Na budowie metra szukają śladów dawnej Warszawy

O odkryciach na Targówku
O odkryciach na Targówku
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
O odkryciach na TargówkuLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pracują na budowie metra, ale nie posuwają inwestycji naprzód. Na Targówku i Woli archeolodzy obserwują place budowy w poszukiwaniu śladów naszego dziedzictwa. Trafili już na kulę armatnią, butelki apteczne, ale też ludzkie szczątki.

- To jest zadanie bardzo wymagające. Musimy spełniać kryteria bezpieczeństwa i funkcjonowania w przestrzeni, w której nie jesteśmy najważniejsi. A naszym zadaniem jest uratowanie dziedzictwa, które mogło zostać zniszczone – tłumaczy Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Jama z ceramiką

To właśnie do budynku przy ulicy Długiej trafiają przedmioty odkryte na budowie metra. Znajdują się pod czujnym okiem konserwatorów. W dwóch pracowniach: metali i ceramiki. - Jedno z najciekawszych znalezisk jest ze stacji C18 Trocka, gdzie odkryliśmy jamę z ceramiką, datowaną wstępnie na XVII - XVIII wiek – wyjaśnia Michał Paczkowski ze stanowiska ds. archeologicznych badań ratowniczych. To jednak nie jedyne znaleziska z Targówka i Pragi Północ. Wśród tych metalowych jest kula armatnia do działa sześciofuntowego, najprawdopodobniej z XIX wieku. Była na budowie stacji C17 Targówek. Tak samo jak korpus pistoletu potocznie zwanego lugerem. Ostał się bez zamka i magazynku. Na miejscu archeolodzy znajdują też fundamenty piwnic, które były w tym miejscu do czasów powojennych, ale zniknęły wraz z rozbudową osiedli. Tak było na stacjach Targówek i Trocka. - Budowa metra właściwie nie była przerywana. Była wstrzymywana na konkretnym odcinku, przy stacjach Trocka i Szwedzka. Trwało to maksymalnie dwa dni, a front robót przeniósł się w tym czasie w inne miejsce. Musieliśmy teren doczyścić, żeby przeprowadzić dokumentację fotograficzną i opisową reliktów. Po zabraniu zabytków prace mogły być kontynuowane - zaznacza Paczkowski.

Wolskie historie

Prace na Targówku rozpoczęły się mniej więcej pół roku temu, więc archeolodzy mieli już możliwość, by się wykazać. Na Woli trwają od około trzech miesięcy, ale tu też poszukiwacze dziedzictwa mają ręce pełne roboty. Wynika to z historycznych uwarunkowań. - Budowane stacje są na terenie wychodzącym poza zasięg dawnego miasta Warszawy. One weszły w skład Warszawy w pierwszej połowie XX wieku - zaznacza Wojciech Borkowski. Dzielnica była też szczególnym świadkiem II wojny światowej. Mowa o Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim bestialskiej rzezi Woli. - Możemy natrafiać, i nie ukrywam, że już natrafiliśmy, na szczątki osób, które zginęły. Nie jest ich dużo, ale staramy się z pełną pieczołowitością je zabezpieczać - zapewnia zastępca dyrektora muzeum. Nie brakuje też przedmiotów, które pokazują, jak przed laty wyglądało życie. Na budowie stacji Młynów archeolodzy znaleźli pozostałości apteki w podziemiach jednego z budynków, w tym skład butelek. - Musimy sobie zdawać sprawę, że były wielorazowego użytku. Każdy aptekarz magazynował taki zbiór, żeby móc wypełniać je lekami. W tym samym miejscu znaleźliśmy też elementy maski gazowej, pewnie z roku 1939 - wyjawia Borkowski. Z kolei na terenie przyszłej stacji Księcia Janusza odnaleźli kilka kałamarzy. Sporo znalezisk znajdowało się również w okolicach Górczewskiej 36. – Zamek od komórki, skład z patelniami czy garnkami. Wydawałoby się, że to śmieci, ale są z konkretnego podwórka, należały do konkretnej osoby i pokazują jak się wtedy żyło – przekonuje Borkowski.

O odkryciach na Woli
O odkryciach na WoliLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Robotnicy pomagają

Archeolodzy, którzy prowadzą na terenie budowy metra nadzór, są na początku przygody z tą inwestycją. Ma być gotowa w 2019 roku, a oni będą jej towarzyszyli do ostatnich chwil. Jak mówią, musza zgrać swoje działania z budowniczymi, ale mogą liczyć na ich pomoc – dokonują między innymi pomiarów geodezyjnych. Archeolodzy zapewniają również, że nie zabraknie kolejnych znalezisk.

ran/r

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl