Od soboty Warszawa, tak jak i reszta kraju, dołączyła do żółtej strefy. Policja zapowiada, że w każdym miejscu można spodziewać się kontroli.
Cała Polska znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i sześć miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż.
Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, promenadach, w miejscach postoju pojazdów, na parkingach leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz w zakładach pracy.
Ponadto trzeba je nosić w budynkach użyteczności publicznej m.in. administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, szkołach, przychodniach, bankach, restauracjach, poczcie, punktach usługowych i obsługi pasażerów, w centrach handlowych, na targowiskach (straganach). Nie trzeba będzie zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.
"Należy spodziewać się naszych interwencji"
Stołeczna policja zapowiada wzmożone kontrole w związku z wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń i obowiązkiem noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej. - W myśl zasady "zero tolerancji" należy spodziewać się naszych interwencji w każdym przypadku nieprzestrzegania obostrzeń. Kontroli należy spodziewać się w każdym miejscu. Policjanci mają kilka możliwości zakończenia interwencji - informuje rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak. I podaje, że jedną z nich jest mandat w wysokości 500 złotych.
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej nie będzie obowiązywał w lasach, parkach, zieleńcach oraz podczas uprawiania sportu.
"Warszawa gotowa do wejścia w żółtą strefę"
O przestrzeganiu obostrzeń przypomniał warszawiakom w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Dbajmy o to, przestrzegajmy tych zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. Również te ograniczenia dotyczą spotkań towarzyskich - zaapelował.
Z kolei wiceprezydent Paweł Rabiej podkreślił, że Warszawa jest gotowa do wejścia w żółtą strefę. - Pracowaliśmy nad tym jako sztab kryzysowy od początku września, licząc się ze wzrostem zachorowań, z tym, że taka sytuacja może nastąpić. Jesteśmy przygotowani do informowania mieszkańców, co się zmieni. Przede wszystkim konieczność noszenia maseczki, konieczność ograniczenia udziału w imprezach kulturalnych, sportowych do 25 procent (wszystkich miejsc - red.). Będą ograniczenia w restauracjach co do czasu funkcjonowania – wskazał.
Obostrzenia w strefie żółtej
Maseczki - obowiązek zakrywania ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej z wyjątkiem lasów, parków i zieleńców. Maseczki nie trzeba również zakładać w trakcie uprawiania sportu.
Transport publiczny - pojazd może przewozić tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych, podróżujący muszą zakrywać usta i nos.
Wydarzenia sportowe i kulturalne - mogą się odbywać z udziałem 25 procent publiczności.
Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni - limit do 100 osób.
Gastronomia - w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe, klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić; usta i nos musi zakrywać również obsługa.
Zgromadzenia - utrzymany zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, odległość między poszczególnymi zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów, a uczestnicy (zasłaniający usta i nos) muszą pozostawać w odległości półtora metra od siebie.
Kościoły - jeśli wydarzenie odbywa się w budynku (miejscu kultu), to uczestnicy muszą zakrywać nos i usta, z wyłączeniem osób sprawujących kult, a jeśli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, to uczestnicy muszą zachować półtora metra odległości lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
Wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne - może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.
Siłownie - może w nich przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.
Kina - w czasie seansu w sali może przebywać 25 proc. publiczności.
Wesela i inne rodzinne uroczystości - limit 75 osób z wyjątkiem obsługi (te zmiany wchodzą w życie od 17 października 2020 roku); uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.
Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju - limit 100 osób z wyjątkiem obsługi.
Kluby nocne i dyskoteki - utrzymany zakaz prowadzenia działalności. Dodatkowo wprowadzono zakaz działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.
Obostrzenia w strefie czerwonej
Z mapy opublikowanej w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że dwa powiaty na Mazowszu: otwocki i szydłowiecki wejdą do strefy czerwonej.
Jakie obostrzenia wejdą w życie w strefie czerwonej?
Gastronomia - lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.
Dyskoteki i kluby - obowiązują te same zasady, co w strefie żółtej: zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, zakaz udostępniania miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.
Imprezy okolicznościowe (wesela, stypy, przyjęcia komunijne i inne) - limit osób do 50 osób (z wyjątkiem obsługi). To ograniczenie wejdzie w życie 17 października.
Wydarzenia kulturalne - całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i uczestniczenia w nich. W kinach może przebywać 25 procent publiczności. Konieczne jest zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.
Sklepy - nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefie czerwonej. Tak jak i w całym kraju podczas zakupów towarów lub usług obowiązkowe jest noszenie przez klientów rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.
Hotele - działalność hotelarska jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu.
Siłownie - może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu - bez zmian. Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Przypomnijmy: w czwartek w całej Polsce potwierdzono ponad 4200 nowych przypadków, z czego prawie 600 wykryto w województwie mazowieckim, a 300 z nich pochodziło z Warszawy. Piątkowe liczby były równie wysokie - ponad 4700 nowych zakażeń w w kraju, z czego 521 wykryto na Mazowszu, w tym 332 w stolicy. Jak oceniał w czwartek premier, podwojenia liczby zakażeń można się spodziewać co trzy dni.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl