Kibice przejmą stery w Polonii. "Czarne Koszule" wrócą do elity?

Stadion PoloniiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Czy Polonii Warszawa uda się wrócić do świetności? "Czarne Koszule" na razie grają w niższych ligach, atmosfera w klubie nie jest najlepsza, a frekwencja na trybunach nie dopisuje. Jest jednak szansa na zmiany - drużyną mają zarządzać jej fani.

"Za trzeciej ligi smak" - te słowa z hymnu kibiców Polonii najlepiej oddają aktualną sytuację klubu z Konwiktorskiej 6. W ubiegłym sezonie piłkarzom "Czarnych Koszul" udało się awansować z IV do III ligi, ale na tym szczeblu rozgrywek nie radzą sobie najlepiej. Do tego w piątek Polonia przegrała derby Warszawy z rezerwami Legii 1:2.

"Czarne Koszule" przegrywały już 0:2 po golach Arkadiusza Piecha i Mateusza Szwocha. Strzeliły kontaktowego gola w drugiej połowie, autorstwa Piotra Agustyniaka, ale nie udało im się już zmienić wyniku meczu. Legia II uciekła "Czarnym Koszulom" w tabeli na dystans czterech punktów.

Problemy w III lidze

Problemy zaczęły się przed dwoma laty. Pogrążona w kryzysie i długach drużyna nie dostała licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2013/2014.

Kibice już wtedy próbowali ratować drużynę, spłacając jej długi. Jednak woli współpracy nie wykazywał ówczesny właściciel Polonii, Ireneusz Król. Klub nie przystąpił do rozgrywek ekstraklasy. Za odbudowę Polonii odpowiadało Stowarzyszenie KS Polonia Warszawa, w oparciu o MKS Polonia, czyli młodzieżową sekcję z Konwiktorskiej (stowarzyszenie nie mogło zgłosić drużyny, ponieważ nie jest członkiem Polskiego Związku Piłki Nożnej).

Długo trwały negocjacje na temat tego, czy Polonia powinna rozpocząć rozgrywki od okręgówki, czy od IV ligi. W końcu w lipcu ubiegłego roku stanowisko w tej sprawie zajął PZPN i pozwolił odbudowanej Polonii na występy w IV lidze.

W sezonie 2013/2014 drużyna pod wodzą Piotra Dziewickiego w pięknym stylu – z bilansem 25 zwycięstw, 5 remisów, 4 porażek - wywalczyła awans do trzeciej ligi. W sierpniu 2014 jeszcze przed startem rozgrywek, z drużyną pożegnał się Dziewicki. W klubie tłumaczono, że zbyt często dochodziło do tarć między trenerem a zarządem. Kibice bronili ulubionego trenera. Grożono nawet bojkotem meczów, jednak okazało się, że część zasłużonych dla Polonii grup kibicowskich nie akceptowała protestu.

Ostatecznie drużyna przystąpiła do rozgrywek w trzeciej lidze pod wodzą Piotra Szczechowicza.

Afera z Dziewickim wpłynęła na kiepski klimat w klubie i odbiła się na frekwencji na trybunach. – W zeszłym roku, za pośrednictwem stowarzyszenia udało nam się sprzedać blisko 1000 karnetów, a na pierwszy mecz w czwartej lidzie przyszło 5 tysięcy kibiców – mówi Marcin Połeć, rzecznik Stowarzyszenia Przyjaciół Czarnych Koszul Wielka Polonia i dodaje: - W tym roku MKS sam, z pominięciem społeczności, podjął się próby dystrybucji karnetowej i organizowania działań promocyjnych, co zakończyło się niepowodzeniem.

Na pierwszy mecz w trzeciej lidzie na trybunach stadionu przy Konwiktorskiej 6 zasiadło zaledwie 1128 osób. Była to do tej pory najwyższa frekwencja w tym sezonie, nawet na małe derby Warszawy z Ursusem przyszło tylko 800 osób. – Frekwencja na meczach przy Konwiktorskiej spadła o połowę – przyznaje Kamil Majewski, przedstawiciel MKS-u.

Taka sytuacja wymagała podjęcia zdecydowanych kroków.

Długo oczekiwane porozumienie

Jeszcze we wrześniu odbyło się spotkanie władz MKS-u i środowisk kibicowskich, w obecności zasłużonych działaczy Polonii, na czele z Jerzym Piekarzewskim i Jerzym Engelem. Udało się wypracować porozumienie, które powinno uporządkować wszystkie formalności związane z funkcjonowaniem klubu.

– Stowarzyszenie partycypuje w finansowaniu pierwszej drużyny, a w zamian uzyskuje możliwość wprowadzenia do MKS przedstawiciela na prawach pełnomocnika z możliwością kontrolowania dokumentów finansowych dotyczących drużyny seniorów - tłumaczy Połeć z Wielkiej Polonii.

Co miesiąc kibice mają przekazywać na konto klubu 10 tysięcy złotych na działanie Polonii. – Mamy blisko tysiąc członków, więc ze zbiórką pieniędzy nie powinno być problemu – zapewnia Połeć. MKS będzie przygotowywał zestawienia wszystkich wydatków i przychodów dotyczących drużyny seniorów. – Wielka Polonia będzie miała jasny komunikat: tyle potrzeba, tyle zorganizował MKS, a tyle brakuje – tłumaczy Majewski.

Dzięki porozumieniu, także kibice wybrali nowego kierownika drużyny. Będzie nim Krzysztof Węgier, pracujący w Polonii już od 2009 roku. Zgodnie z porozumieniem, powołana spółka akcyjna w styczniu ma przejąć sztab trenerski drużyny, a czerwcu także piłkarzy.

- Jeszcze nigdy społeczność nie miała takich narzędzi kontroli klubu. Osoba kierownika drużyny daje nam również pole do działania, m.in. przy organizacji imprez meczowych – mówi Marcin Połeć i dodaje: - Spółka akcyjna w przyszłości przejmie całą sekcję piłkarską MKS (juniorzy, seniorzy, licencja ligowa).

Bez zgody społeczności nie będzie można zmieniać herbu, nazwy czy siedziby klubu. Widać, że wyciągnięto wnioski po wcześniejszych próbach Ireneusza Króla przeniesienia licencji Polonii do Katowic. MKS także skorzysta na porozumieniu. – Na pewno potrzebne jest nam wsparcie finansowe od Wielkiej Polonii. Na pewno będzie to też przyczółek do przywrócenia atmosfery i frekwencji na trybunach podczas meczów przy Konwiktorskiej 6 – wylicza Kamil Majewski.

POSŁUCHAJ TEŻ WSPOMNIEŃ LEGENDARNEGO PIŁKARZA "CZARNYCH KOSZUL":

"Zdzichu" Sosnowski opowiada o swojej karierze
"Zdzichu" Sosnowski opowiada o swojej karierze tvnwarszawa.pl

Jakub Baliński

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl