Dwa nowe ogniska koronawirusa w stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Konferencja premiera w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeń
Konferencja premiera w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeńTVN24
wideo 2/5
Konferencja premiera w sprawie kolejnego etapu znoszenia obostrzeńTVN24

We wtorek potwierdzona została największa dotychczas liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie. Do inspekcji sanitarnej spłynęły informacje o 55 pozytywnych wynikach testów z ostatniej doby. Powodem jest pojawienie się dwóch nowych ognisk SARS-CoV-2.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Liczba mieszkańców Warszawy, u których wykryto koronawirusa wzrosła w ciągu ostatniej doby do 1112. Z danych opublikowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną wynika, że w środę do godziny 13 potwierdzono 25 nowych zakażeń. Dzień wcześniej, było ich aż 55, a w poniedziałek 40

Inspekcja sanitarna i ratusz zgodnie tłumaczą, że powodem takiego przyrostu jest zlokalizowanie dwóch ognisk zakażeń. - Chodzi o Szpital Wolski oraz ośrodek dla cudzoziemców - przekazała nam Joanna Narożniak, rzeczniczka Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Z kolei rzeczniczka urzędu miasta Karolina Gałecka zapewniła w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że nie ma sygnałów, by pojawiły się inne miejsca odnotowujące wzrost zachorowań.

Szpital Wolski i Ośrodek dla Cudzoziemców

W Szpitalu Wolskim potwierdzono w ubiegłym tygodniu 62 przypadki zakażenia. Wszyscy zarażeni pacjenci trafili do Szpitala MSWiA, a personel medyczny i pomocniczy - na kwarantannę domową. Zamknięto też drugi oddział wewnętrzny. Szpital wstrzymał przyjmowanie pacjentów.

W czwartek rzecznik prasowy szpitala Adam Buczkowski przekazał, że nie ma kolejnych przypadków zakażenia w placówce. Poinformował również, że w szpitalu łącznie przetestowano ponad 300 osób. - Stwierdzono 62 przypadki, w tym wśród 28 członków personelu. Członkowie personelu są w izolacji, ale nie mają objawów. Szpital zdecydował o regularnych badaniach personelu w kolejnych dniach. To ich dobrowolna decyzja - zaznaczył.

Z kolei w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku do wtorku koronawirusa zdiagnozowano u 32 mieszkańców - obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej. Ośrodek został poddany kwarantannie.

Nie stwierdzono innych ognisk w mieście.

Od początku epidemii w Warszawie zmarło 91 osób. Dane sanepidu mówią też o 332 ozdrowieńcach. 

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Ile przypadków koronawirusa przybyło od początku epidemii?

Przeanalizowaliśmy, w jaki sposób epidemia rozwijała się w stolicy. Pierwszy komunikat o potwierdzonych przypadkach zakażenia w Warszawie PSSE opublikowała 13 marca. Mówi on o dziewięciu osobach z pozytywnymi wynikami testów. Przez następne dni liczba zakażonych przyrastała stopniowo o kilka, kilkanaście osób dziennie. Po dwóch tygodniach, 25 marca, po raz pierwszy koronawirusa zdiagnozowano u ponad 20 osób. 

Szczyt zachorowań nastąpił między 2 a 16 kwietnia. W tych dniach potwierdzono ponad 430 zakażeń. Później, aż do 22 maja, tylko raz w ciągu doby przybyło ponad 20 zakażonych osób. Statystyki znów zaczęły rosnąć w ostatnich dniach. Wtorkowe dane mówiące o 55 zakażeniach to najwyższy odnotowany dotychczas dobowy przyrost. 

Gdzie wybuchały ogniska zakażeń?

Pierwszym i jednym z największych ognisk zakażeń w Warszawie był Szpital Bródnowski. W marcu koronawirusa zdiagnozowano u ponad 80 lekarzy, pielęgniarek i pacjentów. Wirus rozprzestrzenił się po kilku oddziałach. Sytuacja w placówce zaczęła stabilizować się na początku kwietnia. 

Pod koniec marca epidemia dotknęła też prywatny dom opieki przy Bobrowieckiej. Z około 50 pensjonariuszy, chorych było ponad 20 osób. Ośrodek zmagał się wówczas z dramatycznymi problemami kadrowymi. W pewnym momencie opuścił go cały personel medyczny. Później podopiecznymi przez kilka dni zajmowała się jedna pielęgniarka wspierana przez wolontariuszy. 

Podobne zmagania prowadził personel Ośrodka Opiekuńczo-Leczniczego Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy Krakowskim Przedmieściu. Zakażenia potwierdzono tam u ponad 20 pensjonariuszy i personelu. Pięć osób zmarło. Po zdiagnozowaniu pierwszych przypadków w ośrodku przez ponad tydzień pozostawał jeden zespół pracowników. Później - o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl - pojawiały się problemy z kierowaniem tam kolejnych osób do pomocy. 

Innym dużym ogniskiem zakażeń była Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Nowym patogenem zakaziło się blisko 80 podchorążych. Jeszcze zanim wykryto pierwsze przypadki, skarżyli się oni, że władze uczelni ignorują ich objawy i sugerowały symulowanie. W efekcie stanowiska stracili rektor-komendant uczelni oraz prorektor ds. operacyjnych

Zakażeni strażacy, policjanci i ratownicy

Koronawirus kilkukrotnie paraliżował też działania warszawskich służb. Pojawił się między innymi w wolskiej jednostce ratowniczo-gaśniczej. Zakażonych zostało czterech strażaków. Przez kilka dni jednostka była wyłączona z działań, bo ponad 60 osób przebywało na kwarantannie. Nie uchronili się przed nim także policjanci z Włoch, przez co na kwarantannę trafiło w sumie 65 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych tamtejszej komendy. Jeden przypadek zakażenia potwierdzono też u policjanta Komendy Rejonowej Policji VII (Praga Południe, Wawer, Rembertów), zajmującego się zwalczaniem przestępczości samochodowej. 

Informowaliśmy też o pięciu zakażonych pracownikach warszawskiego pogotowia ratunkowego. Wykrycie pierwszych zakażeń spowodowało w jeden z kwietniowych weekendów wyłączenie z systemu ponad 10 załóg karetek. Kwarantanną objęto wówczas ponad 80 osób. 

W sobotę wejdziemy w czwarty etap luzowania obostrzeń. Sprawdź listę nowych zasad >>>

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP