Kongresowa w wiecznym remoncie. Potrzebny nowy projekt za pół miliona

archiwum TVN24Remont Sali Kongresowej (zdjęcia z 2015 roku)

Blisko pół miliona złotych będzie kosztować nowy projekt przebudowy Kongresowej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jeden już powstał, a dotychczasowy remont pochłonął 10 milionów złotych. W tle spór sądowy z poprzednim projektantem i śledztwo prokuratury.

"Opracowanie wariantowej koncepcji modernizacji Sali Kongresowej w budynku Pałacu Kultury I Nauki w Warszawie wraz z programem funkcjonalno-użytkowym i koncepcją akustyczną" - pod tym hasłem kryje się rozstrzygnięty niedawno przetarg. Wygrała go firma ECM Group Polska, a swoje prace wyceniła na blisko 418 tysięcy złotych.

"Bardzo bym się zdziwił"

Informacja o tym wyborze pojawiła się na stronie PKiN 25 stycznia 2018 roku - mniej więcej dziewięć lat po rozstrzygnięciu wcześniejszego przetargu na projekt modernizacji Sali Kongresowej. Jak podkreśla rzeczniczka Pałacu Kultury i Nauki Ewelina Dudziak, tamten miał inny zakres i obejmował "wyłącznie dostosowania jej do wymogów przepisów przeciwpożarowych".

Faktem jest, że od tamtego czasu ruszyła kaskada wydarzeń, które skutkują ciągnącym się procesem sądowym z projektantem, a przede wszystkim wstrzymanymi robotami i wydanymi milionami.

Przetarg na projekt w 2008 roku wygrała firma Sound and Space Roberta Lebiody. Ostatnia cześć dokumentacji projektowej została odebrana przez PKiN dopiero w grudniu 2011 roku - jak zaznaczyli urzędnicy - osiem miesięcy po wyznaczonym terminie. Nadzór nad planami przebudowy Kongresowej miał wtedy Krzysztof Markowski, ówczesny wiceprezes pałacu.

- Bardzo bym się zdziwił, gdyby dokumentacja była stuprocentowa przy tak starym budynku – cytowała pod koniec 2016 roku słowa Markowskiego "Gazeta Stołeczna".

"Dokumentacja rażąco niekompletna"

Jednak innego zdania były już kolejne władze Pałacu Kultury i Nauki. Przetarg na prace rozstrzygnięto w 2014 roku, w 2015 zaczęła wykonywać je firma Mermaid (miała otrzymać 40 milionów złotych), ale zadania nie ukończyła z powodu upadłości. Roboty przerwała wiosną 2016 r., a już we wrześniu tego samego roku Renata Kaznowska, ówczesna prezes Pałacu Kultury i Nauki złożyła zawiadomienie do prokuratury przeciwko Krzysztofowi Markowskiemu.

- W czasie prac okazało się, że dokumentacja projektowa była rażąco niekompletna, co potwierdziła zlecona przeze mnie opinia techniczna. Dokumentacja została przyjęta od projektanta "bez uwag", w mojej ocenie również bez szczegółowego jej sprawdzenia. Dlatego złożyłam zawiadomienie o działaniu na szkodę spółki i miasta. W sporze sądowym spółki i miasta przeciwko projektantowi sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko wynikające z opinii technicznej - mówi teraz Renata Kaznowska, obecnie wiceprezydent Warszawy.

Śledczy zbadali podniesione przez ówczesną prezes PKiN zarzuty. Między innymi to, że miało dojść do licznych opóźnień w przygotowaniu dokumentacji, spowodowanych działaniami projektanta, a także rozszerzenia zakresu prac. Wadliwość projektu miała również wyjść podczas prowadzonych robót.

Jak pisała "Stołeczna", na przykład wymiana foteli oznaczała zerwanie podłogi podwyższenia sali, a to pokazało dziurawą konstrukcję stropu i konieczność wylania dziesiątek ton betonu na nowy.

Sprawa ciągnie się w sądzie

"Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, nie wykazała by wiceprezes spółki lub członkowie komitetu sterującego celowo zmierzali do rozszerzenia przez projektanta zakresu prac, by ten mógł sobie rościć prawa do zwiększenia wynagrodzenia, za prace nieobjęte pierwotną umową i pierwotnie ustalonym wynagrodzeniem" – wyjaśnia w mailu do naszej redakcji Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledztwo zostało umorzone, ale w tym wypadku nie zamknęło to ostatecznie tematu. Materiał dowodowy jest jeszcze analizowany przez prokuraturę "w trybie zwierzchniego nadzoru służbowego, pod kątem ustalenia, czy wyczerpano inicjatywę dowodową zmierzającą do ustalenia wszelkich aspektów sprawy".

Ale sprawą nie zajmowała się tylko prokuratura. Trafiła również do sądu. - W sporze spółki i miasta przeciwko projektantowi sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko wynikające z opinii technicznej – zaznacza Kaznowska.

Do tego w 2013 roku projektant złożył pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie, domagając się zapłaty za dodatkowe prace.

"Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z 9 listopada 2016 r. oddalił powództwo miasta stołecznego Warszawy przeciwko Robertowi Lebiodzie, oddalił też powództwo Roberta Lebiody przeciwko miastu stołecznemu Warszawa oraz zniósł koszty postępowania pomiędzy stronami w całości. Pan Lebioda złożył apelację, jednak termin rozprawy apelacyjnej nie został jeszcze wyznaczony" – wyjaśnia Ewelina Dudziak, rzeczniczka PKiN.

Może w 2020 roku

Efekt jest taki, że dotychczas na same prace miasto wydało 10 milionów złotych. Wydano też około miliona złotych między innymi na ekspertyzy. A prace stanęły.

Teraz władze PKiN przekonują, że podczas robót okazało się, że potrzebny jest głębszy remont (między innymi podłóg, sceny, zaplecza, czy akustyki). Stąd nowy przetarg. Jego zwycięzca będzie musiał przedstawić różne rozwiązania, zaproponować kosztorys, później stworzyć program funkcjonalno-użytkowy, a także koncepcję akustyczną. Będzie miał na to około pół roku.

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy sala, które remont rozpoczął się przed trzema laty powróci do warszawiaków. "Wstępny i najbardziej optymistyczny termin zakończenia prac modernizacyjnych przewidziany jest na koniec 2020 r. Wariant ten zakłada, iż "po drodze" nie będzie żadnych niespodzianek opóźniających postępowanie i prace budowlane, takich jak protesty, odwołania od decyzji, czy wreszcie upadłość wykonawcy" – zaznacza Ewelina Dudziak.

Tu zagrali Stonesi

Sala Kongresowa została oddana do użytku w lipcu 1955 roku. W czasach PRL odbywały się w niej zjazdy PZPR.

Występowały tutaj gwiazdy muzyki, między innymi The Rolling Stones, Jan Kiepura, Leonard Cohen, Eric Clapton, Elthon John, Patti Smith czy Herbie Hancock.

ZOBACZ MATERIAŁY Z REMONTU SALI KONGRESOWEJ:

[object Object]
Sala Kongresowa bez foteliMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez cały czwartek w Warszawie królować będzie zimowa aura. Na stołeczne drogi wyjechało rankiem 170 posypywarek. Jeśli będzie potrzeba do akcji wkroczy więcej sprzętu.

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

17-latek pobił starszego mężczyznę, po czym z koleżankami wymyślił historię mającą uchronić go przed odpowiedzialnością. Policjanci z Otwocka nie dali się nabrać i wykorzystali miejski monitoring, by dotrzeć do prawdy. Nastolatek został objęty policyjny dozorem, jest traktowany jak dorosły i grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności - przekazał rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia łącznie trzech pojazdów doszło na trasie S8, na wysokości ulicy Jagiellońskiej. Jedna osoba została zabrana do szpitala. Zdarzenie spowodowało ogromny korek - ciągnął się aż do Bemowa.

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze otworzyli tunel pod torami kolejowymi w Sulejówku. Jednocześnie podpisano umowę na budowę kolejnego wraz z przebudową układu przyległych ulic.

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanym budynku teatru TR Warszawa, pojawiły się glediczje trójcierniowe oraz wiśnie "Fukubana". Jedno z nowych drzew zasadził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

83-latek został oszukany metodą "na policjanta". Oszuści przekonali go, że jego pieniądze są zagrożone, a skan karty wpadł w ręce hakerów, którzy następnie wzięli kredyt na jego dane. Senior wykonał przelew na konto, na którym jego fundusze miały być bezpieczne. Nie były. Stracił prawie 70 tysięcy złotych.

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ciechanowskiej komendy pomogli mężczyźnie w kryzysie bezdomności, który leżał na chodniku. 61-latek miał widoczne odmrożenia. Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę - podała tamtejsza policja.

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa kończy odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia pojadą tamtędy autobusy ośmiu linii, ale tylko w kierunku Mokotowa.

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Nowy Świat autobus komunikacji miejskiej potrącił kobietę. Trafiła do szpitala.

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 obiektów zlokalizowanych na Starym i Nowym Mieście trafiło do rejestru zabytków ruchomych. Są to witrażowe lampiony, kinkiety, neony, a także szyldy. Jak podkreślił mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków stanowią one przykład rzemiosła artystycznego z lat 50. do 80. XX wieku.

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystarczyła godzina, by kompletnie się upili. Nie przeszkadzało im to, że pracowali na ulicy i mogli spowodować wypadek. Jeden z pracowników miał w organizmie 2,9 promila alkoholu, drugi 3,5.

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu z miejskim autobusem kierowca osobowego auta był reanimowany. W krytycznym stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł. Kierowca taksówki miał 85 lat. Dla osób przewożących pasażerów nie ma limitu wieku.

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
Dariusz
Łapiński,
katke
Źródło:
Fakty TVN, tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani do potrącenia kobiety w Piasecznie. Nic jej się nie stało, ale okazało się, że chwilę wcześniej sama siedziała za kierownicą auta. Była pijana i straciła prawo jazdy. Następnego dnia rano wsiadła za kierownicę i zjawiła się w komendzie.

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Policjanci z Sierpca zlikwidowali dwie nielegalne linie do produkcji alkoholu. Jedna z nich znajdowała się za tajnym przejściem. Zarekwirowali 160 litrów gotowych wyrobów alkoholowych i prawie 550 litrów zacieru.

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skok adrenaliny zapewni sobotni 61. Rajd Barbórka. Najlepsi kierowcy będą mogli sprawdzić i pokazać swoje umiejętności. Jednak organizacja ich przejazdów będzie się wiązać z zamknięciem ruchu na ulicach i ograniczeniem parkowania. Pierwsze zmiany już od czwartku.

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

Autor:
mg/gp
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Podczas prac na placu Defilad odkopano miedzy innymi posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w miejscu, gdzie dziś powstaje plac Centralny. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż prowadzone są tam prace archeologiczne.

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl