Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Jaka Warszawa w 2030 roku? Przyjdź, wyraź swoje zdanie

Warszawa

Warszawa 2030, tak pracowano nad strategiąWarszawa / YouTube
wideo 2/3

Konsultacje nad wizją rozwoju stolicy rozpoczęły się we wtorek. - Zamiast kłaść chodnik, najpierw powinno się zobaczyć, jak chodzą mieszkańcy, jak wydeptują zieleń. I potem za tym pójść - powiedziała prezydent stolicy.

Prezydent stolicy podczas wtorkowej konferencji przypomniała, że w ubiegłym roku zaprezentowana została wizja Warszawy w 2030 r. Jej zapisy zostały włożone do specjalnej kapsuły, tę z kolei umieszczono za zegarem PKiN. - To był początek naszych dyskusji nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 r., w międzyczasie bardzo intensywnie pracowaliśmy głównie nad celami tej strategii - zaznaczyła.

Cztery spotkania

W efekcie, przy współpracy z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarz��dowymi, wypracowany został projekt strategii rozwoju Warszawy do 2030 r. Teraz dokument trafi pod konsultacje społeczne. Ratusz zaplanował cztery spotkania poświęcone strategicznym celom zapisanym w dokumencie:

- "odpowiedzialna wspólnota" (18 kwietnia, Centrum Kreatywności Targowa),

- "wygodna lokalność" (20 kwietnia, PKiN),

- "funkcjonalna przestrzeń" (27 kwietnia, PKiN),

- "innowacyjne środowisko" (15 maja, Centrum Kreatywności Targowa). Ponadto odbędzie się 18 dyskusji w każdej ze stołecznych dzielnic, a do dyspozycji mieszkańców będą mobilne, plenerowe punkty konsultacyjne. Oprócz tego swoje uwagi będzie można zgłaszać poprzez elektroniczny formularz, a także pisemnie w urzędach dzielnic - staną tam specjalne urny w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

- Zachęcam mieszkańców do włączenia się w decydowanie o kierunkach rozwoju naszego miasta – mówiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapraszając do udziału w konsultacjach.

Cztery cele

Ratusz zakłada, że osiągnięcie wizji Warszawy w 2030 r. będzie możliwe, dzięki realizacji czterech celów strategicznych oraz uszczegóławiających je celów operacyjnych. Do każdego z celów operacyjnych będzie przygotowany lub jest już przygotowany program wdrożeniowy. - W każdym z tych programów będzie już określony budżet, będą określone kluczowe projekty i konkretne wskaźniki - będzie można weryfikować, czy realizowany jest co roku ten program, czy nie. Nie wyobrażamy sobie, żeby te programy mogły powstawać bez udziału mieszkańców - powiedziała Paulina Nowicka, koordynator prac nad strategią rozwoju stolicy. Dodała, że według planu strategia ma być gotowa do końca tego roku. - To jest dokument, który z jednej strony jest wizją miasta do roku 2030, ale oczywiście jest to też dokument kontynuacji - trudno mówić o tym, że ten dokument nagle, zasadniczo, o 180 stopni zmieniłby optykę rozwoju miasta. Tak naprawdę moglibyśmy ten dokumenty przyrównać do roli konstytucji w systemie prawnym - komentował dyrektor stołecznego Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Maciej Fijałkowski. W następnym kroku, aby osiągnąć cele opisane w strategii ratusz będzie pracował nad uaktualnieniem obecnie istniejących "dokumentów branżowych" dotyczących polityki między innymi w zakresie transportu czy ochrony środowiska. - Strategia ma zewrzeć i wyznaczyć główne cele i reguły, jakimi będzie kierowała się polityka rozwoju Warszawy - wyjaśnił Fijałkowski.

Strategia Warszawy jak chodnik

Gronkiewicz-Waltz mówiąc o strategii użyła porównania do planowania przebiegu chodników. - Zamiast kłaść chodnik, najpierw powinno się zobaczyć, jak chodzą mieszkańcy, jak wydeptują zieleń i potem za tym pójść - powiedziała prezydent stolicy. Nowa strategia rozwoju miasta ma być aktualizacją poprzedniego, analogicznego dokumentu, który powstał w 2005 r.

PAP/kz/pm