Kuli żelazo na potrzeby Rzymian Wizyta w Muzeum Hutnictwa

fot. TVN Warszawa

fot. TVN Warszawa
fot
Źródło: | gornikzabrze.pl

Pradawni hutnicy z Mazowsza wytwarzali broń dla legionistów Cesarstwa Rzymskiego. Wszystko to w okolicach Warszawy, gdzie działał jeden z największych w Europie ośrodków hutniczych. Żeby poznać ten ciekawy epizod historii, wybierzcie się do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

Muzeum zajmuje mieszczącą się w dawnym zespole pałacowo-parkowym rodziny Potulickich XIX-wieczną oficynę. Zobaczymy tam wczesnośredniowieczne i starożytne eksponaty z okolic Mazowsza.

- To muzeum, które wywraca wizję dawnej Polski, tej sprzed chrztu. Nasza wizja jest banalna. Składają się na nią brodacze w puszczy polujący na niedźwiedzie, czyli kompletna dzicz. Tymczasem okazuje się, że totalny stereotyp – opowiada Adam Dylewski, autor przewodników.

Rzymianie na Mazowszu

Mało kto wie, że kiedy kwitło imperium rzymskie, w Polsce, właśnie na Mazowszu, rozwijał się tzw. ośrodek metalurgiczny. Tutaj hutnicy kuli żelazo między innymi na potrzeby starożytnego Rzymu.

- Milanówek, Biskupice, Brwinów, Pęcice i Parzniew. To lista pięciu największych starożytnych ośrodków hutniczych znanych w całej Europie – wyjaśnia Dylewski. – Wiemy o tym od 1975 roku – dodaje.

Szklany puchar z Egiptu

Obecnie prezentowana jest wystawa "Skarby Mazowsza – Malowany Puchar Szklany". Puchar Szklany z Zaborowa stał się sensacja archeologiczną - do tej pory nie wiadomo, jakim sposobem to pięknie zdobione naczynie z przełomu pierwszego i drugiego wieku naszej ery dotarło na Mazowsze ponad 2000 lat temu.

- To malowany puchar wyprodukowany z starożytnym Egipcie. Ktoś być może wykonał tak fajny miecz lub inny przedmiot, że otrzymał puchar z Egiptu. Pochodzi z I w. n.e. Właściciel zażyczył sobie, by włożyć go do grobu i w ten sposób dotrwał do naszych czasów – tłumaczy Dylewski.

Na tych, którzy zechcą udać się w podróż do Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie, czeka tam jeszcze kilka niespodzianek – choćby fortepian z 1830 roku – jeden z najstarszych w Polsce.

Muzeum zostało na nowo otwarte 20 listopada, po generalnym remoncie. Jego ekspozycja jest jeszcze atrakcyjniejsza!

Muzeum Starożytnego Hutnictwa MazowieckiegoPruszków, pl. Jana Pawła II 2W weekend czynne: 9-15, wtorek – piątek 9-17

myk

Czytaj także: