"Mam dla państwa dobrą wiadomość, fotoradary zostały uruchomione"

[object Object]
"To nie sa maszynki do zarabiania pieniędzy"TVN24
wideo 2/4

Wielki powrót w Wielki Piątek. Fotoradary w stolicy znów działają. O godz. 9.30 włączono 20 urządzeń - podał Generalny Inspektorat Transportu Drogowego.

O ponownym włączeniu warszawskich fotoradarów mówiło się już od kilku miesięcy. Jednak długo nikt nie chciał zdradzić, kiedy zaczną działać.

- Mam dla państwa dobrą wiadomość, fotoradary zostały uruchomione o godz. 9.30 na rzecz poprawy bezpieczeństwa - ogłosił w piątek rano Marek Konkolewski, dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD.

Zaznaczył, że uruchomienie wymagało przygotowania projektu zmian organizacji ruchu drogowego, który musiał być zatwierdzony przez policję i Zarząd Dróg Miejskich.

- Nie działały, bo trzeba było podpisać umowę, z zakładem energetycznym, odbioru urządzeń musiał dokonać elektryk - dodał. Jak mówił, lokalizacja fotoradarów w stolicy nie zmieniła się, a na ulicach gdzie są fotoradary ustawione zostały odpowiednie znaki informujące o nich kierowców.

Będą kolejne

Konkolewski poinformował, że cztery urządzenia działają na skrzyżowaniu Sobieskiego i Witosa. Trzy kolejne na skrzyżowaniu ulic Zamienieckiej z Ostrobramską i Fieldorfa, a po dwa u zbiegu alei Krakowskiej i ulicy 17 stycznia, Grójeckiej i Dickensa, a także Modlińskiej w okolicach ulicy Jana Żyżki.

Po jednym urządzeniu uruchomiono na ulicy Radzymińskiej u zbiegu z Bystrą, Spacerowej 20a, na moście Gdańskim przy Słomińskiego, ul. Armii Krajowej 60, alei KEN 105, na Trakcie Brzeskim przy Objazdowej i na skrzyżowaniu Niepodległości z Batorego.

To jednak nie koniec. Wojciech Król z CANARD zapewnił, że w "późniejszym terminie" zostaną uruchomione urządzenia przy Przyczółkowej, u zbiegu Górczewskiej i Budy, a także na Wisłostradzie przy Karowej. – Zostały przez nas przejęte później ze względu na stan techniczny. Dokładamy wszelkich starań, by jak najszybciej je uruchomić – przekonywał Król.

- W żadnym wypadku nie można mówić, że są to maszynki do zarabiania pieniędzy. Proszę zauważyć, że są to te lokalizacje, w których jeszcze 15 miesięcy temu straż miejska wykorzystywała te fotoradary na rzecz poprawy bezpieczeństwa – zastrzegł Marek Konkolewski. - Znakomita większość zmotoryzowanych bombardowała nas pytaniami, kiedy te fotoradary będą działać - dodał.

Mapa warszawskich fotoradarówtvn24.pl

Warszawa wynegocjowała

Po zmianie przepisów, od 1 stycznia 2016 roku straże miejskie i gminne nie mogą używać fotoradarów. Chodzi o około 300 urządzeń. Większość niszczeje przy drogach. Warszawa jako pierwsza w kraju namówiła inspekcję, żeby przejęła maszyny. Tylko GITD może zgodnie z aktualnym prawem obsługiwać fotoradary. "Myślę, że to trochę ucywilizuje ruch", "Ja niestety zaliczyłam parę punktów na tych fotoradarach, więc nie szczególnie się cieszę, bo mieszkam w okolicy", "Wiadomo, że bezpieczeństwo się podniesie dzięki temu, natomiast można się zapomnieć" - komentowali warszawiacy. Drogowcy są pewni, że urządzenia zmienią i to bardzo dużo. Zarząd Dróg Miejskich powołuje się na badanie prędkości, które przeprowadził po wyłączeniu fotoradarów. W trzech miejscach sprawdzał, czy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami. Okazało się, że tylko nieliczni. Badanie przeprowadzono w trzech lokalizacjach.

- Na ulicy Modlińskiej byli kierowcy, którzy jeździli 160 kilometrów na godzinę, po Puławskiej mieliśmy samochody, które po wyłączeniu fotoradarów jeździły po 170 kilometrów na godzinę - przekonywał Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Choć stare to nowość

Na razie drogowcy nie mają twardych dowodów na to, że po zasłonięciu fotoradarów zrobiło się niebezpieczniej. Faktem jest jednak, że gdy urządzenia działały, w okolicy nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku i tylko nieliczni jechali z nadmierną prędkością.

- Prędkość generuje przede wszystkim skutek, czyli śmierć. To samo zdarzenie z prędkością 30 mniej oznacza stłuczkę. 30 więcej oznacza bardzo często trupa - tłumaczył Marek Górny, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Drogowcy uczulają. Pierwsze dni z fotoradarami będą dla wielu zaskoczeniem. Kierowcy mogą gwałtownie hamować, bo choć fotoradary są stare, znów będą nowością.

Zdjęcie na stronie głównej: Rafał Guz/PAP

łw/PAP/ran/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl