Mazowsze jest w sobotę jedynym województwem, w którym potwierdzono ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem. Nieznacznie spadła liczba nowych infekcji SARS-CoV-2 w Warszawie, ale wciąż stanowi ponad jedną trzecią wszystkich przypadków wykrytych w regionie.
Resort zdrowia poinformował w sobotę rano o 6945 nowych, potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Najnowsze dane mówią także o śmierci 102 osób, u których wykryto wcześniej infekcję SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 18 osób, natomiast zgon 84 miał nastąpić z powodu COVID-19 oraz chorób współistniejących. Od początku pandemii w Polsce obecność koronawirusa w organizmie zdiagnozowano u 1 312 780 osób, z których 29 058 zmarło.
Województwo mazowieckie od kilku dni pozostaje na pierwszym miejscu pod względem liczby potwierdzanych w ciągu doby zakażeń. W sobotę było również jedynym, w którym dobowa statystyka przekroczyła tysiąc. Pozytywne wyniki testów otrzymało bowiem 1046 osób.
W ciągu 31 dni grudnia tylko 11 razy dobowa liczba nowych zakażeń w województwie spadała poniżej tysiąca. Najwięcej potwierdzono ich w Wigilię - 1824, najmniej cztery dni później, 28 grudnia - 409. Nowy rok rozpoczął się natomiast od 1453 nowych infekcji SARS-CoV-2.
W rządowym serwisie dotyczącym pandemii w Polsce podano w sobotę, że na Mazowszu zmarło 15 osób. Pośród nich 11 cierpiało na choroby współistniejące, zaś cztery zmarły z powodu powikłań związanych z COVID-19.
Nieco mniej zakażeń w Warszawie
Od czwartku spada liczba nowych zakażeń koronawirusem w Warszawie. Ostatniej doby było ich 393. Dzień wcześniej resort zdrowia informował o 508, a w sylwestra - 706.
W grudniu dobowa liczba nowych infekcji w stolicy ani razu nie przekroczyła tysiąca. Najwięcej potwierdzono ich 24 grudnia - 816, najmniej było ich 28 grudnia - 172.
Z sobotnich danych resortu zdrowia wynika, że w stolicy zmarło sześć osób zakażonych SARS-CoV-2. Wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada - tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.
Źródło: tvnwarszawa.pl