Najnowsze

Maja Lidia Kossakowska zginęła w pożarze domu letniskowego. Jest śledztwo prokuratury

Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP, wwl112.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru, w którym zginęła Maja Lidia Kossakowska, pisarka fantasy. Powołano już biegłego oraz zlecono sekcję zwłok.

Strażacy otrzymali przed godziną 3 w poniedziałek zgłoszenie dotyczące pożaru w miejscowości Stare Załubice (Mazowieckie).

- Doszło do pożaru domu letniskowego. W chwili przybycia zastępów na miejsce obiekt był w całości objęty pożarem. Na posesji przebywał mężczyzna, który poinformował, że w środku pozostała kobieta. Niestety po stłumieniu płomieni strażacy znaleźli w zgliszczach jej zwęglone ciało - informuje st. kpt. Sławomir Balcerak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie.

Jak ustalił Jakub Pietrzak z serwisu wwl112.pl, kiedy ratownicy wjechali w wąską, zalesioną aleję, wokół płonącego domu biegał zdenerwowany, niegroźnie ranny mężczyzna i krzyczał, że w środku znajduje się jego żona, której nie udało się wydostać z płomieni. 

Mężczyzna, jak podaje strażak, został poszkodowany. Doznał lekkich oparzeń i podtruł się dymem. 

Znani pisarze

Jak się później okazało, w pożarze zginęła pisarka Maja Lidia Kossakowska, z kolei poszkodowany mężczyzna to jej mąż. - Po przyjeździe służb rozpytano właściciela działki, który mówił, że na chwilę wyszedł z domu, kiedy wrócił zobaczył, jak płonie. Kobieta, według jego relacji, spała na piętrze. Mężczyzna nie dał rady wejść do domu, tłumaczył to dużym zadymieniem - mówi z kolei Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Jak dodaje, wszczęto już śledztwo w sprawie. - Dotyczy nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, w którym zginęła jedna osoba - mówi prokurator, zastrzegając jednocześnie, że jest za wcześnie, aby mówić o przyczynach zdarzenia.

W miejscu pożaru pracował biegły ds. pożarnictwa. Zlecono również sekcję zwłok zmarłej pisarki.

Dom letniskowy był dla nich źródłem inspiracji

Ranny mąż Kossakowskiej Jarosław Grzędowicz to wybitny pisarz fantasy, laureat Nagrody im. Janusza Zajdla, twórca serii "Pan Lodowego Ogrodu", tłumacz literatury i komiksów.

Kossakowska podkreślała, że dom letniskowy w Starych Załubicach był miejscem powstania wielu utworów małżeństwa i źródłem inspiracji. "Wiosną widzę chmurę białych kwiatków, latem czerwone, kuszące owoce. Oraz całe mnóstwo ptaków, rzecz jasna. Najczęściej to szpaki, które kradną na potęgę, ustępując tylko gangom kawek o oczach jak cekiny i wielkich żarłocznych dziobach. […] To na pewno lepszy widok niż ściana albo majaczący za mokrą szybą parking" – mówiła w 2017 r. w rozmowie z portalem Booklips.

Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP, wwl112.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Pietrzak, WWL 112

Pozostałe wiadomości