W 2015 r. Muzeum Literatury ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło europejski konkurs na koncepcję rozbudowy siedziby muzeum. Zgłoszono 24 prace, z których komisja konkursowa wybrała najlepszą, przygotowaną przez Marię Roj, Pawła Dadoka, Mariusza Maurego oraz Michała Rogowskiego. Komisja uznała, że praca "najlepiej rozwiązała (…) problemy funkcjonalne, przestrzenne oraz dotyczące powiązań nowych elementów przekształconej przestrzeni z istniejącymi kamienicami".
Systemy multimedialne
Umowa - podpisana przez dyrektora muzeum Jarosława Klejnockiego, głównego księgowego muzeum Grzegorz Naumiuka oraz lidera konsorcjum Dadoka - zakłada wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej dotyczącej rewaloryzacji siedziby muzeum. Będzie ona obejmowała m.in.: podpiwniczenie oraz zabudowę dziedzińca wewnętrznego, remont elewacji wszystkich kamienic, wymianę dachów, okien oraz remont i adaptację wszystkich pomieszczeń. Zaprojektowane zostanie również nagłośnienie i systemy multimedialne w sali audiowizualnej.Ponadto planowane jest przystosowanie siedziby do potrzeb osób niepełnosprawnych, zapewnienie dostępu do internetu oraz wymiana instalacji elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych.Zdaniem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika projekt jest "bardzo interesujący". "To jest ważna dla nas instytucja kultury" - podkreślił. Marszałek zapewnił, że samorządowi zależy aby przebudowa zakończyła się "jeszcze w tej kadencji".
"Dość kosztowna inwestycja"
- Teraz nastąpi staranie się o środki finansowe. Chcemy skorzystać z pieniędzy unijnych, nie tylko własnych, bo to jest dość kosztowna inwestycja - zwrócił uwagę Struzik. Dodał, że obiekt znajduje się na liście UNESCO.Z kolei wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że "tego typu instytucje powinny walczyć o klient, o widza". - Mogą to robić właśnie dzięki nowym pomysłom, nowemu wyposażeniu w różnego rodzaju nowinki technologiczne, które przyciągną tego widza - zaznaczył.
"Przygoda pracy nad projektem"
W opinii Raboszuka pełna dokumentacja ze wszystkim pozwoleniami powinna być gotowa w maju 2017 r. Wtedy rozpocznie się przebudowa, która - jak mówił wicemarszałek - potrwa ok. półtora roku. Ponadto oszacował, że przebudowa może kosztować ok. 30-50 mln zł. "Trudno jest określić, bo to jest obiekt zabytkowy" - podsumował wicemarszałek.
- Dzisiaj można powiedzieć, że rozpoczyna się ta przygoda pracy nad projektem - mówił Dadok. - Mamy nadzieję, że za trzy, cztery lata spotkamy się w nowym miejscu - dodał.Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza jest instytucją współprowadzoną przez samorząd województwa mazowieckiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Mieści się na Rynku Starego Miasta w Warszawie. To tu znajdują się pamiątki związane z literaturą polską, jej twórcami, a także szeroko pojętym życiem literackim w Polsce – rękopisy, książki, dzieła sztuki, dokumentacja fotograficzna i dźwiękowa.
CZYTAJ TEŻ O TWORZENIU MUZEUM GIER WIDEO W WARSZAWIE:
Muzeum Gier Wideo ma być otwarte na rodziny
PAP/ran
Źródło zdjęcia głównego: wykonawca koncepcji / muzeumliteratury.pl