W nocy z poniedziałku na wtorek przypada maksimum Perseidów - jednego z najbardziej znanych rojów meteorów. - Musimy być cierpliwi, meteory na pewno nie pojawią się od razu - radzi Karol Wójcicki z CNK.
- W pierwszej części wieczoru powinniśmy spoglądać na wschodnią część horyzontu i być cierpliwi. Trzeba poczekać kilka, kilkanaście minut - mówi Wójcicki.
Jak dodaje, najwięcej meteorów powinniśmy zobaczyć w pierwszej części nocy oraz przed świtem.- Najlepiej spoglądać w niebo przez całą noc - dodaje.
Wszystkich miłośników astronomii na wspólne oglądanie Centrum Nauki Kopernik zaprasza do Parku Odkrywców od godz. 21. Będą maty i leżaki. Rój Perseidów będzie można zobaczyć gołym okiem.
Wyjątkowe zaciemnienie
Jak zapowiadają organizatorzy, będzie widać więcej niż kiedykolwiek.Nie tylkodzięki możliwości spojrzenia w teleskop. Specjalnie dla miłośników astronomii, którzy pojawią się tego wieczoru w kopernikowym Parku Odkrywców, zgaśnie iluminacja Centrum, Stadionu Narodowego i mostu Świętokrzyskiego.
- Globalnie to niczego nie zmieni, poziom zaświetlenia będzie taki sam. Ale lokalnie, w Parku Odkrywców będzie lepiej. W ubiegłym roku Stadion Narodowy i most Świętokrzyski były jedynymi przeszkadzajkami w polu widzenia – wyjaśniał w TVN 24 Wójcicki.
To pierwszy przypadek w Polsce i prawdopodobnie pierwszy w Europie, gdy gasi się światła dużych obiektów, aby pomóc miłośnikom astronomii w obserwacjach nocnego nieba.
Wydarzenia na niebie na żywo komentował będzie Karol Wójcicki. Wejście jest darmowe.
Karol Wójcicki, Centrum Nauki Kopernik
par