Najnowsze

Płatne parkowanie w Warszawie bez zmian. Ratusz: obserwujemy sytuację

Najnowsze

Autor:
ran
Źródło:
PAP
Dwa tygodnie służą, by zostać w domu
Dwa tygodnie służą, by zostać w domuTVN24
wideo 2/5
Prezydent Rafał Trzaskowski o sytuacji Warszawy

Warszawscy kierowcy nie zostali zwolnieni z opłat w strefie płatnego parkowania.

O zniesieniu opłat za parkowanie zdecydował między innymi władze Gdyni i Krakowa. "Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Krakowa, a także z uwagi na nadzwyczajne okoliczności stanu zagrożenia epidemicznego, podjęto decyzję o zawieszeniu od poniedziałku, 16 marca do końca miesiąca opłat i kontroli w Strefie Płatnego Parkowania" - poinformował krakowski magistrat.

"Będziemy o tym rozmawiać"

O podobną decyzję dotyczącą warszawskiej SPPN pytany był prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - To, co jest dla mnie najbardziej istotne to to, żeby w Warszawie mogli zaparkować wszyscy ci, którzy muszą zaparkować, bo np. dojeżdżają do szpitala, wykonać jakieś najbardziej istotne działania. Temu służy również kwestia opłat za parkowanie. W związku z tym na razie nie przewidujemy żadnych zmian – powiedział.

Dodał, że jest w kontakcie z innymi włodarzami miast. - Będziemy o tym rozmawiać, tak żeby starać się o pewną koordynację naszych działań, jeżeli chodzi o te największe samorządy w Polsce - dodał.

Na pytanie PAP, w jaki sposób miasto dba o bezpieczeństwo osób korzystających z parkomatów - czy i z jaką częstotliwością dezynfekowane są klawiatury tych urządzeń, prezydent odpowiedział w poniedziałek, że zarządził dezynfekcje stacji rowerowych Veturilo i również zwróci się do firmy obsługującej parkometry, żeby takiej dezynfekcji dokonywała.

Jak przekazała we wtorek rzecznik ratusza Karolina Gałecka, w stolicy w tej sprawie "sytuacja jest dynamiczna, na bieżąco ją obserwujemy".

- Warto pamiętać, że celem strefy płatnego parkowania jest zapewnienie dostępności miejsc postojowych w centrum. Zawieszenie opłat mogłoby spowodować efekt odwrotny od zamierzonego - dodała.

Granice strefy płatnego parkowaniaZDM

Jak zaznaczyła w strefie płatnego parkowania jest około 30 tys. miejsc parkingowych. Dzięki opłatom i rotacji korzysta z nich dziennie 120-150 tys. kierowców. Według niej, zniesienie opłat zwiększy tę liczbę, co może utrudnić znalezienie miejsca. "Stale analizujemy zmiany w zapotrzebowaniu na miejsca postojowe. Jeszcze w czwartek liczba parkujących aut była większa niż w przeciętny dzień ferii zimowych, ale liczba aut i ruch w mieście systematycznie spada" - dodała.

I przypomniała, że za parkowanie można zapłacić bez używania parkomatów: za pomocą aplikacji mobilnej SkyCash, wiadomości SMS lub komend telefonicznych USSD.

W Warszawie pierwsza godzina postoju w SPPN kosztuje 3 zł, druga godzina – 3,60 zł, trzecia godzina – 4,20 zł, czwarta i kolejne godziny – po 3,00 zł. Opłata minimalna za postój wynosi 0,50 zł, co jest równoważne 10 minutom postoju. Nie ma możliwości opłacenia krótszego czasu postoju. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, "opłaty za poszczególne godziny postoju sumują się, np. opłata za 3 godziny postoju wynosi 10,80 zł (tzn. 3,00 zł za pierwszą godzinę + 3,60 zł za drugą godzinę + 4,20 zł za trzecią godzinę postoju)".

205 osób zakażonych w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że w kraju potwierdzono zakażenie koronawirusem u 205 osób, 5 osób zmarło. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zakażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei.

Infolinia

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor:ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości