Strażacy podsumowali rok: o 16 tysięcy wzrosła liczba interwencji, wiele działań miało związek z COVID-19

Źródło:
PAP
Na moście Poniatowskiego spłonęło auto
Na moście Poniatowskiego spłonęło auto Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/11
Akcje straży pożarnej w 2020 roku

W ubiegłym roku mazowieccy strażacy otrzymali o 16 tysięcy więcej zgłoszeń niż w roku 2019. Wiele z nich dotyczyło działań o charakterze medycznym, związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19. Ze statystyk wynika, że spadła liczba interwencji związanych z wypadkami drogowymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Mazowiecka straż pożarna interweniowała w 2020 roku 86 415 razy. Jak wyliczył jej rzecznik Karol Kierzkowski, było to 19 087 interwencji przy pożarach, 59 392 przy miejscowych zagrożeniach oraz 7 936 dotyczących fałszywych alarmów. - To aż o 16 126 zdarzeń więcej niż w 2019 roku – wskazał. Wyjaśnił też, że na tak dużą liczbę interwencji w minionym roku wpływ miało zaangażowanie straży pożarnej w walkę z pandemią COVID-19 – było to aż 14 913 zdarzeń.

Z danych przekazanych przez rzecznika wynika, że w ostatnich pięciu latach na terenie województwa mazowieckiego strażacy zauważają wzrost liczby interwencji.

Ponad 19 tysięcy pożarów

- W 2020 roku strażacy interweniowali między innymi przy 6057 pożarach traw (najwięcej w kwietniu – 2749 oraz marcu – 16085) i 1612 pożarach lasów (najwięcej w kwietniu – 976 oraz sierpniu – 151), w których ranne zostały trzy osoby – poinformował Kierzkowski.

Ponadto na terenie Mazowsza powstało 4168 pożarów obiektów mieszkalnych, w których 181 osób zostało rannych, a 53 straciły życie. Jednocześnie mazowieccy strażacy uczestniczyli w 230 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 101 osób uległo podtruciu, niestety pięć osób zmarło.

W związku z trwającym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o obowiązkowych okresowych przeglądach urządzeń grzewczych, instalacji gazowej i elektrycznej oraz kontroli przewodów wentylacyjnych i czyszczeniu przewodów kominowych. - Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o powstaniu ognia. Natomiast użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny, montując czujkę czadu – apelują strażacy.

Pożar hali magazynowej w Konstancinie

Trwa dogaszanie pożaru
Trwa dogaszanie pożaruTVN24
wideo 2/7

Wspieranie walki z COVID-19

Podsumowując 2020 rok, Kierzkowski poinformował, że mazowieccy strażacy uczestniczyli w usuwaniu aż 59392 miejscowych zagrożeń. - Największą grupą zdarzeń były działania o charakterze medycznym, w tym walka z pandemią koronawirusa – 14913 interwencji oraz izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego – 506 interwencji – wskazał.

Ponadto strażacy 13 773 razy usuwali skutki burz i huraganowych wiatrów (w tym 5691 w czerwcu, 2123 w sierpniu oraz 1835 w październiku), w których 23 osoby zostały ranne, a jedna osoba zmarła.

Mniej wypadków drogowych

Strażacy interweniowali także 9581 razy podczas wypadków samochodowych na mazowieckich drogach (spadek o 845 zdarzeń w porównaniu do 2019 roku), w których 4826 osób zostało poszkodowanych (spadek aż o 1652 osoby ranne), a 238 osób zginęło (spadek o 9 ofiar śmiertelnych).

- 382 interwencje dotyczyły działań na obszarach wodnych, w których 18 osób zostało rannych, a 32 utonęły – poinformował Kierzkowski. Jak dodał, w okresie zimowym odnotowano 95 interwencji (dwie osoby ranne oraz sześć utonięć). Podczas sezonu letniego strażacy interweniowali 201 razy na mazowieckich rzekach, stawach i jeziorach. - Niestety odnotowano 19 utonięć oraz 10 osób podtopionych – poinformował.

Więcej interwencji strażaków także w stolicy

Najwięcej interwencji odnotowano w Warszawie (21086) oraz powiatach: radomskim (5325), wołomińskim (3803), płockim (3741), piaseczyńskim (3659).

Stołeczna straż pożarna podała we wtorek na Facebooku, że w 2020 roku odnotowano o 19 procent więcej zdarzeń na terenie Warszawy niż rok wcześniej. "Interweniowaliśmy przy 3 380 pożarach, 14 170 miejscowych zagrożeniach oraz 3 535 zdarzeniach zakwalifikowanych jako alarmy fałszywe" – przekazali strażacy.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Bedyński / KM PSP Warszawa

Pozostałe wiadomości

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl