Studenci medycyny wezwani do szpitali. Rektorzy mają przygotować listy chętnych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego: szukamy miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o mniejszym doświadczeniu
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego: szukamy miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o mniejszym doświadczeniuTVN24
wideo 2/5
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego: szukamy miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o mniejszym doświadczeniuTVN24

Minister zdrowia zwrócił się do władz uczelni medycznych o pilne utworzenie list studentów, którzy chcą pracować przy zwalczaniu epidemii. Zgłaszać mogą się osoby studiujące na piątym i szóstym roku. Czas pracy ma być później zaliczony do ich praktyki zawodowej.

Kopię pisma rozesłanego do uczelni medycznych Ministerstwo Zdrowia przesłało redakcji TVN24. "W związku z obecną, szybko postępującą sytuacją epidemiczną zwracam się do Państwa z prośbą o pilne utworzenie list chętnych studentów 5 i 6 roku z podziałem na kierunki studiów, których wojewoda mógłby skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii" - czytamy w piśmie datowanym na 26 marca.

Resort wyjaśnia w nim, że decyzja jest wydawana na podstawie artykułu 47 ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Dodaje, że zgodnie z tą ustawą rektorzy uczelni medycznych mają przekazać listy chętnych do pracy osób w ciągu siedmiu dni od otrzymania pisma.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Uczelnie apelują do studentów

Dwie uczelnie - Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - zaapelowały na swoich stronach internetowych o zgłaszanie się do pracy w związku z pismem ministerstwa. Jak podała z kolei "Gazeta Stołeczna", dokument otrzymały również władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Potwierdziła nam to rzeczniczka WUM Marta Wojtach. - Pismo przekazaliśmy do studentów, chętni mają czas na zgłoszenia do piątku - poinformowała.

"Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zwracamy się do Was z apelem o przyłączenie się do pracy przy zwalczaniu epidemii. Informujemy, że osoby, które wezmą udział w udzieleniu świadczeń zdrowotnych w zakresie epidemicznym będą wykonywać czynności dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności pod bezpośrednim nadzorem osoby posiadającej uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego" - przekazał w sobotę Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Z kolei władze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jasno sprecyzowały czas na zgłaszanie się: "Na prośbę Ministerstwa Zdrowia i Wojewody Dolnośląskiego do środy 31.03.2021 do godziny 09.00 studenci określonych poniżej kierunków i lat mogą zgłaszać się wyrażając chęć do skierowania do pracy przy walce z epidemią".

Jak wynika z komunikatu, do pracy mogą zgłaszać się studenci stacjonarni i niestacjonarni następujących kierunków: 5 i 6 roku kierunku lekarskiego, 5 roku kierunku lekarsko - dentystycznego, 2 roku II stopnia kierunku pielęgniarstwo, 2 roku II stopnia kierunku położnictwo, osoby, które uzyskały tytuł ratownika, 5 roku kierunku farmacja oraz studenci realizujący sześciomiesięczną praktykę zawodową na kierunku farmacji, 5 roku kierunku analityka medyczna oraz doktoranci.

Obie uczelnie podkreśliły, że okres pracy studentów będzie zaliczany do praktyki zawodowej. Dodały również, że uczestnikom przysługuje "wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 procent przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku".

Pozostałe uczelnie nie odniosły się na razie do pisma ministra.

Pytania w sprawie tych informacji i zasad pracy studentów przesłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia.

"Szukamy miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o mniejszym doświadczeniu"

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski mówił na antenie TVN24 dlaczego pomoc studentów jest ważna. - W naszym szpitalu pracuje ponad pięć i pół tysiąca osób, więc mamy możliwość dywersyfikowania i rozrzucania tej kadry medycznej po różnych obiektach. Natomiast faktycznie szukamy tych miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o trochę mniejszym doświadczeniu i mniejszych kompetencjach po to, żeby tym osobom, które są teraz kluczowo potrzebne, czyli lekarze i pielęgniarki, dać szansę udzielenia świadczeń dla tych najcięższych pacjentów - wyjaśnił Jędrychowski.

Dziekan Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Małecki wspomniał z kolei, że już wcześniej studenci pomagali przy pandemii. - Przyszli lekarze, przyszłe pielęgniarki i przedstawiciele innych zawodów medycznych, mogli dołączać do zespołów pracujących bezpośrednio z pacjentami z COVID-19 i ten czas spędzony na pracy z nimi, może być zaliczony jako realizacja zajęć praktycznych na poszczególnych latach. Teraz ten program został decyzją rektora Grodzickiego rozszerzony na inne szpitale Małopolski - mówił Małecki.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24