Na Mazowszu wyją syreny. Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Test syren
Test syren
Źródło: TVN24

W Warszawie i innych miastach Mazowsza przez trzy kolejne dni wyć będą syreny. - To test systemu ostrzegania organizowany przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - informują urzędnicy.

Ćwiczenia rozpoczęły się we wtorek i potrwają do czwartku. W godzinach 6.00 - 19.00 syreny alarmowe można usłyszeć w 44 mazowieckich miastach w tym w Warszawie, Radomiu, Ostrowi Mazowieckiej czy Ostrołęce.

- W ramach ćwiczeń uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syreny. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez dźwięk ciągły - również trzyminutowy - możemy przeczytać w komunikacie.

Jak wyjaśniają urzędnicy, włączenie syren alarmowych jest jednym z elementów ćwiczenia związanym z epizodem zakładającym naruszenie przestrzeni powietrznej kraju. Test organizuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Mieszkańcy zdziwieni

Dźwięk syren alarmowych zdziwił w środę wielu warszawiaków. Szczególnie aktywnie sprawę komentowano w mediach społecznościowych. Użytkownicy dziwili się, dlaczego wyją akurat w środę.

Jak informowały we wtorek wieczorem "Fakty" TVN nie tylko warszawiacy byli zaskoczeni testem systemu alarmowego. Gdy w Gdańsku włączyły się syreny, na ulicach panowała obojętność. Niektórzy zastanawiali się, czy dźwięk syren oznaczał obchody jakiejś rocznicy.

Trzydniowe ćwiczenia antyterrorystyczne i ratownicze "Sarex" i "Renegade" odbywają się w całej Polsce.

Więcej w materiale Faktów TVN

Czytaj także: