Kongresowa w wiecznym remoncie. Potrzebny nowy projekt za pół miliona

Remont Sali Kongresowej (zdjęcia z 2015 roku)archiwum TVN24

Blisko pół miliona złotych będzie kosztować nowy projekt przebudowy Kongresowej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jeden już powstał, a dotychczasowy remont pochłonął 10 milionów złotych. W tle spór sądowy z poprzednim projektantem i śledztwo prokuratury.

"Opracowanie wariantowej koncepcji modernizacji Sali Kongresowej w budynku Pałacu Kultury I Nauki w Warszawie wraz z programem funkcjonalno-użytkowym i koncepcją akustyczną" - pod tym hasłem kryje się rozstrzygnięty niedawno przetarg. Wygrała go firma ECM Group Polska, a swoje prace wyceniła na blisko 418 tysięcy złotych.

"Bardzo bym się zdziwił"

Informacja o tym wyborze pojawiła się na stronie PKiN 25 stycznia 2018 roku - mniej więcej dziewięć lat po rozstrzygnięciu wcześniejszego przetargu na projekt modernizacji Sali Kongresowej. Jak podkreśla rzeczniczka Pałacu Kultury i Nauki Ewelina Dudziak, tamten miał inny zakres i obejmował "wyłącznie dostosowania jej do wymogów przepisów przeciwpożarowych".

Faktem jest, że od tamtego czasu ruszyła kaskada wydarzeń, które skutkują ciągnącym się procesem sądowym z projektantem, a przede wszystkim wstrzymanymi robotami i wydanymi milionami.

Przetarg na projekt w 2008 roku wygrała firma Sound and Space Roberta Lebiody. Ostatnia cześć dokumentacji projektowej została odebrana przez PKiN dopiero w grudniu 2011 roku - jak zaznaczyli urzędnicy - osiem miesięcy po wyznaczonym terminie. Nadzór nad planami przebudowy Kongresowej miał wtedy Krzysztof Markowski, ówczesny wiceprezes pałacu.

- Bardzo bym się zdziwił, gdyby dokumentacja była stuprocentowa przy tak starym budynku – cytowała pod koniec 2016 roku słowa Markowskiego "Gazeta Stołeczna".

"Dokumentacja rażąco niekompletna"

Jednak innego zdania były już kolejne władze Pałacu Kultury i Nauki. Przetarg na prace rozstrzygnięto w 2014 roku, w 2015 zaczęła wykonywać je firma Mermaid (miała otrzymać 40 milionów złotych), ale zadania nie ukończyła z powodu upadłości. Roboty przerwała wiosną 2016 r., a już we wrześniu tego samego roku Renata Kaznowska, ówczesna prezes Pałacu Kultury i Nauki złożyła zawiadomienie do prokuratury przeciwko Krzysztofowi Markowskiemu.

- W czasie prac okazało się, że dokumentacja projektowa była rażąco niekompletna, co potwierdziła zlecona przeze mnie opinia techniczna. Dokumentacja została przyjęta od projektanta "bez uwag", w mojej ocenie również bez szczegółowego jej sprawdzenia. Dlatego złożyłam zawiadomienie o działaniu na szkodę spółki i miasta. W sporze sądowym spółki i miasta przeciwko projektantowi sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko wynikające z opinii technicznej - mówi teraz Renata Kaznowska, obecnie wiceprezydent Warszawy.

Śledczy zbadali podniesione przez ówczesną prezes PKiN zarzuty. Między innymi to, że miało dojść do licznych opóźnień w przygotowaniu dokumentacji, spowodowanych działaniami projektanta, a także rozszerzenia zakresu prac. Wadliwość projektu miała również wyjść podczas prowadzonych robót.

Jak pisała "Stołeczna", na przykład wymiana foteli oznaczała zerwanie podłogi podwyższenia sali, a to pokazało dziurawą konstrukcję stropu i konieczność wylania dziesiątek ton betonu na nowy.

Sprawa ciągnie się w sądzie

"Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, nie wykazała by wiceprezes spółki lub członkowie komitetu sterującego celowo zmierzali do rozszerzenia przez projektanta zakresu prac, by ten mógł sobie rościć prawa do zwiększenia wynagrodzenia, za prace nieobjęte pierwotną umową i pierwotnie ustalonym wynagrodzeniem" – wyjaśnia w mailu do naszej redakcji Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledztwo zostało umorzone, ale w tym wypadku nie zamknęło to ostatecznie tematu. Materiał dowodowy jest jeszcze analizowany przez prokuraturę "w trybie zwierzchniego nadzoru służbowego, pod kątem ustalenia, czy wyczerpano inicjatywę dowodową zmierzającą do ustalenia wszelkich aspektów sprawy".

Ale sprawą nie zajmowała się tylko prokuratura. Trafiła również do sądu. - W sporze spółki i miasta przeciwko projektantowi sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko wynikające z opinii technicznej – zaznacza Kaznowska.

Do tego w 2013 roku projektant złożył pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie, domagając się zapłaty za dodatkowe prace.

"Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z 9 listopada 2016 r. oddalił powództwo miasta stołecznego Warszawy przeciwko Robertowi Lebiodzie, oddalił też powództwo Roberta Lebiody przeciwko miastu stołecznemu Warszawa oraz zniósł koszty postępowania pomiędzy stronami w całości. Pan Lebioda złożył apelację, jednak termin rozprawy apelacyjnej nie został jeszcze wyznaczony" – wyjaśnia Ewelina Dudziak, rzeczniczka PKiN.

Może w 2020 roku

Efekt jest taki, że dotychczas na same prace miasto wydało 10 milionów złotych. Wydano też około miliona złotych między innymi na ekspertyzy. A prace stanęły.

Teraz władze PKiN przekonują, że podczas robót okazało się, że potrzebny jest głębszy remont (między innymi podłóg, sceny, zaplecza, czy akustyki). Stąd nowy przetarg. Jego zwycięzca będzie musiał przedstawić różne rozwiązania, zaproponować kosztorys, później stworzyć program funkcjonalno-użytkowy, a także koncepcję akustyczną. Będzie miał na to około pół roku.

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy sala, które remont rozpoczął się przed trzema laty powróci do warszawiaków. "Wstępny i najbardziej optymistyczny termin zakończenia prac modernizacyjnych przewidziany jest na koniec 2020 r. Wariant ten zakłada, iż "po drodze" nie będzie żadnych niespodzianek opóźniających postępowanie i prace budowlane, takich jak protesty, odwołania od decyzji, czy wreszcie upadłość wykonawcy" – zaznacza Ewelina Dudziak.

Tu zagrali Stonesi

Sala Kongresowa została oddana do użytku w lipcu 1955 roku. W czasach PRL odbywały się w niej zjazdy PZPR.

Występowały tutaj gwiazdy muzyki, między innymi The Rolling Stones, Jan Kiepura, Leonard Cohen, Eric Clapton, Elthon John, Patti Smith czy Herbie Hancock.

ZOBACZ MATERIAŁY Z REMONTU SALI KONGRESOWEJ:

[object Object]
Sala Kongresowa bez foteliMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl