Ponad tysiąc zakażeń w dwa tygodnie. Prezydent zwołał sztab kryzysowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusa
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusaTVN24
wideo 2/4
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusaTVN24

W ciągu czternastu dni, licząc do 27 września, stwierdzono 1058 zakażeń. Warszawa nie jest w strefie żółtej ani czerwonej, nie jest w strefie zagrożonych powiatów, ale cały czas pracujemy, aby mieć pewność, że warszawiacy i warszawianki, na ile jest to możliwe, są bezpieczni - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji epidemicznej w Warszawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od początku września w Warszawie wykrytych zostało ponad 1500 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba wszystkich zachorowań zdiagnozowanych od początku pandemii zbliża się do pięciu tysięcy. Pod koniec ubiegłego tygodnia aż trzy razy dobowa statystyka przekraczała sto przypadków dziennie. We wcześniejszych dniach padały też kolejne rekordy zakażeń (86 - z 18 września, 77 przypadków z 17 września, 75 zakażeń 28 września oraz 66 powtarzające się w tym miesiącu trzy razy). Od początku pandemii aż do 16 września liczba wykrywanych w Warszawie infekcji nie przekroczyła ani razu 60 na dobę.

- Sytuacja związana z epidemią jest poważna właściwie w całym kraju. Zarządziłem dziś sztab kryzysowy, gdzie rozmawialiśmy o sytuacji w Warszawie. Zarządziłem też, że takie sztaby będą się odbywały cyklicznie - dwa albo trzy razy w tygodniu - zapowiedział Trzaskowski.

Prezydent wyjaśnił, że podczas poniedziałkowego spotkania analizowana była dotychczasowa liczba zakażeń w Warszawie. W ciągu ostatnich czternastu dni, licząc do 27 września, stwierdzono 1058 zakażeń. Jak wiecie, Warszawa nie jest w strefie żółtej ani czerwonej, nie jest w strefie zagrożonych powiatów, ale my cały czas pracujemy, aby mieć pewność, że warszawiacy i warszawianki, na ile to możliwe, są bezpieczni - podkreślił Trzaskowski.

- Kontynuujemy dezynfekcje przestrzeni publicznej. Każdej nocy, jeżeli nie pada deszcz, przestrzeń publiczna jest dezynfekowana. To między innymi 200 wiat i pętli przystankowych, kilkadziesiąt kilometrów ulic, chodników i placów w miejscach newralgicznych - wyliczał prezydent.

Blisko 90 zakażeń w warszawskich szkołach

Jednym z tematów poruszanych podczas posiedzenia była także sytuacja w warszawskich szkołach. Jak podał Trzaskowski, od 1 września zawieszano już zajęcia w 12 placówkach. - U 87 osób stwierdzono Covid-19, z czego u 50 nauczycieli, 31 uczniów i sześciu pracowników administracyjnych. 1155 osób w placówkach oświatowych przebywało na kwarantannie - poinformował.

- Na szczęście przez cały czas sytuacja jest pod kontrolą, ale to wszystko może się zmienić. Przez cały czas apelujemy, żeby została utrzymana ta wyjątkowa, dedykowania linia edukacyjna do sanepidu, bo rzeczywiście tych przypadków, jeśli chodzi o warszawskie szkoły, jest sporo - przyznał.  

W związku z powrotem do szkół warszawski ratusz zapowiedział program darmowych szczepień dla nauczycieli. Prezydent przypomniał o tym podczas poniedziałkowego briefingu. – Wielkim pytaniem dla nas wszystkich jest dostępność tych szczepień na rynku - zastrzegł.

70 ze 115 respiratorów w stolicy jest zajętych

Prezydent ogłosił w poniedziałek, że obecnie głównym celem stołecznego ratusza są działania ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu ognisk koronawirusa w miejskich szpitalach. - Ze 115 respiratorów obecnie w Warszawie zajętych jest 70. Będziemy starali się dbać o to, żeby te respiratory były dostępne. Przypominam, że szpitale przywróciły normalne, planowe operacje. W związku z czym liczba respiratorów jest ograniczona - zaznaczył Trzaskowski.

Poinformował też, że na Mazowszu wykonuje się około trzech tysięcy testów w kierunku SARS-CoV-2 dziennie. - Myśmy się zwracali do Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej z pytaniem o to, ile dokładnie jest testów w samej Warszawie, ale tej informacji nie uzyskaliśmy. Wiemy, że w ubiegłym tygodniu na całym Mazowszu wykonanych było 25 tysięcy testów - podał. Zdaniem prezydenta stolicy, możliwości laboratoriów badających próbki są obecnie wyższe.

Opisując sytuację związaną z aktywnymi ogniskami koronawirusa, Trzaskowski podkreślił, że na tej moment nie ma ich w żłobkach ani domach pomocy społecznej. Można wyłącznie mówić o pojedynczych przypadkach odnotowywanych pośród ich podopiecznych bądź opiekunów. Niepokojące są natomiast dane dotyczące młodzieży w wieku szkolnym oraz studentów. - Otrzymujemy informacje, że coraz więcej jest chorych w wieku między 10 a 25 lat - wyjaśnił prezydent.

"Ze 115 respiratorów w Warszawie, zajętych jest 70"
"Ze 115 respiratorów w Warszawie, zajętych jest 70"TVN24

"My nie mamy więcej informacji niż rządzący"

Jak dodał, Warszawa prowadzi kampanię informacyjną z wykorzystaniem nośników w komunikacji miejskiej oraz przestrzeni publicznej. Służą one przypominaniu o konieczności zasłaniania ust i nosa, częstej dezynfekcji rąk oraz utrzymywaniu dystansu społecznego. Zwrócił się też do warszawiaków, by stosowali się do tych zaleceń.

- Apelujemy również do rządu o jeszcze bliższą współpracę. Zależy nam na tym, żebyśmy nie byli zaskakiwani - my, samorządowcy - decyzjami, jakie podejmuje rząd. Warto dać sobie czas nie tylko na konsultacje, ale i wcielenie tych decyzji w życie, tak żebyśmy mogli w jak najlepszy sposób ze sobą współpracować - przekonywał Trzaskowski. - Pomimo tego, że rządzący zapewniali jeszcze kilka miesięcy temu, że sytuacja jest bezpieczna, to ona niestety się pogarsza - ocenił. Zapewnił jednak, że samorządowcy "robią wszystko, żeby reagować na to, co się dzieje".

Trzaskowski przypomniał też, że "odpowiedzialność za sytuację epidemiczną ponosi rząd". - Zawsze domagaliśmy się jeszcze większej liczby konkretnych zaleceń. Tak, jak to było choćby w przypadku otwierania kolejnych placówek: żłobków, przedszkoli czy szkół. My nie mamy więcej informacji niż rządzący. Nie mamy swojego centrum analitycznego, nie mamy swoich służb, które mogłyby stwierdzić dokładnie, jaka jest sytuacja epidemiczna w Warszawie. Nawet rządzący nie przekazują nam pełni informacji, choćby tych na temat liczby wykonywanych w Warszawie testów - powiedział.

Koronawirus na Mazowszu

Województwo mazowieckie nie schodzi z czołówki pod względem liczby nowych zakażeń. W poniedziałek było drugie z wynikiem 152 pozytywnych wyników testów. Więcej potwierdzono ich tylko w Wielkopolsce - 200. Ministerstwo Zdrowia poinformowało tego dnia w sumie o 1306 zakażeniach.

Od ponad tygodnia dzienny bilans na Mazowszu przekracza sto przypadków na dobę. W dodatku 25 września padł dotychczasowy rekord - wykryto wtedy 295 nowych infekcji SARS-CoV-2.

Poniedziałkowy raport resortu zdrowia mówi także o śmierci 15 osób, w tym jednej na Mazowszu. To 64-letni mężczyzna, chorujący na Covid-19, który zmarł w Grodzisku Mazowieckim.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała w poniedziałek o 75 nowych zakażeniach. Tym samym ich całkowita liczba wzrosła do 4940. Za ozdrowieńców uznawanych jest obecnie 1601 warszawiaków. Z powodu powikłań związanych z Covid-19 zmarło dotychczas 146 osób. 

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl