- Zakończyła się renowacja i adaptacja piwnic staromiejskich - strony Dekerta, należących do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy - ogłosiła Julia Matuszewska, rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który nadzorował prace.
Windą do piwnicRobotnicy i konserwatorzy musieli oczyszczać i poddać porządnemu odgrzybieniu zabytkowe mury i sklepienia. Przebijali się też przez ściany między budynkami, żeby piwnice połączyć w jedną całość, stworzyli instalację sanitarną, kanalizacyjną i elektryczną. Wymieniono też windę i zamontowano podnośnik dla niepełnosprawnych.
- Całość prac uzupełniły prace kamieniarskie, odtworzeniowe i wykończeniowe. Zabytkowe wnętrza piwnic zostały wyposażone w nowoczesną technologię oraz starannie dobrane materiały – dodaje Matuszewska. Teraz zostały odbiory techniczne, a gdy te się skończą podziemia o łącznej powierzchni użytkowej 1160 mkw. trafią w ręce muzeum, które zorganizuje tam ekspozycję. - Będzie dotyczyła najstarszej historii Warszawy, od jej powstania do momentu uzyskania stołeczności. W piwnicach znajdzie się również pomieszczenie, które zostanie poświęcone tradycji przechowywania win. Dla najmłodszych zwiedzający planuje się wystawę z cyklu "Legendy Warszawskie" - wylicza Matuszewska.Królewskie otwarcie?To wszystko czeka nas najprawdopodobniej w maju, a do piwnic zajrzeć ma też Król Norwegii Harald V wraz z małżonką (to Norwegia sfinansowała część remontu). Za około miesiąc para przyjedzie do Polski. Oprócz zaaranżowanej ekspozycji dowiedzą się też o skarbach, które odkryto podczas renowacji piwnic.Na stronie tvnwarszawa.pl pisaliśmy o nich nie raz, m.in.: o odnalezieniu 1211 monet ważących łącznie 4 kg wykonanych ze srebra z domieszką miedzi. Teraz ich imitację będzie można oglądać w jednym z pomieszczeń. Podczas prac odkryto też zasypaną studnię, a w niej znaleziono przedmioty pochodzące z XVII i XVIII wieku, np. fragmenty szklanek, kieliszków czy naczynia ceramiczna i porcelanowe.
Za około 20 milionów
- Odkryto także piec z ceglany w kamienicy nr 38, który znajdował się pod posadzką. W kolejnej piwnicy natrafiono na ślady po sadzy i lepiku. Należy przypuszczać, że w ’44 roku spłonęło tu pomieszczenie magazynowe – przypomina Matuszewska.
Nie lada odkryciem było też dotarcie do drugiego poziomu piwnic.
STAROMIEJSKIE PIWNICE ODWIEDZILIŚMY Z KAMERĄ NA POCZĄTKU LUTEGO:
Renowacja piwnic pod budynkami muzeum kosztowała łącznie blisko 20 mln zł. Prace remontowe wykonały firmy: AMP i RENOVA. Piwnice były rewitalizowane w ramach projektu: "Renowacja i adaptacja na cele kulturalne piwnic staromiejskich Warszawy na obszarze wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO" realizowanego przez miasto, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
MÓWI RYSZARD CĘDROWSKI, ARCHEOLOG, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
MÓWI WIESŁAW PROCYK, NADZÓR KONSERWATORSKI, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
MÓWIĄ ARTUR TARKA, KIEROWNIK BUDOWY I HENRYK ROZPĘDOWSKI ZE STOŁECZNEGO ZARZĄDU ROZBUDOWY MIASTA, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
ran/roody
Źródło zdjęcia głównego: SZRM