Ponad tysiąc zakażeń w dwa tygodnie. Prezydent zwołał sztab kryzysowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusa
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusaTVN24
wideo 2/4
Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w sprawie koronawirusaTVN24

W ciągu czternastu dni, licząc do 27 września, stwierdzono 1058 zakażeń. Warszawa nie jest w strefie żółtej ani czerwonej, nie jest w strefie zagrożonych powiatów, ale cały czas pracujemy, aby mieć pewność, że warszawiacy i warszawianki, na ile jest to możliwe, są bezpieczni - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji epidemicznej w Warszawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od początku września w Warszawie wykrytych zostało ponad 1500 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba wszystkich zachorowań zdiagnozowanych od początku pandemii zbliża się do pięciu tysięcy. Pod koniec ubiegłego tygodnia aż trzy razy dobowa statystyka przekraczała sto przypadków dziennie. We wcześniejszych dniach padały też kolejne rekordy zakażeń (86 - z 18 września, 77 przypadków z 17 września, 75 zakażeń 28 września oraz 66 powtarzające się w tym miesiącu trzy razy). Od początku pandemii aż do 16 września liczba wykrywanych w Warszawie infekcji nie przekroczyła ani razu 60 na dobę.

- Sytuacja związana z epidemią jest poważna właściwie w całym kraju. Zarządziłem dziś sztab kryzysowy, gdzie rozmawialiśmy o sytuacji w Warszawie. Zarządziłem też, że takie sztaby będą się odbywały cyklicznie - dwa albo trzy razy w tygodniu - zapowiedział Trzaskowski.

Prezydent wyjaśnił, że podczas poniedziałkowego spotkania analizowana była dotychczasowa liczba zakażeń w Warszawie. W ciągu ostatnich czternastu dni, licząc do 27 września, stwierdzono 1058 zakażeń. Jak wiecie, Warszawa nie jest w strefie żółtej ani czerwonej, nie jest w strefie zagrożonych powiatów, ale my cały czas pracujemy, aby mieć pewność, że warszawiacy i warszawianki, na ile to możliwe, są bezpieczni - podkreślił Trzaskowski.

- Kontynuujemy dezynfekcje przestrzeni publicznej. Każdej nocy, jeżeli nie pada deszcz, przestrzeń publiczna jest dezynfekowana. To między innymi 200 wiat i pętli przystankowych, kilkadziesiąt kilometrów ulic, chodników i placów w miejscach newralgicznych - wyliczał prezydent.

Blisko 90 zakażeń w warszawskich szkołach

Jednym z tematów poruszanych podczas posiedzenia była także sytuacja w warszawskich szkołach. Jak podał Trzaskowski, od 1 września zawieszano już zajęcia w 12 placówkach. - U 87 osób stwierdzono Covid-19, z czego u 50 nauczycieli, 31 uczniów i sześciu pracowników administracyjnych. 1155 osób w placówkach oświatowych przebywało na kwarantannie - poinformował.

- Na szczęście przez cały czas sytuacja jest pod kontrolą, ale to wszystko może się zmienić. Przez cały czas apelujemy, żeby została utrzymana ta wyjątkowa, dedykowania linia edukacyjna do sanepidu, bo rzeczywiście tych przypadków, jeśli chodzi o warszawskie szkoły, jest sporo - przyznał.  

W związku z powrotem do szkół warszawski ratusz zapowiedział program darmowych szczepień dla nauczycieli. Prezydent przypomniał o tym podczas poniedziałkowego briefingu. – Wielkim pytaniem dla nas wszystkich jest dostępność tych szczepień na rynku - zastrzegł.

70 ze 115 respiratorów w stolicy jest zajętych

Prezydent ogłosił w poniedziałek, że obecnie głównym celem stołecznego ratusza są działania ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu ognisk koronawirusa w miejskich szpitalach. - Ze 115 respiratorów obecnie w Warszawie zajętych jest 70. Będziemy starali się dbać o to, żeby te respiratory były dostępne. Przypominam, że szpitale przywróciły normalne, planowe operacje. W związku z czym liczba respiratorów jest ograniczona - zaznaczył Trzaskowski.

Poinformował też, że na Mazowszu wykonuje się około trzech tysięcy testów w kierunku SARS-CoV-2 dziennie. - Myśmy się zwracali do Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej z pytaniem o to, ile dokładnie jest testów w samej Warszawie, ale tej informacji nie uzyskaliśmy. Wiemy, że w ubiegłym tygodniu na całym Mazowszu wykonanych było 25 tysięcy testów - podał. Zdaniem prezydenta stolicy, możliwości laboratoriów badających próbki są obecnie wyższe.

Opisując sytuację związaną z aktywnymi ogniskami koronawirusa, Trzaskowski podkreślił, że na tej moment nie ma ich w żłobkach ani domach pomocy społecznej. Można wyłącznie mówić o pojedynczych przypadkach odnotowywanych pośród ich podopiecznych bądź opiekunów. Niepokojące są natomiast dane dotyczące młodzieży w wieku szkolnym oraz studentów. - Otrzymujemy informacje, że coraz więcej jest chorych w wieku między 10 a 25 lat - wyjaśnił prezydent.

"Ze 115 respiratorów w Warszawie, zajętych jest 70"
"Ze 115 respiratorów w Warszawie, zajętych jest 70"TVN24

"My nie mamy więcej informacji niż rządzący"

Jak dodał, Warszawa prowadzi kampanię informacyjną z wykorzystaniem nośników w komunikacji miejskiej oraz przestrzeni publicznej. Służą one przypominaniu o konieczności zasłaniania ust i nosa, częstej dezynfekcji rąk oraz utrzymywaniu dystansu społecznego. Zwrócił się też do warszawiaków, by stosowali się do tych zaleceń.

- Apelujemy również do rządu o jeszcze bliższą współpracę. Zależy nam na tym, żebyśmy nie byli zaskakiwani - my, samorządowcy - decyzjami, jakie podejmuje rząd. Warto dać sobie czas nie tylko na konsultacje, ale i wcielenie tych decyzji w życie, tak żebyśmy mogli w jak najlepszy sposób ze sobą współpracować - przekonywał Trzaskowski. - Pomimo tego, że rządzący zapewniali jeszcze kilka miesięcy temu, że sytuacja jest bezpieczna, to ona niestety się pogarsza - ocenił. Zapewnił jednak, że samorządowcy "robią wszystko, żeby reagować na to, co się dzieje".

Trzaskowski przypomniał też, że "odpowiedzialność za sytuację epidemiczną ponosi rząd". - Zawsze domagaliśmy się jeszcze większej liczby konkretnych zaleceń. Tak, jak to było choćby w przypadku otwierania kolejnych placówek: żłobków, przedszkoli czy szkół. My nie mamy więcej informacji niż rządzący. Nie mamy swojego centrum analitycznego, nie mamy swoich służb, które mogłyby stwierdzić dokładnie, jaka jest sytuacja epidemiczna w Warszawie. Nawet rządzący nie przekazują nam pełni informacji, choćby tych na temat liczby wykonywanych w Warszawie testów - powiedział.

Koronawirus na Mazowszu

Województwo mazowieckie nie schodzi z czołówki pod względem liczby nowych zakażeń. W poniedziałek było drugie z wynikiem 152 pozytywnych wyników testów. Więcej potwierdzono ich tylko w Wielkopolsce - 200. Ministerstwo Zdrowia poinformowało tego dnia w sumie o 1306 zakażeniach.

Od ponad tygodnia dzienny bilans na Mazowszu przekracza sto przypadków na dobę. W dodatku 25 września padł dotychczasowy rekord - wykryto wtedy 295 nowych infekcji SARS-CoV-2.

Poniedziałkowy raport resortu zdrowia mówi także o śmierci 15 osób, w tym jednej na Mazowszu. To 64-letni mężczyzna, chorujący na Covid-19, który zmarł w Grodzisku Mazowieckim.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała w poniedziałek o 75 nowych zakażeniach. Tym samym ich całkowita liczba wzrosła do 4940. Za ozdrowieńców uznawanych jest obecnie 1601 warszawiaków. Z powodu powikłań związanych z Covid-19 zmarło dotychczas 146 osób. 

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24