We wtorek na warszawa@tvn.pl dostaliśmy maila od rozgoryczonego internauty.
– Zarówno na stronie Strefy Karty Miejskiej, jak i na biletomatach jest informacja, że nie doładujemy karty WKM (która to spersonalizowana czy nie) umożliwiała płatność za parkowanie. Można w ten sposób płacić za parkowanie do 23 lutego. Bardzo to ułatwiało opłatę. Co dalej? – napisał Adam.
Spadek zainteresowania
Zarząd Dróg Miejskich podaje dwa główne powody rezygnacji z płatności kartą miejską. - W ostatnich latach zaobserwowaliśmy spadek zainteresowania warszawiaków tą formą płatności za parkowanie. Na przykład, w latach 2009-2012 udział płatności kartą miejską w stosunku do ogółu zmalał z 17 do 11 procent. Ta tendencja nadal się utrzymuje - tłumaczy Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.
Kolejny spadek ZDM zanotował po zamontowaniu nowych parkomatów w listopadzie 2012 r. - Porównując okres od kwietnia do października 2012, do analogicznego okresu rok później, spadek liczby płatności Warszawską Kartą Miejską wyniósł prawie 45 procent - wylicza Gałecka.
Rzeczniczka zwraca również uwagę, że system zabezpieczeń Warszawskiej Karty Miejskiej jest przestarzały. - Karty bankowe są zdecydowanie lepiej zabezpieczenie, dlatego wolimy rozwijać tę formę płatności - wyjaśnia rzecznika.
Wielka wymiana parkomatów
Rezygnacja z płacenia za parkowanie karta miejską związana jest ze stopniową wymianą parkomatów w stolicy. Pisaliśmy o tym już w grudniu. ZDM chce wymienić 1450 starych niebiesko-białych parkomatów, na nowe, podobne do tych, które zostały ustawione w kilku miejscach stolicy w 2012 roku.
W nowych urządzeniach płacić będzie można gotówką, kartami bankowymi, także zbliżeniowo oraz telefonem komórkowym (SMS-em). - Te trzy formy płatności za parking wydają się nam optymalne i dostosowane do potrzeb warszawiaków – tłumaczyła nam w grudniu Karolina Gałecka.
Wymiana parkomatów rozpocznie się w lutym, a zakończy w październiku.
jb/b
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe