Kłótnia o megalotnisko. Burmistrz obawia się hałasu. "Dramatyzuje pani"

[object Object]
"Nie ma takiego cudu, żeby samoloty tu nie krążyły"TVN24
wideo 2/4

- Nie ma takiego cudu, żeby samoloty nie krążyły nad Milanówkiem - stwierdziła burmistrz Wiesława Kwiatkowska. Jej zdaniem budowa Centralnego Portu Lotniczego jest zagrożeniem dla spokoju mieszkańców. Na te zarzuty odpowiedział Marcin Tylczyński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Milanówka.

Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych portów przesiadkowych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana są tereny w trzech gminach: Baranowie, Teresinie i Wiskitkach.

Obawy o spokój mieszkańców

Choć lokalizacje te są oddalone od Milanówka, jego burmistrz Wiesława Kwiatkowska (startuje w tegorocznych wyborach z listy własnego komitetu) obawia się negatywnego wpływu tej inwestycji. W niedawno przygotowanym spocie ostrzegała mieszkańców, że jeśli jeden z pasów startowych zostanie skierowany w stronę Milanówka, "będzie to oznaczało koniec miasta-ogrodu". A miejscowość w najbliższych latach zmieni się w zaplecze budowlane dla największego "placu budowy w Europie".

W odpowiedzi na obawy Kwiatkowskiej, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Milanówka Marcin Tylczyński zorganizował w poniedziałek spotkanie z mieszkańcami, by wraz z przedstawicielem rządowego zespołu do spraw budowy CPK przekonać ich do tego przedsięwzięcia.

Na spotkaniu pojawiła się Kwiatkowska, która oskarżyła Tylczyńskiego o dbanie o interesy partii i rządu, a nie milanowian. Pomiędzy obecną burmistrz a kandydatem doszło do kłótni.

Burmistrz miasta-ogrodu

Kwiatkowska poinformowała, że tuż przed spotkaniem Tylczyński wysłał jej pismo, w którym zarzuca jej rozpowszechnianie fałszywych informacji o CPK i wprowadzanie w błąd mieszkańców. - Powinien pan wiedzieć, że od zawsze Milanówek to miasto-ogród i letnisko. Ludzie wybierają to miejsce, ponieważ z zatłoczonego i głośnego miasta chcą wrócić do ciszy i spokoju - mówiła burmistrz.

Jej zdaniem nowy port lotniczy znacznie obniży jakość życia mieszkańców. - Pan i pana mocodawcy zaplanowaliście, że na tym lotnisku rocznie będzie lądowało ponad 40 milionów osób. Jeśli tyle osób musi się przemieścić z lotniska i do lotniska, to gdzieś te samoloty muszą czekać na lądowanie - argumentowała. - Nie ma takiego cudu, żeby samoloty nie krążyły nad Milanówkiem. Będą tu czekały na pozwolenie na lądowanie. Może pan sobie wyobrazić, ile tych samolotów będzie w powietrzu, jeśli są planowane co minutę - wyliczała Kwiatkowska.

- Mam ogromną prośbę, żeby patrzył pan na to, jak mieszkaniec Milanówka, a nie z punktu widzenia interesów zewnętrznych. Mnie wybrano na burmistrza Milanówka miasta-ogrodu, żebym zapewniła spokój i pewność tego miasteczka - podkreśliła Kwiatkowska. I dodała, że na 80-milionowy budżet Milanówka w 50 procentach składają się wpływy z podatków PIT i CIT, a to zdaniem burmistrz oznacza, że ludzie wybierają tę miejscowość ze względu na jej spokojny charakter.

"Dramatyzuje pani"

- Jeżeli zależy panu na tym, żeby mieszkańcy się stąd wyprowadzili i żeby zmienić ich strukturę, jest pan na dobrej drodze - stwierdziła Kwiatkowska. - Dramatyzuje pani - odparł Tylczyński.

Polityk PiS-u usiłował odnieść się do wypowiedzi Kwiatkowskiej, ta jednak ucięła te próby mówiąc, że nie będzie z nim dyskutowała. - Teraz pan musi się wytłumaczyć ludziom - powiedziała.

- Pani nie ma odwagi, pani ucieka - zarzucił jej kandydat na burmistrza. - Gdybym nie miała odwagi, tobym tu nie przyszła - zastrzegła Kwiatkowska.

Tylczyński wytknął burmistrz, że straszy mieszkańców konsekwencjami budowy CPK w najnowszym spocie wyborczym i fałszywie twierdzi, że nikt tej kwestii z nimi nie konsultował. - Gdzie pani była, kiedy projekt ten od dawna funkcjonował, gdy było tak wiele spotkań, na przykład spotkanie z ministrem Wildem w Baranowie? - pytał polityk.

- Moi ludzie jeździli na wszystkie możliwe spotkania, ale z nami nikt nie rozmawiał - stwierdziła Kwiatkowska. Na co Tylczyński zarzucił, że to ona nie potrafi rozmawiać. - Bo to nie były rozmowy, tylko monolog - ucięła dyskusję. Swoje nagłe wyjście burmistrz usprawiedliwiła nagłym wypadkiem jej zastępcy i wzywającymi ją obowiązkami.

"Milanówek nie zostanie zrównany z ziemią"

Zanim mieszkańcy usłyszeli wyjaśnienia dotyczące budowy CPK, Tylczyński zapewnił ich, że wbrew zapowiedziom Kwiatkowskiej "Milanówek nie zostanie zrównany z ziemią". A potwierdzeniem tej deklaracji ma być jego plan stworzenia z części miasta uzdrowiska. Na tę propozycję sala wybuchła śmiechem. Późniejszej prezentacji faktów dotyczących portu lotniczego towarzyszyła nerwowa atmosfera. Wypowiedzi przedstawiciela rządowego zespołu przerywane były komentarzami, śmiechem i krzykami.

Jak przekonywał Marcel Klinowski z zespołu ds. budowy CPK, nad Milanówkiem już teraz latają samoloty, ponieważ znajduje się on na trasie podejścia do lotniska Chopina. A zgodnie z przepisami odbywa się to na minimalnej wysokości 915 metrów.

- Lotnisko Chopina jest zlokalizowane prawie w centrum Warszawy. To obszar zamieszkały przez prawie 300 tysięcy osób. W przypadku CPK, zgodnie z analizami, potencjalny obszar ograniczonego użytkowania, czyli tam, gdzie są ograniczenia związane z budową szkół czy szpitali, gdzie są uciążliwości związane z hałasem, to teren zamieszkały przez od 12 do do 37 tysięcy osób, w zależności od wariantu, który będzie wybrany - wyjaśnił Klinowski.

"Milanówek nie będzie na trasie podejścia"

- Niezależnie od tego, który wariant zostanie wybrany w ramach procedur środowiskowych, cały teren Milanówka nie będzie na trasie żadnej ze ścieżek podejścia samolotów. Albo będą one lądować na północ, albo na południowy-zachód od Milanówka - dodał.

Przedstawiciel zespołu wielokrotnie podkreślał, że hałas generowany przez samoloty, będzie taki jak obecnie. - To nie jest kwestia wiary, ale kwestia studiów lokalizacyjnych, które były prowadzone przez ostatnie półtora roku i czego potwierdzenie będzie pokazane w najbliższym czasie, bo zostanie przyjęte rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obszaru inwestycji - powiedział.

Klinowski próbował też przekonać mieszkańców wskazując na korzyści dla całego regionu. - Zgodnie z naszymi analizami, dzięki realizacji CPK powstanie około 150 tysięcy nowych miejsc pracy, z czego w najbliższym otoczeniu lotniska około 37 tysięcy, co jest związane bezpośrednio z obsługą portu oraz do 110 tysięcy miejsc pracy w ramach korzyści gospodarczych dla całego regionu - wyliczał.

Protest mieszkańców Baranowa

Jak zapowiada rząd, po pierwszym etapie budowy nowy port lotniczy ma obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane, by obsłużyć około 100 milionów osób. CPK ma powstać na około 3 tysiącach ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować około 30-35 miliardów złotych. Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być wybudowany do końca 2027 roku. Według rządu budowa nowego lotniska jest konieczna w związku z tym, że warszawskie Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego, a jego przepustowość jest na wyczerpaniu.

Przeciwko budowie portu protestują mieszkańcy gminy Baranów. Ich wątpliwości budzi między innymi kwestia wykupu ziemi pod inwestycje, ceny gruntu i odszkodowania. Część mieszkańców nie zgadza się na sprzedaż swoich nieruchomości.

W czerwcowym referendum mieszkańcy gminy zagłosowali przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na pytanie: "Czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?", 84 procent uczestników głosowania odpowiedziało "nie".

kk/pm

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl