Mazowsze było w środę województwem z najwyższą liczbą potwierdzonych przypadków koronawirusa. Aż trzy czwarte spośród nowych zakażeń wykryto w Warszawie. Tak wielu w stolicy ich jeszcze nie było.
O wrześniu w stolicy możemy powiedzieć już, że jest miesiącem rekordowym. Po raz piąty informujemy bowiem o najwyższej od początku pandemii liczbie nowych przypadków koronawirusa. W środę Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przekazała, że ostatniej doby potwierdzono ich 123.
Poprzedni rekord (z 18 września) wynosił 88 potwierdzonych zakażeń w ciągu doby. Wcześniejsze to 77 nowych zakażeń z 17 września, 66 powtarzające się we wrześniu trzy razy i 59 z 2 i 14 września. Do poprzedniej środy liczba wykrywanych w Warszawie infekcji nie przekroczyła ani razu 60.
W sumie w stolicy potwierdzono już 4 524 zakażenia. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni przybyło ich ponad pół tysiąca.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w środę w Warszawie zmarli 61-letnia kobieta oraz 86-letni mężczyzna, chorujący na Covid-19. Od początku pandemii odnotowano zgony 145 mieszkańców Warszawy zakażonych nowym patogenem. Za ozdrowieńców uznaje się obecnie 1 493 osoby.
Mazowsze z najwyższą liczbą zachorowań
W środę w Polsce odnotowano w sumie 974 nowe zachorowania. Z raportu przygotowanego przez resort zdrowia wynika, że najwięcej było ich w województwie mazowieckim - 164. Na drugim miejscu uplasowała się Małopolska z 135 zakażeniami, a dalej było Pomorze - 114.
Dotychczasowy rekord Mazowsza to 182 wykryte w ciągu doby przypadki koronawirusa. Nie został on pobity od 7 kwietnia, ale w ostatnich dniach liczba pozytywnych wyników testów kilkukrotnie się do niego zbliżała.
Koronawirus w szkołach na Mazowszu
Jednym z powodów wzrostu liczby zachorowań może być powrót do tradycyjnego trybu nauczania w szkołach. Tylko w okresie od 11 do 18 września mazowiecki sanepid rozpatrzył pozytywnie 50 z 53 wniosków o przejście na nauczanie hybrydowe lub zdalne w szkołach i innych placówkach oświatowych z powodu wykrycia koronawirusa u ucznia bądź nauczyciela.
Jak poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, zgody otrzymało 31 placówek ze stolicy, pięć z powiatu wołomińskiego, trzy z garwolińskiego, trzy z radomskiego, dwie z siedleckiego i po jednej z powiatów: ciechanowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, przasnyskiego i sochaczewskiego.
Jeśli chodzi o rodzaj szkół, przeważały szkoły podstawowe, w tym specjalne (łącznie 24). Pozytywne opinie wydano też dla 12 zespołów szkół, siedmiu przedszkoli, trzech liceów, dwóch żłobków z przedszkolem i dwóch specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.
Od początku roku szkolnego dyrektorzy szkół i innych placówek złożyli do mazowieckich stacji sanepidu 160 wniosków o zmianę trybu nauczania. Zgodnie z przepisami, aby zawiesić zajęcia stacjonarne dla części lub wszystkich uczniów, potrzebna jest zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia powiatowego inspektora sanitarnego.
Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP