"Konsultacje w sprawie Ogrodu Krasińskich nie mogły się udać"


"Sprawę wycinki ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich trzeba wyjaśnić, ale nie traktujmy jej jako kolejnego pretekstu do zablokowania rewaloryzacji" – pisze na warszawa@tvn.pl dr Bogdan Dziobkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, mieszkaniec Muranowa. I zastanawia się, czy jest sens konsultować plany przebudowy zabytkowych obiektów.

Swój apel skierował do wiadomości mediów i miejskich urzędników, a bezpośrednio do Generalnego Konserwatora Zabytków, po tym jak przeciwnicy wielkiej wycinki drzew w ogrodzie zażądali wstrzymania prac w parku i przyjrzenia się im przez niezależnego eksperta.

"Raziły asfaltowe alejki"

"Wstrzymanie prac nie przywróci im [drzewom - red.] życia. Grozi natomiast zaprzepaszczeniem rozpoczętego ponad dwa lata temu procesu rewaloryzacji Ogrodu. Co więcej, prawdopodobnie będzie skutkowało zerwaniem umowy z wykonawcą robót i wypłatą wielomilionowego odszkodowania" – przekonuje Dziobkowski. I przypomina, że park od lat znajdował się w opłakanym stanie.

"Szczególnie raziły asfaltowe alejki, wybetonowany staw, śpiący na ławkach bezdomni, zniszczona fontanna, zaniedbane, pokryte psimi odchodami trawniki. Wiele miejskich skwerów w małych powiatowych miastach jest dużo bardziej zadbanych niż ten "reprezentacyjny", wpisany do rejestru zabytków, obiekt w stolicy" – twierdzi mieszkaniec Muranowa.

"Pojawią się tłumy turystów"

Jego zdaniem przeprowadzone w marcu 2011 roku konsultacje społeczne pokazały, że część mieszkańców Muranowa, traktuje park jako osiedlowy zieleniec, a nie jako miejsce, z którego mogliby korzystać również inni warszawiacy i turyści. "Wraz z otwarciem Muzeum Historii Żydów Polskich zainteresowanie tą częścią Warszawy istotnie wzrośnie. Pojawią się tłumy turystów z całego świata. Wszystkim nam powinno zależeć, by zapamiętali oni Warszawę jako miasto o uporządkowanej, zadbanej przestrzeni publicznej, miasto – przynajmniej miejscami – wytworne. Jego wypielęgnowany obszar ładnie "zepnie" MHŻP ze Starym i Nowym Miastem" – twierdzi Dziobkowski.

"Konsultacje nie mogły się udać"

Autor pisma do Generalnego Konserwatora Zabytków, twierdzi, że sprawę wycinki ponad 300 drzew trzeba wyjaśnić. Zaznacza, że od dawna sygnalizował śródmiejskim urzędnikom, że w centrum miasta zbyt pochopnie wycina się całe szpalery starych drzew. "Decyzje zwykle nie są poprzedzone specjalistycznymi analizami dendrologicznymi. W mieście nie ma ani jednego tomografu do badania drzew" – pisze Dziobkowski. Na koniec stawia pytanie o sens konsultacji społecznych. "Powszechnie mówi się, że konsultacje społeczne w sprawie rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich się nie udały. Otóż nie udały się, bo się udać nie mogły" – przekonuje doktor. I zaznacza, że jego zdaniem problem jest głębszy. "Czy w przypadku rewaloryzacji zabytkowych obiektów w ogóle należy przeprowadzać społeczne konsultacje? Czy nie lepiej los obiektów, będących naszym narodowym dziedzictwem, powierzyć jednak najwyższej klasy specjalistom, a z mieszkańcami zacząć wreszcie konsultować wygląd ich najbliższego otoczenia: osiedlowych skwerów i zieleńców (czego się w tej chwili nie robi)?" – pyta.

Wycięli ponad 300 drzew

Przypomnijmy: w ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

W czwartek protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych.

Nowy park za 15 mln zł

Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

W ramach modernizacji całego terenu parku (nie tylko części historycznej) odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona niedziałająca teraz fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.

MIESZKAŃCY U GENERALNEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW:

O co chodzi protestującym?
O co chodzi protestującym?Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Spotkanie w ministerstwie
Spotkanie w ministerstwieLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran/mz

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl