Jest przetarg na spalarnię MPO. Zdążą, zanim zamkną Radiowo?

[object Object]
Animacja przedstawiająca działanie spalarniEko-Impuls Animacja / YouTube
wideo 2/4

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ogłosiło przetarg na rozbudowę spalarni śmieci na Targówku. Jak mówią przedstawiciele spółki, to będzie jedna z najnowocześniejszych takich inwestycji w Europie. Spalarnia powstanie do 2019 roku i przyjmie 1/3 warszawskich śmieci czyli tyle ile teraz przetwarza zakład na Radiowie.

- Mamy prawomocne pozwolenie na budowę. Liczymy na duże zainteresowanie ze strony potencjalnych wykonawców – powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Bałanda, prezes zarządu MPO.

Jak dodał, termin składania ofert minie 10 sierpnia. - Zakładamy, że instalacja powstanie w ciągu 24 miesięcy od momentu wprowadzenia generalnego wykonawcy na plac budowy - podkreślił.

Spalarnia powstanie w ramach przebudowy istniejącego już obiektu u zbiegu Zabranieckiej i Gwarków. Działający od 2001 roku zakład przerabia 40 tysięcy ton śmieci rocznie. Po rozbudowie moce przerobowe wzrosną do 300 tysięcy ton - to 1/3 wszystkich stołecznych odpadów.

Wojewoda zablokował środki unijne

Rozbudowę wyceniono na 1,1 mld. złotych. MPO uzyskało 560 milionów kredytu od Europejskiego Bank Inwestycyjnego.

Reszta pieniędzy pochodzić ma z funduszy unijnych. Ich przyznanie wstrzymała jednak decyzja wojewody mazowieckiego, który uchylił wojewódzki plan zagospodarowania odpadów. Wpisanie zakładu do tego planu jest konieczne do pozyskania środków z UE.

Prezes MPO powiedział, że spółka przygotowana jest na finansowanie pomostowe. To praktyka polegająca na tym, że instytucja zwraca się do banków o pomoc do czasu otrzymania dofinansowania unijnego.

"Najnowsze technologie"

Zgodnie z zapowiedziami, spalarnia będzie wybudowana zgodnie z najnowszymi technologicznymi trendami, a wymogi, które MPO przedstawiło wykonawcy, mają wykraczać daleko poza obowiązujące prawo.

- Nie eksperymentujemy. Będzie to klasyczna spalarnia, taka, jakie są zlokalizowane w wielu krajach europejskich i spisują się znakomicie - podsumował prezes miejskiej spółki.

Targówek zamiast Radiowa?

To zupełnie inne podejście, niż w przypadku Radiowa, gdzie nadal funkcjonuje uciążliwa instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Na poniedziałkowej konferencji przedstawiciele MPO mówili, że spalarnia na Targówku rozwiąże ten problem.

Ta jednak zostanie oddana do użytku najwcześniej w 2019 roku. Jak pisaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl, wobec instalacji na Radiowie toczą się postępowania sądowe, które mogą doprowadzić do zamknięcia zakładu znacznie wcześniej.

Zarówno przedstawiciele MPO, jak i ratusza nie potrafili stwierdzić gdzie trafią stołeczne śmieci. Na konferencji w sprawie spalarni padły te same stwierdzenia, które usłyszeliśmy w połowie maja.

– Jeżeli decyzja nakazująca zamknięcie Radiowa zostanie wydana wcześniej, niż zacznie działać spalarnia na Targówku, oczywiście, postąpimy zgodnie z prawem i zamkniemy zakład. Śmieci zaczniemy wozić do instalacji, którą wybierzemy w przetargu – przekonywał prezes Bałanda.

Prąd i ciepło ze śmieci

Zakład przy Zabranieckiej będzie też pełnił funkcję elektrociepłowni. Wytworzy około 200 tysięcy MWh ciepła oraz około 100 MWh energii elektrycznej.

Projekt budowlany przygotowała firma Sweco Consulting. W poniedziałek prezes MPO chwalił się przed dziennikarzami wizualizacjami. Jak podkreślał Bałanda, budynek w nocy będzie świecił jak lampion, a na dachu będzie dużo zieleni.

Powstanie też 60 metrowy komin z... tarasem widokowym.

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl