Marki chcą się pozbyć tirów

Marki chcą rozszerzenia zakazu wjazdu tirów
Marki chcą rozszerzenia zakazu wjazdu tirów
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Marki chcą rozszerzenia zakazu wjazdu tirówTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Podwarszawskie Marki domagają się, by najważniejsza ulica ich miasta, została objęta zakazem poruszenia się tirów w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Władze i mieszkańcy mówią jednym głosem: tiry rozjeżdżają nam miasto, powodują paraliż w ruchu i zagrażają bezpieczeństwu pieszych, rowerzystów oraz innych kierowców.

Przez dwa lata mieli względny spokój. Ciężarówki omijały ich miasto, bo na czas remontu trasy AK wprowadzono zakaz wjazdu tirów w godzinach 6-22.

Mieszkańcy odetchnęli jednak tylko na chwilę, bo sznury tirów znów ciągną przez Marki ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód. Po zakończeniu prac przy trasie AK, w połowie października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ograniczyła zakaz. Teraz tiry nie mogą wjeżdżać na zmodernizowany odcinek S8 jedynie w godzinach szczytu (od 7.00 do 10.00 rano i popołudniu między 16.00 a 20.00).

Znaki zakazu stanęły przy węźle trasy z al. Piłsudskiego. Jednak wielu kierowców nic sobie z nich nie robiło. - To powodowało paraliż al. Piłsudskiego i bocznych uliczek, którymi kierowcy próbowali uciec przed korkami. Tiry często parkują też w niedozwolonych miejscach i czekają aż miną godziny zakazu. Samochody osobowe tkwiły w korkach, ogromne problemy miały też karetki czy wozy straży pożarnej. Mieszkańcy zgłaszają się z tym do mnie niemal codziennie – potwierdza burmistrz Marek, Jacek Orych.

Władze miasta ruszyły do kontrataku. Na spotkaniu z drogowcami udało się jednak wywalczyć tylko zwiększenie liczby znaków, a główny inspektorat transportu drogowego i policja zobowiązały się do częstszych kontroli ciężarówek. - I te działania faktycznie przyniosły efekt. Radiowóz GITD stoi tuż za wjazdem na Trasę Toruńską i wyłapuje kierowców, którzy łamią zakaz. Zapewne Ci informują się o tym przez CB radio, stąd też na Piłsudskiego tirów w godzinach szczytu jest zdecydowanie mniej niż na początku funkcjonowania zakazu - przyznaje burmistrz.

Ale zastrzega, że kontrole nie będą trwały wiecznie, a gdy się skończą - kierowcy ciężarówek znów zablokują ruch w al. Piłsudskiego. Tak jak dzieje się obecnie, poza godzinami obowiązywania zakazu. - Dlatego chcielibyśmy zmian. Zakaz powinien zostać wydłużony. W porannym szczycie powinien się zaczynać już o 6. Co więcej, powinien zaczynać się już przy skrzyżowaniu Piłsudskiego i drogi wojewódzkiej 631. Wówczas tiry nie rozjeżdżałby Marek - tłumaczy Orych.

Władze Marek chcą by zakaz objął ich miejscowośćtvnwarszawa.pl

Drogowcy mówią "nie
"

Jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pozostaje głucha na te apele. - Nie rozważamy takiej możliwości - mówi stanowczo jej rzecznik Jan Krynicki.

Zdaniem drogowców, rozszerzenie zakazu wprowadziłoby "utrudnienia w kwestii dostawy towarów zarówno do stolicy, jak i do samych Marek". - Wprowadzenie takiej organizacji ruchu było konsultowane z władzami samorządowymi. Ustalono, że taka będzie najbardziej efektywna: pozwoli swobodnie podróżować samochodom osobowym w godzinach szczytu, a ciężarówkom - dostarczać towary już poza okresami wzmożonego ruchu - tłumaczy Krynicki.

Czy to oznacza, że nie ma już żadnej nadziei na zmiany? Niekoniecznie. - Wykonujemy dodatkowe pomiary ruchu i analizujemy ich wyniki. Jeśli będziemy mieli dowody, że należy zwiększyć efektywność zakazów, będziemy to realizować – zapewnia rzecznik GDDKiA.

Drogowcy mówią "nie"
Drogowcy mówią "nie"Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Lepiej już było

Burmistrz Orych uważa, że najlepiej jeździło się al. Piłsudskiego w czasie remontu Trasy AK, gdy tiry mogły pojawiać się tam tylko nocami. - Powrót zakazu byłby sytuacją idealną. Jednak drogowcy i wojewoda mazowiecki nie dają nam złudzeń. O takim rozwiązaniu możemy tylko pomarzyć - dodaje.

Potwierdza to Krynicki: - Obecnie nie rozważamy przywrócenia zakazu - ucina.

Wygląda więc na to, że tranzyt zniknie z Marek dopiero po budowie ich obwodnicy. Prace na szczęście już trwają. Na dwukilometrowym odcinku od al. Piłsudskiego do węzła Drewnica wykonawca rozpoczął budowę dróg technologicznych, a także budowę wiaduktu nad ulicami Ząbkowską i Szpitalną oraz mostów nad ulicą Marecką i rzeką Długą. Wcześniej wycięto drzewa i przebudowano wodociągi. Drogowcy czekają też na Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej w postaci odcinka od Drewnicy do Radzymina.

Obwodnica Marek będzie drogą ekspresową. Kierowcy będą mieli do dyspozycji 2 jezdnie po 3 pasy ruchu. Planowane są także ekrany akustyczne, zbiorniki retencyjne oraz przejścia i przepusty dla zwierząt.

Zakończenie prac na pierwszym, około 8-kilometrowym odcinku od Marek do Kobyłki planowane jest na koniec wakacji 2017 r. Wykonawca drugiej części - ponad 7 km od Kobyłki do Radzymina- na swoje prace ma 32 miesiące od dnia podpisania kontraktu (28 listopada 2014 roku), czyli trasa powinna być gotowa w drugiej połowie 2017 roku.

Wówczas nowa droga połączy Trasę Toruńską z obwodnicą Radzymina w ciągu ekspresowej ósemki, tym samym kierowcy zyskają alternatywę dla al. Piłsudskiego w Markach.

Jakub Baliński

Pozostałe wiadomości

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę stołecznymi ulicami przebiegną uczestnicy imprezy Biegnij Warszawo. W planach jest również przemarsz Maszeruję-Kibicuję. - Do około godziny 18.00 będą utrudnienia w rejonie Śródmieścia i Dolnego Mokotowa – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Źródło:
PAP

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 października w wieku 91 lat zmarł Jerzy Molga, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Źródło:
PAP

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wydać komiks uwieczniony na słynnej fotografii z sierpnia 1944.

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie wylądował samolot z Bejrutu z kilkudziesięcioosobową grupą obywateli Polski i innych państw w ramach transportu humanitarnego - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka znaleźli w mieszkaniu 35-letniego Białorusina pistolet maszynowy PPS i papierosy bez akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany, objęty zakazem opuszczania kraju i dozorem policji. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety próbowały przemycić luksusowe zegarki o łącznej wartości 13,5 miliona złotych - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Źródło:
PAP

W miejscowości Rudzienko (Mazowieckie) kierująca samochodem osobowym zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Nieprzytomną kobietę z wraku wydostali strażacy. Po długiej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon. 

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl