Od kanciapy do Stodoły. 12 kolorów Jamboree

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Gwiazdy Jazz Jamboree 2019
Gwiazdy Jazz Jamboree 2019
mat. organizatora
Gwiazdy Jazz Jamboree 2019mat. organizatora

12 koncertów tworzy program tegorocznego festiwalu Jazz Jamboree. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno miłośnicy jazzowego mainstreamu, jak i nowej fali z Wielkiej Brytanii, a nawet rytmów bluesowych czy dalekowschodnich.

W jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce nowe życie tchnął Mariusz Adamiak. Organizator konkurencyjnego Warsaw Summer Jazz Days w 2016 roku przejął organizację zasłużonej, choć bardzo podupadłej imprezy i szuka dla niej miejsca w trudnym jesiennym kalendarzu festiwalowym. Jednym z wyróżników ma być mnogość projektów międzynarodowych.

- Warto podkreślić, że tych polsko-zagranicznych zespołów mamy w tym roku aż pięć - mówi tvnwarszawa.pl Adamiak. Zastrzega przy tym, że nie są to projekty okazjonalne, przypadkowe i jednorazowe spotkania artystów. - Gdy muzycy spotkają się pierwszy raz w życiu na scenie, wiąże się z tym spore ryzyko artystyczne, jest obawa, że wyjdzie z tego jam session. Dlatego te projekty wychodzą od muzyków, nie ode mnie - tłumaczy swoją koncepcję Jazz Jamboree.

Efekty takiego międzynarodowego spotkania usłyszymy już pierwszego dnia festiwalu (w czwartek). Grupę powołaną przez młodych polskich muzyków - Kubę Więcka (saksofon) i Mateusza Gawędę (fortepian) - wspierać będzie amerykański trębacz Ralph Alessi. Po nich na scenę wejdzie amerykańsko-polsko-hiszpańskie trio: Jamalaadeen Tacuma, Artur Majewski i Vasco Trilla. Co zagrają? Do końca nie wiadomo, ale organizatorzy obiecują "organiczną eksplozję dźwięku". Dzień zamknie zespół Get The Blessing, który założyli przed laty w Bristolu muzycy sesyjni Portishead: perkusista Clive Deamer i basista Jim Barr. Skład uzupełnili Pete Judge na trąbce i Jake McMurchie na saksofonie. - Nie jestem do końca przekonany do tej brytyjskiej fali nowego jazzu, ale jak zawsze podkreślam: robię festiwal dla publiczności, nie dla siebie – przyznaje Mariusz Adamiak.

Instrumenty bez polskich nazw, słowiańskie inspiracje

Drugi dzień Jazz Jamboree rozpocznie trio Silent Witness, które zaserwuje mariaż nowoczesnego jazzu i muzyki elektroakustycznej z delakowschodnimi wpływami. Na scenie pojawią się egzotyczne instrumenty, takie jak koto czy cristal baschet. Do Europy wrócimy wraz z zespołem Marka Napiórkowskiego z gościnnym udziałem Mino Cinelu (instrumenty perkusyjne) i Adama Pierończyka (saksofon). Napiórkowski przez lata był wziętym gitarzystą sesyjnym, który wział udział w nagraniu ponad 150 płyt. Od kilkunastu lat pracuje też na własne nazwisko w autorskich projektach. Ostatni to płyta "Hipokamp", z której utwory usłyszymy w piątek w Stodole.

Na nowym materiale skupi się pewnie także zespół EABS. Choć za poprzedni album, na którym zinterpretowali mniej znane utwory Krzysztofa Komedy spadł na nich deszcz nagród, pochwał i zaszczytów, postanowili nie odcinać kuponów. Wzięli na warsztat słowiańską melancholię, co zaowocowało krążkiem "Slavic Spirits". Jak tłumaczyli muzycy: "To próba kontaktu ze światem bezpowrotnie utraconej kultury, która przez niepiśmienność Słowian nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana". W poszukiwaniach słowiańskiej tożsamości EABS towarzyszył będzie angielski flecista i saksofonista Tenderlonious, z którym spotkali się już na tegorocznym Off Festivalu.

Siła jazzowych sióstr, bluesowa zabawa z Luckym

Rosnąca popularność muzyki z Wysp to jedna z ciekawszych tendencji we współczesnych jazzie. Druga to silniejszy głos kobiet, które coraz częściej z sukcesem sięgają po instrumenty wcześniej niemal zarezerowowane dla mężczyzn. Świetnie wpisują się w ten nurt saksofonistki, takie jak Matana Roberts czy Nubya Garcia i trębaczka Jaimie Branch. Wszystkie trzy gościły w przeszłości na Warsaw Summer Jazz Days, a na Jazz Jamboree wystąpi Melissa Aldana, pochodząca z Chile - wykształcona w Stanach Zjednoczonych wschodząca gwiazda saksofonu.

Także na sobotę zaplanowano koncert wokalistki i flecistki Melenie De Biasio. - To jest muza, którą Polacy kochają. Nie to czysty jazz, nie jest to do końca wokalistyka jazzowa, jest w jej śpiewie dużo dramaturgii i teatru. Natomiast muzyka jest stonowana – opowiada Mariusz Adamiak.

- Dzień zakończy Lucky Peterson, czyli rzecz z pogranicza jazzu, bluesa i soulu. Historycznie zawsze na Jazz Jamboree był blues. Wydaje mi się, że warto takich wykonawców pokazywać, nie wszystko musi być do końca klasycznie jazzowe. Tu będą organy Hammonda, gitara i wokal, mam nadzieję, że sala się roztańczy - tłumaczy szef Jazz Jamboree.

Od wieczorków w kanciapie po wielki festiwalu

Niedzielny finał festiwalu to ukłon w stronę publiczności, która chodziła na "Dżemborkę" przed laty. Wieczór będzie należał do uznanych gwiazd: gitarzysty Johna McLaughlina i skrzypka Jean-Luca Ponty’ego.

- McLaughlin ma specyficzny styl gry na gitarze, nikt nie gra tak, jak on. Niewielu jest gitarzystów, którzy mają tak rozpoznawalny styl. Fakt, jego współczesna muzyka trochę trąci myszką, ale wciąż jestem w niej zakochany, jest fenomenalna. Czy to propozycja tylko dla starszej publiczności? Wysłałbym raczej młodych, żeby posłuchali, jak się gra na gitarze - śmieje się Adamiak. I dodaje, że takim "nurkowaniem w lata 70." będzie także drugi wykonawca. Przyznaje też, że od Jean-Luca Ponty'ego zaczęła się jego przygoda z jazzem.

- Chodziłem do takiej szkoły (liceum Batorego - red.), że honorowo było słuchać jazzu. Wtedy kupowałem też periodyk "Jazz". Wyczytałem w tym piśmie, że jednym z najlepszych skrzypków jazz-rockowych jest Jean-Luc Ponty. Poprosiłem ojca, żeby przywiózł mi z zagranicy kilka płyt. Zaskoczyło od razu - wspomina nasz rozmówca. I dodaje, że w Warszawie Ponty zagra właśnie utwory z tamtego okresu, z lat 70.

Mariusz Adamiak zdradza, że znajomość twórczości francuskiego skrzypka przyniosła owoce zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

- Jako student organizowałem na Wydziale Geografii, gdzie studiowałem, wieczorki jazzowe. Trzeba było wziąć na plecy gramofon, kolumny, wzmacniacz, zapakować winyle i wozić to wszystko autobusem, bo wtedy nie miałem innych możliwości. Wcześniej rozklejałem plakaty na całej uczelni. Jeden z pierwszych wieczorków, które zorganizowałem był poświęcony właśnie Ponty’emu. Przychodziło do tej kanciapy ze 30 osób. Moją późniejszą żonę poderwałem właśnie na muzykę Ponty’ego. Od razu ją polubiła, zresztą do dziś słuchamy jej z przyjemnością - opowiada szef Jazz Jamboree.

Nowojorski bonus na Bemowie

Na tym zakończy się główna część tegorocznego święta muzyki improwizowanej, ale organizatorzy przygotowali także bonus. 7 listopada w Bemowskim Centrum Kultury wystąpi zagra wywodzący się z kręgów awangardowych, ale bardzo wszechstronny gitarzysta z Nowego Jorku - Marc Ribot.

JAZZ JAMBOREE 2019 - PROGRAM:

24 października, 19:00, Stodoła Kuba Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi Spice of Life Trio: Jamaaladeen Tacuma/Artur Majewski/Vasco Trilla Get The Blessing

25 października, 19:00, Stodoła Silent Witness Marek Napiórkowski feat. Mino Cinelu i Adam Pierończyk EABS feat. Tenderlonious

26 października, 19:00, Stodoła Melissa Aldana Quartet Mélanie De Biasio Lucky Peterson & The Organizations feat. Tamara Tramell

27 października, 19:00, Stodoła John McLaughlin & the 4th Dimension Jean–Luc Ponty - The Atlantic Years

7 listopada, 20:00, Bemowskie Centrum Kultury Marc Ribot Quartet - Songs Of Resistance

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

W wypadku na ulicy Woronicza zginęły dwie kobiety. Równo tydzień po tragedii odbędzie się marsz pamięci. Organizatorzy manifestacji domagają się poprawy bezpieczeństwa na ulicach i surowsze kary dla drogowych bandytów.

"Sprawmy, by ta ulica przez dwie godziny była całkowicie bezpieczna". Marsz po tragedii na Woronicza

"Sprawmy, by ta ulica przez dwie godziny była całkowicie bezpieczna". Marsz po tragedii na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sanepid ostrzega o kolejnym w tym sezonie zakwicie sinic w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na dwóch kąpieliskach.

Znów zakwitły sinice nad Zegrzem. Zakaz kąpieli w dwóch miejscach

Znów zakwitły sinice nad Zegrzem. Zakaz kąpieli w dwóch miejscach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

30 sierpnia pokaz dronów upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetli aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformują 12 symbolicznych figur.

Kilkaset dronów rozświetli niebo w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Kilkaset dronów rozświetli niebo w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP