Miejskie parkingi. Dwa pod ziemią, jeden piętrowy z bazarem w parterze

Przybędzie podziemnych parkingówZTM

Ponad tysiąc miejsc ma powstać na trzech nowych parkingach, które ratusz planuje wybudować na Woli, Mokotowie i Ochocie. Poznaliśmy szczegóły pierwszego etapu, który jest częścią programu wartego 25 milionów złotych. Ale wiele kwestii wciąż pozostaje otwartych.

Wizualizacje zaprezentował podczas środowego spotkania Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu Tomasz Koc z Zarządu Transportu Miejskiego. - Materiały mają charakter roboczy. Zlecone przez nas materiały nie są jeszcze odebrane. Przewidujemy, że finalne będziemy posiadać na koniec marca – zastrzegł na wstępie Koc. Dlatego też Zarząd Transportu Miejskiego odmówił nam ich publikacji.

Jak przypomniał urzędnik, program budowy parkingów kubaturowych (głównie podziemnych) zakłada, że powstanie ich około 10 i znajdzie się na nich miejsce dla ponad dwóch tysięcy samochodów. Na początek ratusz wskazał trzy lokalizacje, a ZTM zlecił zewnętrznym firmom przygotowanie studium wykonalności, analizy finansowej i koncepcji architektonicznej obiektów. Co z nich wynika?

Dwa podziemne, jeden czteropiętrowy

Na terenie Zespołu Szkół numer 7 im. Szczepana Bońkowskiego przy Chłodnej ma powstać podziemny parking na 208 – 231 (w zależności od wariantu). - Boisko wykonano w czasach PRL, dawno nie było remontowane, to dobry moment na odtworzenie terenu w wysokim standardzie – tłumaczył przedstawiciel ZTM. Nad parkingiem znajdzie się miejsce na plac apelowy, dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią do koszykówki i siatkówki, jedno trawiaste do piłki nożnej oraz siłownię. Społecznicy zauważyli, że na wizualizacjach nie uwzględniono wyrzutni spalin. Tomasz Koc precyzował, że znajdą się one przy wyjściach: w okolicach skweru Psa Fafika i Chłodnej.

Parking zaplanowany na Mokotowie zajmie długi pas między Orzycką i Gintrowskiego (do niedawna Rzymowskiego) i będzie naziemny. - Przewiduje 437-444 miejsca parkingowe na czterech piętrach. Będzie miał 19,5 metra wysokości. Koncepcja zakłada przeniesienie bazarku z ulicy Gotarda w powierzchnię parteru tego obiektu – wyjaśniał Koc. Budowa będzie oznaczała konieczność wycinki lub przeniesienia drzew, które dziś tam rosną. Zieleń ma być natomiast na dachu, bo wymusza to plan miejscowy.

Trzecia z wybranych lokalizacji to działka Szkoły Podstawowej nr 97 im. Leona Kruczkowskiego przy Spiskiej na Ochocie. Tam na dwóch podziemnych kondygnacjach przewidziano 414 miejsc postojowych. Żeby go wybudować będzie trzeba zburzyć boiska, które powstały zaledwie kilka lat temu. Uczestników komisji martwiło także usytuowanie wyrzutni spalin tuż przy boiskach. Tak, jak przy na parkingu przy Chłodnej, projektanci przewiduje ich instalację przy klatkach schodowych.

Podniesiono też kwestię pozbawienie uczniów boisk na czas budowy, a także uciążliwości samych robót. - Na budowę przewidujemy 12-18 miesięcy, w tym czasie boiska nie będzie – przyznał, ale zapewniał, że najbardziej uciążliwe prace mogą być prowadzone poza godzinami pracy szkoły. – Jesteśmy otwarci, żeby zwiększyć komfort dzieci uczących się - stwierdził.

Na razie bez analiz ruchu

Roberta Buciaka z Zielonego Mazowsza zaskoczyło, że od autorów koncepcji parkingów nie jest wymagana analiza komunikacyjna, czyli próba przewidzenia, jak będzie kształtował się ruch po oddaniu inwestycji. – Od nas wymaga się tego nawet przy każdej najmniejszej próbie zmiany układu drogowego w ramach budżetu partycypacyjnego. Przy okazji budowy obiektu na kilkaset miejsc postojowych, co radykalnie zmieni ruch w tym obszarze, powinno być to tym bardziej uwzględnione - apelował.

Przedstawiciele ZTM odpowiedzieli, że będzie na to czas po konsultacjach społecznych. A te, jak zapewniali, mają być przeprowadzone dla każdego obiektu z osobna.

Kto i za ile tam zaparkuje?

Mniej zaawansowany jest inny program, który realizuje Zarząd Transportu Miejskiego – budowa parkingów modułowych. Każdy będzie miał stalową konstrukcję, dwie do czterech kondygnacji i będzie montowany za pomocą śrub. Dzięki temu, będzie można zmieniać jego lokalizację w zależności od aktualnych potrzeb. Żywotność konstrukcji określona została na 50 lat. Na razie nie wiadomo, gdzie staną i ile będą kosztowały.

Na razie niewiadomą jest także na jakich zasadach będzie zorganizowane parkowanie, czy okoliczni mieszkańcy będą mieli preferencje, jakie będą koszty trzymania auta na nowych obiektach. - Nie mamy przyjętego modelu funkcjonowania, temat jest otwarty – odparł Koc. Pytanie, czy rower będzie można zostawić za darmo czy na zasadach komercyjnych, również pozostało bez precyzyjnej odpowiedzi.

Pewne jest, że gospodarzem miejskich parkingów kubaturowych i modułowych będzie Zarząd Dróg Miejskich.

Zobacz także: Drogowcy idą na e-wojnę z parkingowymi oszustami

Kamery pomogą drogowcom
Kamery pomogą drogowcomTVN24

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP