Informacja ważniejsza niż "kreatywne hasełka"

Plakaty zachęcające do rozliczania się w stolicyUM Warszawa

"Zrób, żeby było poPITe" - takim hasłem stołeczny ratusz zachęca osoby mieszkające w Warszawie, ale płacące podatki w swoich rodzinnych miastach, aby rozliczały się właśnie w stolicy. Nowa kampania budzi mieszane uczucia.

Termin rozliczenia się z fiskusem mija 30 kwietnia. Stołeczny ratusz przypomina więc "przyjezdnym warszawiakom", że warto płacić podatki w mieście, w którym się mieszka i z którego usług na co dzień się korzysta.

Podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy. Urzędnicy prognozują, że w 2017 roku z tego tytułu do budżetu miasta wpłynie blisko 5 mld zł. To blisko 1/3 wpływów.

- Dlatego są tak ważne dla rozwoju miasta. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne - przekonuje prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Zrób, żeby było poPITe"

Aby zachęcić przyjezdnych mieszkańców do wzbogacenia Warszawy własnymi pieniędzmi, stołeczny ratusz przygotował specjalną społeczną kampanię. Robi to zresztą od kilku lat. W tym roku głównymi elementami kampanii są plakaty (przygotowane w trzech wersjach), na których widzimy nadgryziony przystanek autobusowy, nadgryziony biletomat lub - również nadgryzioną - tablicę szkolną.

Na plakatach znajduje się hasło: "Pogryzione, niepoPITe. Zrób, żeby było poPITe, płać podatki w Warszawie".

- Po raz kolejny stawiamy na grę słów i tradycyjnie już w przewrotny sposób zachęcamy do rozliczania PIT-ów w Warszawie. W ten sposób uświadamiamy mieszkańcom, na jakie cele przeznaczane są środki z wpływów podatkowych i jak ważny jest w tym ich wkład - tłumaczy Robert Zydel, dyrektor miejskiego Biura Marketingu Miasta.

Przedmioty, które widzimy na plakatach to - jak wyjaśnia ratusz - obiekty użytku wspólnego, które mogłyby funkcjonować dobrze, ale są pogryzione. Gdyby były poPITe, innymi słowy, gdyby warszawiacy płacili PIT-y w mieście, te obiekty byłyby całe i w pełni funkcjonalne.

Plakaty zachęcające do podatków w stolicy rozwieszono w różnych częściach miasta. Znajdują się też na ekranach w środkach transportu publicznego.

"Kreatywne hasełka"

Kampania na pewno przyciąga uwagę. Pozostaje jednak pytanie, czy jest zrozumiała dla mieszkańców Warszawy. O opinię w tej sprawie skierowaliśmy się do specjalistów od PR i reklamy.

- "Zrób, żeby było poPITe" to przewrotne hasło przykuwa uwagę, bazuje na humorze i efekcie zaskoczenia. Skierowane jest raczej do młodych warszawiaków, niestety może zostać niewłaściwie odebrane przez starszego odbiorcę – uważa Aneta Siejka, ekspert do spraw mediów.

Zdecydowanie krytyczniej do kampanii podchodzi jednak Michał Lewandowski, właściciel agencji Semper Iratus i Semper Serenus.

- Myślę, że aby taka kampania była skuteczna, dużo mniejszy nacisk należy kłaść na kreatywność rozwiązań werbalnych, a większy na informowanie mieszkańca o rzeczywistych, konkretnych korzyściach z rozliczenia jego podatku w Warszawie. Kreacje w aktualnej formie tego nie robią - stwierdza. - Co więcej, strona, do której kierują jest ogólną stroną informacyjną Miasta Stołecznego Warszawy. Skierowana tam osoba znajdzie informacje o administracji, procedurach. Nie znajdzie bardziej szczegółowych informacji na temat korzyści z podatków płynących do warszawskiej kasy, ani nawet wskazówek, gdzie ich dalej szukać – dodaje.

Zdaniem Lewandowskiego, stawianie na chwyty reklamowe typu "kreatywne hasełka" powinno zejść na plan drugi w sytuacji, kiedy do przekazania są istotne informacje. - Jako warszawiak, z ojca na syna, całym sercem popieram inicjatywę. Jest interesująca, ale jej najważniejszy walor - edukacyjny - gdzieś się zagubił. Śmieszne hasła wywołają uśmiech na twarzy, ale mogą nie skłonić do przekazania swojego podatku miastu, w którym mieszkamy, pracujemy i uczymy się - podsumowuje ekspert.

Jak się rozliczyć PIT w Warszawie?

Warto przypomnieć, że mieszkańcy płacący podatki w stolicy mogą wyrobić sobie Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka. Dokument ten uprawnia m.in. do tańszych biletów i szerokiej oferty zniżek do miejskich instytucji kulturalnych i obiektów sportowych.

"Mieszkańcy otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków i przedszkoli. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków" – uzupełniają miejscy urzędnicy.

Co należy zrobić, aby zacząć rozliczać swój PIT w Warszawie? Wystarczy przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, wpisać adres zamieszkania w Warszawie. Chodzi tu nie o miejsce zameldowania z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce, w którym aktualnie żyjemy.

Niebawem mieszkańcy podwarszawskich gmin korzystający z długookresowych biletów zapłacą za nie mniej. Zobacz nowe ceny:

Będą zmiany w taryfie biletowej
Będą zmiany w taryfie biletowejTVN24

kw/pm

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP