Studenci medycyny wezwani do szpitali. Rektorzy mają przygotować listy chętnych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego: szukamy miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o mniejszym doświadczeniu
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego: szukamy miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o mniejszym doświadczeniuTVN24
wideo 2/5
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego: szukamy miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o mniejszym doświadczeniuTVN24

Minister zdrowia zwrócił się do władz uczelni medycznych o pilne utworzenie list studentów, którzy chcą pracować przy zwalczaniu epidemii. Zgłaszać mogą się osoby studiujące na piątym i szóstym roku. Czas pracy ma być później zaliczony do ich praktyki zawodowej.

Kopię pisma rozesłanego do uczelni medycznych Ministerstwo Zdrowia przesłało redakcji TVN24. "W związku z obecną, szybko postępującą sytuacją epidemiczną zwracam się do Państwa z prośbą o pilne utworzenie list chętnych studentów 5 i 6 roku z podziałem na kierunki studiów, których wojewoda mógłby skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii" - czytamy w piśmie datowanym na 26 marca.

Resort wyjaśnia w nim, że decyzja jest wydawana na podstawie artykułu 47 ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Dodaje, że zgodnie z tą ustawą rektorzy uczelni medycznych mają przekazać listy chętnych do pracy osób w ciągu siedmiu dni od otrzymania pisma.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Uczelnie apelują do studentów

Dwie uczelnie - Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - zaapelowały na swoich stronach internetowych o zgłaszanie się do pracy w związku z pismem ministerstwa. Jak podała z kolei "Gazeta Stołeczna", dokument otrzymały również władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Potwierdziła nam to rzeczniczka WUM Marta Wojtach. - Pismo przekazaliśmy do studentów, chętni mają czas na zgłoszenia do piątku - poinformowała.

"Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zwracamy się do Was z apelem o przyłączenie się do pracy przy zwalczaniu epidemii. Informujemy, że osoby, które wezmą udział w udzieleniu świadczeń zdrowotnych w zakresie epidemicznym będą wykonywać czynności dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności pod bezpośrednim nadzorem osoby posiadającej uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego" - przekazał w sobotę Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Z kolei władze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jasno sprecyzowały czas na zgłaszanie się: "Na prośbę Ministerstwa Zdrowia i Wojewody Dolnośląskiego do środy 31.03.2021 do godziny 09.00 studenci określonych poniżej kierunków i lat mogą zgłaszać się wyrażając chęć do skierowania do pracy przy walce z epidemią".

Jak wynika z komunikatu, do pracy mogą zgłaszać się studenci stacjonarni i niestacjonarni następujących kierunków: 5 i 6 roku kierunku lekarskiego, 5 roku kierunku lekarsko - dentystycznego, 2 roku II stopnia kierunku pielęgniarstwo, 2 roku II stopnia kierunku położnictwo, osoby, które uzyskały tytuł ratownika, 5 roku kierunku farmacja oraz studenci realizujący sześciomiesięczną praktykę zawodową na kierunku farmacji, 5 roku kierunku analityka medyczna oraz doktoranci.

Obie uczelnie podkreśliły, że okres pracy studentów będzie zaliczany do praktyki zawodowej. Dodały również, że uczestnikom przysługuje "wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 procent przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku".

Pozostałe uczelnie nie odniosły się na razie do pisma ministra.

Pytania w sprawie tych informacji i zasad pracy studentów przesłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia.

"Szukamy miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o mniejszym doświadczeniu"

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski mówił na antenie TVN24 dlaczego pomoc studentów jest ważna. - W naszym szpitalu pracuje ponad pięć i pół tysiąca osób, więc mamy możliwość dywersyfikowania i rozrzucania tej kadry medycznej po różnych obiektach. Natomiast faktycznie szukamy tych miejsc, w których możemy się wesprzeć osobami o trochę mniejszym doświadczeniu i mniejszych kompetencjach po to, żeby tym osobom, które są teraz kluczowo potrzebne, czyli lekarze i pielęgniarki, dać szansę udzielenia świadczeń dla tych najcięższych pacjentów - wyjaśnił Jędrychowski.

Dziekan Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Małecki wspomniał z kolei, że już wcześniej studenci pomagali przy pandemii. - Przyszli lekarze, przyszłe pielęgniarki i przedstawiciele innych zawodów medycznych, mogli dołączać do zespołów pracujących bezpośrednio z pacjentami z COVID-19 i ten czas spędzony na pracy z nimi, może być zaliczony jako realizacja zajęć praktycznych na poszczególnych latach. Teraz ten program został decyzją rektora Grodzickiego rozszerzony na inne szpitale Małopolski - mówił Małecki.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl