"Kamienice na Targowej pękały przed budową metra"

Peknięcia przy Targowej 67
Peknięcia przy Targowej 67
Źródło: Metro Warszawskie
Nie ustaje dyskusja o pęknięciach w praskich budynkach, w pobliżu powstającego centralnego odcinka II linii metra. Problemy w dwóch kamienicach przy ul. Targowej wykryto jeszcze przed rozpoczęciem prac, ale budowniczowie podziemnej kolejki zapewniają, że wezmą na siebie naprawę pogłębiających się uszkodzeń.

W połowie stycznia pisaliśmy o problemach w Centrum Handlowym Wileńska, który znajduje się z pobliżu powstającej stacji metra. W salonie jednego z operatorów komórkowych pojawiły się pęknięcia – podejrzenia padły na budowniczych podziemnej kolejki.

- Zobowiązaliśmy się do naprawienia szkód w zakresie wynikającym z ekspertyzy – potwierdza Mateusz Witczyński, rzecznik AGP Metro.

Badania przed budową

Ale problemy mają też mieszkańcy starych kamienic przy Targowej. Pęknięcia są m.in. na budynkach pod numerami 67 i 70. Do sprawy postanowiło się odnieść Metro Warszawskie.

Jak przekonuje Krzysztof Malawko, już w 2007 roku stwierdzono na podstawie badań, że stan budynku przy Targowej 67 jest zły.

- Przed rozpoczęciem prac, w 2010 roku, Instytut Techniki Budowlanej wykonał szczegółową inwentaryzację budynku. W Karcie Katalogowej stwierdził, że ogólny stan techniczny budynku jest niezadowalający – informuje Krzysztof Malawko, rzecznik metra.

- W piwnicy lewej oficyny (od strony budynku Targowa 65) zinwentaryzowane pęknięcia ścian i stropów o szerokości rozwarcia do 3-4 mm, co wymagać będzie szczególnej obserwacji. Na elewacji frontowej niewielkie rysy. Na ścianach od podwórza rysy i pęknięcia ścian międzyokiennych, liczne ubytki tynków. Uszkodzenia stropów nad klatkami schodowymi – spękania i zacieki – cytuje słowa z dokumentu.

PRZECZYTAJ FRAGMENT KARTY KATALOGOWEJ

"Usunięcie nieprawidłowości"

18 stycznia tego roku nadzór budowlany nakazał wspólnocie mieszkaniowej "usunięcie nieprawidłowości".

ZOBACZ DECYZJĘ PINB

Jak przekonuje rzecznik metra, niezależnie od tego, budowniczowie metra, czyli konsorcjum AGP będzie na swój koszt naprawiać uszkodzenia wynikające z ich prac.

- W związku z prowadzonymi pracami przy budowie metra pogłębiły się istniejące już uszkodzenia. Wykonawca prac chce je naprawić zgodnie z kontraktem. Nie usunie jednak zasadniczych uszkodzeń, które stwierdził nadzór budowlany. Powstały one wcześniej i nie mają związku z budową metra – wyjaśnia Malawko.

Nie wpuszczą robotników?

- Ale w związku z niewydaniem przez Wspólnotę Mieszkaniową Targowa 67 zgody na wejście na teren posesji, nie ma możliwości rozpoczęcia prac naprawczych. Po prostu nie odpowiadają na pismo w sprawie wprowadzenia tam Mostostalu Zabrze, który ma prace prowadzić – dodaje.

Rzecznik zapewnia, że kamienica nie grozi zawaleniem. - Podobnie jest z kamienicą przy ul. Targowej 70. Tam również w 2007 roku ITB stwierdziło, że jej stan jest zły - zaznacza Malawko. - Ale to co jest skutkiem działań wykonawcy metra, czyli powiększające się szczeliny, będzie naprawiane przez AGP. Trudno jednak, żeby konsorcjum prowadziło remont w zakresie wykraczającym poza jego odpowiedzialność - dodaje.

ran/roody

Czytaj także: