Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji jednogłośnie poparła wprowadzenie w stolicy budżetu partycypacyjnego. Na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców i wybranych przez nich później w głosowaniu będzie ponad 25,6 mln zł.
Jak napisano w stanowisku, "samorząd warszawski wspiera wszelkie działania na rzecz zaangażowania mieszkańców w proces podejmowania decyzji".
- Popieramy również wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w ramach budżetów dzielnicowych Warszawy. Wdrażanie takiego modelu współzarządzaniem środkami publicznymi zwiększy możliwość realizacji celów istotnych dla mieszkańców naszego miasta - zadeklarowali radni.
Radni jednym głosem
Radni podkreślili, że dla sukcesu przedsięwzięcia "istotne jest, by zaangażowała się weń jak najszersza grupa mieszkańców oraz by proces ten był transparentny i w pełni jawny".
Projekt stanowiska ws. poparcia dla budżetu partycypacyjnego w stolicy złożył klub radnych PO; w głosowaniu jednogłośnie poparli go wszyscy obecni podczas sesji radni.
Pierwszy raz w Warszawie
W Warszawie budżet obywatelski polegający na zwiększeniu udziału i wpływu obywateli na finanse miasta, będzie realizowany po raz pierwszy w 2014 r. W przyszłym tygodniu rozpocznie się nabór projektów.
Mieszkańcy będą mogli zgłaszać, a potem zagłosować na projekty dotyczące m.in. budowy placu zabaw, remontu chodnika, czy wydarzenia kulturalnego. Nie tylko wskażą lokalizację, ale sami zaproponują swój pomysł, opiszą i oszacują koszt.
Do zgłoszenia projektu będzie trzeba załączyć 15 podpisów innych mieszkańców, którzy popierają pomysł. Propozycje . Pieniądze będą wydawane w 2015 roku. Urzędnicy zaznaczają, że w grę wchodzą jedynie projekty, których realizacja zajmie nie więcej niż rok.
O budżecie partycypacyjnym opowiada Urszula Majewska (Centrum Komunikacji Społecznej):
"Dzielimy faktyczne pieniądze"
"Patrzyliśmy, jak robią to inne miasta"
PAP/b
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24