O sprawdzenie wykarczowania ponad 300 drzew w zabytkowym Ogrodzie Krasińskich apelowali mieszkańcy Muranowa. Poszli do Generalnego Konserwatora Zabytków i wręczyli mupismo podpisane przez ponad 500 osób, które domagają się wstrzymania prac w ogrodzie oraz zbadania ich przez niezależnego eksperta.
Wyniki kontroli za tydzień
"W związku z protestami mieszkańców Warszawy, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski zobowiązał Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do przeprowadzenia kontroli w sprawie wycinki drzew w Ogrodzie Krasińskich" – poinformował tvnwarszawa.pl Maciej Babczyński, rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pismo zostało wysłane 6 lutego, a wyniki kontroli mają być znane do końca przyszłego tygodnia. "Dotyczy decyzji i realizacji pozwoleń wydanych przez Stołecznego Konserwatora Zabytków od października do grudnia 2012 r. Ma ustalić miedzy innymi, czy sposób prowadzenia prac ziemnych po dokonanej wycince na terenie Ogrodu Krasińskich nie stanowi zagrożenia dla stanu zdrowotnego drzew przeznaczonych do pozostawienia" – informuje Babczyński.
Po kontroli, decyzja co dalej
Chodzi także o sposób karczowania karp, które w projekcie gospodarki drzewostanem przeznaczone zostały do usunięcia. W pracach kontrolnych, jako obserwator, ma uczestniczyć przedstawiciel Generalnego Konserwatora Zabytków. "Po zapoznaniu się z wynikami kontroli, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski podejmie decyzję co do dalszych działań" – zapewnia rzecznik ministerstwa.
300 drzew mniej
W ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.
Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.
Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.
Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.
Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Tłumaczyli, że wycinane są głównie drzewa chore.
Nowy park za 15 mln zł
Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.
W ramach modernizacji całego terenu parku (nie tylko części historycznej) odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona, niedziałająca teraz, fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.
Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.
MIESZKAŃCY ZANIEŚLI PETYCJĘ DO GENERALNEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW:
O co chodzi protestującym?
ran//ec
Źródło zdjęcia głównego: Weronika Tauer, warszawa@tvn.pl