"Moi urzędnicy wprowadzili mnie w błąd, dlatego polecieli"

Hanna Gronkiewicz-Waltz o Chmielnej 70
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Chmielnej 70
TVN24
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Chmielnej 70TVN24

Hanna Gronkiewicz-Waltz przerzuca odpowiedzialność za aferę z reprywatyzacją działki na placu Defilad na Ministerstwo Finansów i swoich urzędników. - Uważam, że wprowadzili mnie w błąd - przekonywała w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Prezydent Warszawy tłumaczyła na antenie TVN24 swoje ruchy po aferze związanej ze zwrotem działki przy Pałacu Kultury i Nauki (przedwojenny adres: Chmielna 70). Jak już pisaliśmy, zwolniła z pracy między innymi dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami, jego zastępcę i jeszcze jednego urzędnika.

"Wprowadzili mnie w błąd"

- Przede wszystkim nadal winne jest Ministerstwo Finansów, natomiast moi urzędnicy nie dołożyli należytej staranności, żeby (sprawdzić - red.) to, co ministerstwo zaniedbało. Nie poszli do Ministerstwa Finansów i nie zażądali pełnej dokumentacji. Dlatego ich dyscyplinarnie zwolniłam - mówiła w kontekście działki na placu Defilad Gronkiewicz-Waltz. - Uważam, że urzędnicy wprowadzili mnie w błąd, dlatego "polecieli" - dodała potem.

Jak tłumaczyła, kluczowy dla sprawy dokument z lutego 2011 r. (mówiący o duńskim obywatelstwie przedwojennego właściciela działki przy Chmielnej i jego spłaceniu) znalazł się w zupełnie innej teczce niż powinien. Dopiero po przeprowadzonej przez Biuro Prawne w ostatnim czasie kwerendzie został odnaleziony.

Zapytana wprost, czy mając dzisiejsza wiedzę o Chmielnej 70, dopuszcza myśl, że urzędnicy mogli pomagać w wyłudzaniu działek, zaprzeczyła, ale przyznała, że stuprocentowej pewności mieć nie może. - Nie miałam takiego przypadku przez całe 10 lat. W związku z tym nie mam podstaw, żeby ich podejrzewać, ale dzisiaj już głowy za nich nie dam - powiedziała.

Wysokie kompetencje Bajki

Z kolei na pytanie, czy sprawa działki przy Pałacu Kultury i Nauki to "przekręt na 160 milionów" odesłała do odpowiednich służb. - Jeżeli chodzi o ocenę tego, to jest prokuratura i CBA. To postępowanie już trwa. Ja nie mam takich narzędzi: nie mam możliwości podsłuchów, nie mam możliwości badania kontaktów. Ja muszę polegać na moich urzędnikach - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz.

Z czego wynikało wysokie zaufanie prezydent do dyrektora BGN Marcina Bajki? - Z przygotowania merytorycznego, z szybkości odpowiedzi na różne pytania. Nie było do tej pory żadnego (podobnego - red.) przypadku poza działką na placu Defilad - zapewniała Gronkiewicz-Waltz.

Czy nie miała wcześniej zastrzeżeń do pracy dyrektora i dwóch pozostałych zwolnionych dyscyplinarnie urzędników? - Nie ulega wątpliwości, że kompetencje mieli wysokie. Wszyscy to potwierdzą. Były wiceprezydent, a dzisiejszy szef KNF (Andrzej Jakubiak - red.) absolutnie nie miał zastrzeżeń do ich kompetencji ani uczciwości - podkreśliła prezydent Warszawy.

Przypomniała również, że różne spawy związane z reprywatyzacją badały prokuratura i Centralne Biuro Śledcze, ale nikomu nawet nie postawiono zarzutów, nie mówiąc o wyrokach.

ZOBACZ W CAŁOŚCI "FAKTY PO FAKTACH"

Kamienica przy Noakowskiego

Prezydent stolicy odniosła się też do przypadku kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16, którą przejęła rodzina jej męża. Stwierdziła, że żaden ze zwolnionych urzędników nie miał wpływu na decyzję w tej sprawie. - Kamienica została zwrócona w 2003 r. - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz. - W sprawie Noakowskiego 16 z upoważnienia prezydenta wydała (decyzję - red.) obecna naczelnik. Jedna z naczelniczek, która pracuje 20 lat czy 15 - powiedziała prezydent. Nie podała jednak nazwiska urzędniczki. Stwierdziła, że nie wie, czy naczelniczka mogłaby tego chcieć.

Co z ustawą reprywatyzacyjną?

Prezydent stolicy tłumaczyła również, dlaczego dotychczas nie została uchwalona ustawa reprywatyzacyjna, która kompleksowo rozwiązywałaby problem. - Projekt był wysyłany do ministra Grada w 2008 r., a drugi do wszystkich organów - Sejmu, Senatu w 2011 r. Mój poprzednik Lech Kaczyński w 2005 r. wysłał też projekt do posła Artura Zawiszy. Mój poprzednik raz, a ja dwa razy podejmowałam próbę uchwalenia - tłumaczyła.

Dlaczego ustawy nie zostały uchwalone? Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że ze względu na kryzys i brak pieniędzy na odszkodowania. - Myślę, że to kwestia oszczędności i braku gotówki - uznała.

I dodała, że dlatego zaproponowała premier Ewie Kopacz uchwalenie "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, która takich wydatków nie generuje. Ta została niedawno podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i ma wejść w życie w przyszłym miesiącu. - Myślę, że we wrześniu będzie złożony projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Mam nadzieję, że inne partie go poprą - podsumowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent o zwolnionych urzędnikach
Prezydent o zwolnionych urzędnikachTVN24

ran/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl