- Najważniejszy plac w stolicy wyłożony jest starymi płytami granitowymi oraz betonową kostką. Fatalny stan nawierzchni sugeruje konieczność naprawy, uzupełnienia, bądź wymiany – nie kryje Julia Matuszewska, rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który prace będzie nadzorował.Wymiana betonu na granitZły stan betonowych kostek i płyt widać gołym okiem. Są nierówne i w wielu miejscach mają ubytki. Remontowe plany stołecznych urzędników urzeczywistnią się w przyszłym roku. Co się zmieni?
Przede wszystkim plac zyska nową nawierzchnię. - Będziemy starali się, jak największą część placu pokryć granitem, ale w jakim procencie, zależy od ostatecznego projektu - mówi Matuszewska.
Istotne są też ograniczenia techniczne. - Płyty muszą być bardzo wytrzymałe tak, aby nie uszkodziły ich ciężkie pojazdy - wyjaśnia Matuszewska. Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, nie mogą to być płyty granitowe pochodzenia azjatyckiego. - Mamy też ograniczenia wynikające z budżetu przeznaczonego na inwestycje - dodaje Matuszewska.
CZYTAJ WIĘCEJ O ZŁYM STANIE NAWIERZCHNI PLACU
Bez oświetlenia reliktów pałacuNa całe prace zaplanowano 10,5 mln zł. Dotacja pochodzi ze środków Wojewody Mazowieckiego. Właścicielem przeważającej części terenu placu jest Skarb Państwa. - Zakres inwestycji ograniczony jest właśnie do działek Skarbu Państwa. Na remontowanym obszarze nie ma wpisanych do rejestru zabytków fundamentów Pałacu Saskiego, znajdują się po obu stronach Grobu Nieznanego Żołnierza - wyjaśnia rzeczniczka. - Nie przewidujemy wykonania płyty szklanej z oświetleniem tych reliktów - dodaje.Planowany jest za to montaż instalacji odwadniającej płytę główną placu i odnowienie przyległych do niej od północy i południa chodników. Ma być również mniej masztów flagowych. - Zgodnie z wnioskiem Garnizonu m.st. Warszawa, wszystkie maszty staną na terenie po północnej stronie od Grobu Nieznanego Żołnierza – informuje Matuszewska. - Będą cztery: jeden duży i trzy mniejsze - będzie je można zdejmować - dodaje.Zdążą na 11 listopadaPrace remontowe będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym. Poprzedzą je też badania gruntu, a także przetarg na projekt. - Na przełomie roku ogłosimy przetarg na projekt przebudowy placu. Planuje się, że projekt powstanie do końca kwietnia 2013 roku. Miesiąc później zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych, który do końca 2013 roku przebuduje plac - mówi Matuszewska.Czy to oznacza, że prace będą trwały podczas uroczystości 11 listopada przyszłego roku? - Chcemy do tego czasu zakończyć niezbędne do przeprowadzenia uroczystości państwowych z okazji Święta Niepodległości prace – zapewnia Matuszewska.ran//ec
Plac Piłsudskiego do remontu
Źródło zdjęcia głównego: Karol Kobos, tvnwarszawa.pl