"Moi urzędnicy wprowadzili mnie w błąd, dlatego polecieli"

Hanna Gronkiewicz-Waltz o Chmielnej 70
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Chmielnej 70
TVN24
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Chmielnej 70TVN24

Hanna Gronkiewicz-Waltz przerzuca odpowiedzialność za aferę z reprywatyzacją działki na placu Defilad na Ministerstwo Finansów i swoich urzędników. - Uważam, że wprowadzili mnie w błąd - przekonywała w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Prezydent Warszawy tłumaczyła na antenie TVN24 swoje ruchy po aferze związanej ze zwrotem działki przy Pałacu Kultury i Nauki (przedwojenny adres: Chmielna 70). Jak już pisaliśmy, zwolniła z pracy między innymi dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami, jego zastępcę i jeszcze jednego urzędnika.

"Wprowadzili mnie w błąd"

- Przede wszystkim nadal winne jest Ministerstwo Finansów, natomiast moi urzędnicy nie dołożyli należytej staranności, żeby (sprawdzić - red.) to, co ministerstwo zaniedbało. Nie poszli do Ministerstwa Finansów i nie zażądali pełnej dokumentacji. Dlatego ich dyscyplinarnie zwolniłam - mówiła w kontekście działki na placu Defilad Gronkiewicz-Waltz. - Uważam, że urzędnicy wprowadzili mnie w błąd, dlatego "polecieli" - dodała potem.

Jak tłumaczyła, kluczowy dla sprawy dokument z lutego 2011 r. (mówiący o duńskim obywatelstwie przedwojennego właściciela działki przy Chmielnej i jego spłaceniu) znalazł się w zupełnie innej teczce niż powinien. Dopiero po przeprowadzonej przez Biuro Prawne w ostatnim czasie kwerendzie został odnaleziony.

Zapytana wprost, czy mając dzisiejsza wiedzę o Chmielnej 70, dopuszcza myśl, że urzędnicy mogli pomagać w wyłudzaniu działek, zaprzeczyła, ale przyznała, że stuprocentowej pewności mieć nie może. - Nie miałam takiego przypadku przez całe 10 lat. W związku z tym nie mam podstaw, żeby ich podejrzewać, ale dzisiaj już głowy za nich nie dam - powiedziała.

Wysokie kompetencje Bajki

Z kolei na pytanie, czy sprawa działki przy Pałacu Kultury i Nauki to "przekręt na 160 milionów" odesłała do odpowiednich służb. - Jeżeli chodzi o ocenę tego, to jest prokuratura i CBA. To postępowanie już trwa. Ja nie mam takich narzędzi: nie mam możliwości podsłuchów, nie mam możliwości badania kontaktów. Ja muszę polegać na moich urzędnikach - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz.

Z czego wynikało wysokie zaufanie prezydent do dyrektora BGN Marcina Bajki? - Z przygotowania merytorycznego, z szybkości odpowiedzi na różne pytania. Nie było do tej pory żadnego (podobnego - red.) przypadku poza działką na placu Defilad - zapewniała Gronkiewicz-Waltz.

Czy nie miała wcześniej zastrzeżeń do pracy dyrektora i dwóch pozostałych zwolnionych dyscyplinarnie urzędników? - Nie ulega wątpliwości, że kompetencje mieli wysokie. Wszyscy to potwierdzą. Były wiceprezydent, a dzisiejszy szef KNF (Andrzej Jakubiak - red.) absolutnie nie miał zastrzeżeń do ich kompetencji ani uczciwości - podkreśliła prezydent Warszawy.

Przypomniała również, że różne spawy związane z reprywatyzacją badały prokuratura i Centralne Biuro Śledcze, ale nikomu nawet nie postawiono zarzutów, nie mówiąc o wyrokach.

ZOBACZ W CAŁOŚCI "FAKTY PO FAKTACH"

Kamienica przy Noakowskiego

Prezydent stolicy odniosła się też do przypadku kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16, którą przejęła rodzina jej męża. Stwierdziła, że żaden ze zwolnionych urzędników nie miał wpływu na decyzję w tej sprawie. - Kamienica została zwrócona w 2003 r. - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz. - W sprawie Noakowskiego 16 z upoważnienia prezydenta wydała (decyzję - red.) obecna naczelnik. Jedna z naczelniczek, która pracuje 20 lat czy 15 - powiedziała prezydent. Nie podała jednak nazwiska urzędniczki. Stwierdziła, że nie wie, czy naczelniczka mogłaby tego chcieć.

Co z ustawą reprywatyzacyjną?

Prezydent stolicy tłumaczyła również, dlaczego dotychczas nie została uchwalona ustawa reprywatyzacyjna, która kompleksowo rozwiązywałaby problem. - Projekt był wysyłany do ministra Grada w 2008 r., a drugi do wszystkich organów - Sejmu, Senatu w 2011 r. Mój poprzednik Lech Kaczyński w 2005 r. wysłał też projekt do posła Artura Zawiszy. Mój poprzednik raz, a ja dwa razy podejmowałam próbę uchwalenia - tłumaczyła.

Dlaczego ustawy nie zostały uchwalone? Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że ze względu na kryzys i brak pieniędzy na odszkodowania. - Myślę, że to kwestia oszczędności i braku gotówki - uznała.

I dodała, że dlatego zaproponowała premier Ewie Kopacz uchwalenie "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, która takich wydatków nie generuje. Ta została niedawno podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i ma wejść w życie w przyszłym miesiącu. - Myślę, że we wrześniu będzie złożony projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Mam nadzieję, że inne partie go poprą - podsumowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent o zwolnionych urzędnikach
Prezydent o zwolnionych urzędnikachTVN24

ran/b

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wynik śledztwa policjantów z Centralnego Biura Śledczego i Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV to zatrzymanie 16 osób podejrzanych o wprowadzenie do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy. To kolejne uderzenie w gang w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, w którym występuje łącznie 126 podejrzanych.

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

Źródło:
PAP

41-latek włamywał się do remontowanego ośrodka dla dzieci i kradł zamontowane elementy nowej instalacji elektrycznej. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali go na gorącym uczynku. Usłyszał szereg zarzutów i został tymczasowo aresztowany.

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż po majówce, 6 maja, ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Mieszkańcy stolicy mają czas na zabranie głosu do 30 czerwca.

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl

Młody mężczyzna napadł na bank w podwarszawskich Ząbkach. Według ustaleń policji groził pracownikom przedmiotem przypominającym broń, zabrał gotówkę i uciekł. Próbował schronić się na Mazurach. Nie udało się.

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Rudzienko w powiecie mińskim. Około godziny 4 nad ranem kierowca, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, uderzył w drzewo. Auto zaczęło płonąć, mężczyzna nie żyje. Policja przekazała, że kilka godzin wcześniej otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny. Teraz służby sprawdzają, czy to on kierował samochodem.

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie widać końca sporu o wybór rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej zarzuca ministrze zdrowia ingerowanie w autonomię uczelni i zapędy autorytarne. Rektora krytykuje zaś za "wygłaszanie prywatnych opinii" za pośrednictwem oficjalnej strony WUM.

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Choć miał być lotniskiem tymczasowym, 29 kwietnia obchodzi swoje 90. urodziny. Tak wtedy, jak i dziś, Okęcie jest największym portem lotniczym w Polsce. W prasie z 1934 roku zachwycano się jego rozmachem i nowoczesnością.

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, by nie można się było z projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego wycofać. Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, "jeśli zostanie wybudowane lotnisko w Baranowie, dalsza eksploatacja Lotniska Chopina nie ma sensu".

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP