Kopiec Powstania: chcieli jeździć legalnie, dostaną całkowity zakaz

Nagranie z majowego zjazdu
Nagranie z majowego zjazdu
Tomasz Hassa
Nagranie z majowego zjazduTomasz Hassa

Kopiec Powstania Warszawskiego to nie tylko symboliczne miejsce pamięci, ale również tor zjazdowy dla rowerzystów. Tyle, że nieoficjalny. Amatorzy ekstremalnej jazdy zaapelowali do miasta o jego legalizację. W odpowiedzi wiceprezydent Witold Pahl zapowiedział... ustawienie znaków zakazu.

Każdego roku 1 sierpnia rozpalany jest tam ogień pamięci. Płonie przez 63 dni, bo tyle trwało Powstanie Warszawskie. I tak też kojarzy się mieszkańcom - jako miejsce pamięci. Ale kopiec jest też parkiem - mieszkańcy Czerniakowa chętnie chodzą tu na spacery, ale upodobali go sobie przede wszystkim rowerzyści i to nie ci spod znaku dostojnej holenderki.

Jak w górach

"Jest miejscem spotkań, treningów i doskonalenia techniki jazdy kolarzy cross country oraz tzw. dyscyplin grawitacyjnych, do których zaliczają się takie odmiany kolarstwa jak enduro, freeride oraz downhill. Jest to jedne z nielicznych miejsc w Warszawie o specyfice przypominającej warunki panujące w górach" – wyjaśnia w mailu wysłanym do naszej redakcji Warszawski Klub Kolarski.

Rowerzyści postanowili pójść o krok dalej – zgłosili się do miasta z prośbą o zalegalizowanie toru. Chcą go - za własne pieniądze - oznakować. Ich zdaniem, choć dział on od około 20 lat, nie doszło tam do żadnego wypadku z udziałem pieszych czy rowerzystów. Zapowiadają też, że mogą postawić tablice informacyjne o zasadach korzystania z górki. Zastanawiają się nad organizacją zawodów w kolarstwie górskim raz do roku.

Obiecują, że zajmą się też promocją tej lokalizacji jako historycznego miejsca pamięci – chcą założyć na przykład profil na Facebooku. "Realizując naszą inicjatywę chcielibyśmy również zadbać o ten teren m.in. poprzez oczyszczenie ze śmieci" – przekonują.

I zapewniają, że mają poparcie Związku Powstańców Warszawskich.

Z tymi wszystkimi propozycjami skierowali się do miasta...

Będzie zakaz jazdy

... które nie podjęło dyskusji. Na pismo odpowiedział wiceprezydent Witold Pahl. I nie pozostawił złudzeń:

"Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Bartyckiej nie przewidują realizacji ścieżek rowerowych na terenie Kopca Czerniakowskiego" – napisał, przekonując że nie można zalegalizować toru. Na tym nie koniec. Wiceprezydent zapowiedział, że na kopcu zostaną ustawione tablice zabraniające korzystania ze ścieżek i informujące o zagrożeniu dla osób nieprzestrzegających tego zakazu.

- Dla nas to jest absurdalne. Plan zagospodarowania funkcjonuje od 2000 roku, a później były na na wzgórzu organizowane zawody rowerowe. To jest brak konsekwencji - przekonuje Tomasz Hassa z WKK. - Poza tym, naszym zdaniem jest w nim zapis mówiący o udostępnieniu dla ruchu rowerowego terenów parkowych, jako równorzędnego z ruchem pieszym - dodaje.

Co jest w dokumentach?

Dlaczego zatem nie da się zalegalizować tych ścieżek? O to zapytaliśmy dyrektor Biura Architektury w ratuszu.

- Teren parku miejskiego wokół kopca podzielony jest w planie zagospodarowania na trzy strefy – w przypadku samego terenu wzgórza jest to strefa ZP-1. Dla tej strefy dokument ustala lokalizację założenia pomnikowego – przy adaptacji istniejącej drogi i realizacji dodatkowej - spiralnej z tarasami widokowymi oraz elementami pomnikowymi. Ruch rowerowy po tych drogach może się odbywać jako równorzędny z pieszym. Nie ma jednak przewidzianej budowy osobnych ścieżek rowerowych - wyjaśnia Marlena Happach.

Oznaczenia na planieUrząd Miasta

I dodaje, że te wyznaczone są wzdłuż Bartyckiej. A to wynika ze szczególnego charakteru wzgórza, które zostało usypane z gruzów zniszczonej Warszawy i jest wyrazem czci dla poległych w 1944 roku.

- Co roku organizowane są w tym miejscu uroczystości związane z Powstaniem, ustawiane są m.in. drewniane krzyże. Miasto realizuje wiele inwestycji rowerowych, sprzyjających popularyzacji rowerów zarówno jako formy transportu jak i sportu. Jednak w tym przypadku priorytetem jest potrzeba upamiętnienia istotnych dla tożsamości miasta wydarzeń. O ile są w stolicy inne górki to Kopiec mamy tylko jeden. Może warto pomyśleć o uprawianiu kolarstwa w formie sportu wyczynowego w innym miejscu? - sugeruje dyrektor Biura Architektury.

Rowerzyści nie składają jednak broni. – Mamy się spotkać z radnymi na miejskiej komisji sportu. Zobaczymy, co można zrobić w tej sprawie – zaznacza Hassa.

I dodaje, że jedną z opcji jest też zmiana planu zagospodarowania. Happach twierdzi, że teoretycznie jest to możliwe, ale kierowane przez nią biuro skupia się na terenach nieobjętych żadnym planem. Pracy jest dużo, bo to wciąż duża część miasta.

Dzielnica straciła wiedzę

Hassa odkopał także doniesienia prasowe sprzed 12 lat, w których pojawiają się informacje, że dzielnica miała pomysł budowy legalnego toru w tym miejscu. Jednak gdy spytaliśmy o to rzeczniczkę Mokotowa, usłyszeliśmy, że "nie posiada na ten temat wiedzy".

Andrzej Rejnson

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl