Ponad tysiąc zakażeń w dwa tygodnie. Prezydent zwołał sztab kryzysowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusa
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusaTVN24
wideo 2/4
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusaTVN24

W ciągu czternastu dni, licząc do 27 września, stwierdzono 1058 zakażeń. Warszawa nie jest w strefie żółtej ani czerwonej, nie jest w strefie zagrożonych powiatów, ale cały czas pracujemy, aby mieć pewność, że warszawiacy i warszawianki, na ile jest to możliwe, są bezpieczni - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji epidemicznej w Warszawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od początku września w Warszawie wykrytych zostało ponad 1500 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba wszystkich zachorowań zdiagnozowanych od początku pandemii zbliża się do pięciu tysięcy. Pod koniec ubiegłego tygodnia aż trzy razy dobowa statystyka przekraczała sto przypadków dziennie. We wcześniejszych dniach padały też kolejne rekordy zakażeń (86 - z 18 września, 77 przypadków z 17 września, 75 zakażeń 28 września oraz 66 powtarzające się w tym miesiącu trzy razy). Od początku pandemii aż do 16 września liczba wykrywanych w Warszawie infekcji nie przekroczyła ani razu 60 na dobę.

- Sytuacja związana z epidemią jest poważna właściwie w całym kraju. Zarządziłem dziś sztab kryzysowy, gdzie rozmawialiśmy o sytuacji w Warszawie. Zarządziłem też, że takie sztaby będą się odbywały cyklicznie - dwa albo trzy razy w tygodniu - zapowiedział Trzaskowski.

Prezydent wyjaśnił, że podczas poniedziałkowego spotkania analizowana była dotychczasowa liczba zakażeń w Warszawie. W ciągu ostatnich czternastu dni, licząc do 27 września, stwierdzono 1058 zakażeń. Jak wiecie, Warszawa nie jest w strefie żółtej ani czerwonej, nie jest w strefie zagrożonych powiatów, ale my cały czas pracujemy, aby mieć pewność, że warszawiacy i warszawianki, na ile to możliwe, są bezpieczni - podkreślił Trzaskowski.

- Kontynuujemy dezynfekcje przestrzeni publicznej. Każdej nocy, jeżeli nie pada deszcz, przestrzeń publiczna jest dezynfekowana. To między innymi 200 wiat i pętli przystankowych, kilkadziesiąt kilometrów ulic, chodników i placów w miejscach newralgicznych - wyliczał prezydent.

Blisko 90 zakażeń w warszawskich szkołach

Jednym z tematów poruszanych podczas posiedzenia była także sytuacja w warszawskich szkołach. Jak podał Trzaskowski, od 1 września zawieszano już zajęcia w 12 placówkach. - U 87 osób stwierdzono Covid-19, z czego u 50 nauczycieli, 31 uczniów i sześciu pracowników administracyjnych. 1155 osób w placówkach oświatowych przebywało na kwarantannie - poinformował.

- Na szczęście przez cały czas sytuacja jest pod kontrolą, ale to wszystko może się zmienić. Przez cały czas apelujemy, żeby została utrzymana ta wyjątkowa, dedykowania linia edukacyjna do sanepidu, bo rzeczywiście tych przypadków, jeśli chodzi o warszawskie szkoły, jest sporo - przyznał.  

W związku z powrotem do szkół warszawski ratusz zapowiedział program darmowych szczepień dla nauczycieli. Prezydent przypomniał o tym podczas poniedziałkowego briefingu. – Wielkim pytaniem dla nas wszystkich jest dostępność tych szczepień na rynku - zastrzegł.

70 ze 115 respiratorów w stolicy jest zajętych

Prezydent ogłosił w poniedziałek, że obecnie głównym celem stołecznego ratusza są działania ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu ognisk koronawirusa w miejskich szpitalach. - Ze 115 respiratorów obecnie w Warszawie zajętych jest 70. Będziemy starali się dbać o to, żeby te respiratory były dostępne. Przypominam, że szpitale przywróciły normalne, planowe operacje. W związku z czym liczba respiratorów jest ograniczona - zaznaczył Trzaskowski.

Poinformował też, że na Mazowszu wykonuje się około trzech tysięcy testów w kierunku SARS-CoV-2 dziennie. - Myśmy się zwracali do Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej z pytaniem o to, ile dokładnie jest testów w samej Warszawie, ale tej informacji nie uzyskaliśmy. Wiemy, że w ubiegłym tygodniu na całym Mazowszu wykonanych było 25 tysięcy testów - podał. Zdaniem prezydenta stolicy, możliwości laboratoriów badających próbki są obecnie wyższe.

Opisując sytuację związaną z aktywnymi ogniskami koronawirusa, Trzaskowski podkreślił, że na tej moment nie ma ich w żłobkach ani domach pomocy społecznej. Można wyłącznie mówić o pojedynczych przypadkach odnotowywanych pośród ich podopiecznych bądź opiekunów. Niepokojące są natomiast dane dotyczące młodzieży w wieku szkolnym oraz studentów. - Otrzymujemy informacje, że coraz więcej jest chorych w wieku między 10 a 25 lat - wyjaśnił prezydent.

"Ze 115 respiratorów w Warszawie, zajętych jest 70"
"Ze 115 respiratorów w Warszawie, zajętych jest 70"TVN24

"My nie mamy więcej informacji niż rządzący"

Jak dodał, Warszawa prowadzi kampanię informacyjną z wykorzystaniem nośników w komunikacji miejskiej oraz przestrzeni publicznej. Służą one przypominaniu o konieczności zasłaniania ust i nosa, częstej dezynfekcji rąk oraz utrzymywaniu dystansu społecznego. Zwrócił się też do warszawiaków, by stosowali się do tych zaleceń.

- Apelujemy również do rządu o jeszcze bliższą współpracę. Zależy nam na tym, żebyśmy nie byli zaskakiwani - my, samorządowcy - decyzjami, jakie podejmuje rząd. Warto dać sobie czas nie tylko na konsultacje, ale i wcielenie tych decyzji w życie, tak żebyśmy mogli w jak najlepszy sposób ze sobą współpracować - przekonywał Trzaskowski. - Pomimo tego, że rządzący zapewniali jeszcze kilka miesięcy temu, że sytuacja jest bezpieczna, to ona niestety się pogarsza - ocenił. Zapewnił jednak, że samorządowcy "robią wszystko, żeby reagować na to, co się dzieje".

Trzaskowski przypomniał też, że "odpowiedzialność za sytuację epidemiczną ponosi rząd". - Zawsze domagaliśmy się jeszcze większej liczby konkretnych zaleceń. Tak, jak to było choćby w przypadku otwierania kolejnych placówek: żłobków, przedszkoli czy szkół. My nie mamy więcej informacji niż rządzący. Nie mamy swojego centrum analitycznego, nie mamy swoich służb, które mogłyby stwierdzić dokładnie, jaka jest sytuacja epidemiczna w Warszawie. Nawet rządzący nie przekazują nam pełni informacji, choćby tych na temat liczby wykonywanych w Warszawie testów - powiedział.

Koronawirus na Mazowszu

Województwo mazowieckie nie schodzi z czołówki pod względem liczby nowych zakażeń. W poniedziałek było drugie z wynikiem 152 pozytywnych wyników testów. Więcej potwierdzono ich tylko w Wielkopolsce - 200. Ministerstwo Zdrowia poinformowało tego dnia w sumie o 1306 zakażeniach.

Od ponad tygodnia dzienny bilans na Mazowszu przekracza sto przypadków na dobę. W dodatku 25 września padł dotychczasowy rekord - wykryto wtedy 295 nowych infekcji SARS-CoV-2.

Poniedziałkowy raport resortu zdrowia mówi także o śmierci 15 osób, w tym jednej na Mazowszu. To 64-letni mężczyzna, chorujący na Covid-19, który zmarł w Grodzisku Mazowieckim.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała w poniedziałek o 75 nowych zakażeniach. Tym samym ich całkowita liczba wzrosła do 4940. Za ozdrowieńców uznawanych jest obecnie 1601 warszawiaków. Z powodu powikłań związanych z Covid-19 zmarło dotychczas 146 osób. 

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą na rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów.

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl