚiGW