Iluzjon z nową salą i stylowym neonem

Tak będzie wyglądał nowy "Iluzjon"
Tak będzie wyglądał nowy "Iluzjon"
Źródło: materiały promocyjne
Na zabytkowym budynku kina Iluzjon ma pojawić się neon nawiązujący do warszawskich reklam z lat 50. Ma zabłysnąć już 4 października 2012 roku - wtedy zaplanowano ponowne otwarcie kina. W budynku zakończyły się już prace budowlane.

Widzowie w nowym Iluzjonie poczują klimat starego kina "Stolica", które kiedyś mieściło się przy Narbutta. Marmurowe posadzki, elementy drewniane czy np. zabytkowe tkaniny na ścianach zostały odrestaurowane albo odtworzone.

- Wszystko pod okiem konserwatora zabytków - podkreśla Justyna Jabłońska z Filmoteki Narodowej i zapewnia, że zakończył się już etap budowlany, a w kinie rozpocznie się zaraz wykończanie wnętrz.

Gipsowe kartusze i tkanina żakardowa

Aby wyeksponować zabytkowy charakter budynkum, zadbano o renowacje boazerii i parkietu dębowego. Odtworzone będą gzymsy i gipsowe kartusze (wariacje na temat herbu Warszawy). W kinie pojawi się tkanina żakardowa "Kolumny" autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej związanej z Spółdzielnią Artystów "Ład". To właśnie "Ład" wyposażał w meble i tkaniny warszawskie wnętrza w latach 40. i 50. Autorka zaprojektowała m.in. tkaniny w kinie Ochota, Pałacu Kazimierzowskim, PKiN, czy w Sali Malinowej Hotelu Bristol.

Jednak odnowiony Iluzjon to nie tylko pamięć o przeszłości. Teraz kino będzie podzielone na dwie sale. Duża nazywać się będzie "Stolica" a kameralna - "Mała czarna". Wykończenie tej drugiej nawiązywać będzie do współczesnych trendów w architekturze (beton architektoniczny, szkło, stal, kamień, posadzka granitowa).

- Ostatnim elementem budowy będzie montaż odtworzonej tkaniny, foteli kinowych w obu salach, czy wyposażenia kabin projekcyjnych – zapowiada Jabłońska.

Archiwalne zdjęcia budynku kina "Stolica"

Neon niczym z lat 50.

Duża sala na 263 miejsca zachowa oryginalny charakter. Zyska fosę dla muzyków przed ekranem. Nowością będzie mediateka w pomieszczeniu, w którym kiedyś były kasy. Tam można będzie obejrzeć stare kroniki i fragmenty filmów.

Gratką dla wielbicieli Warszawy będzie neon, który pojawi się na budynku. Będzie stylizowany na stołeczne reklamy z lat 50. By jednak projekt Aleksandry Kot mógł zostać zrealizowany, zgodzić musi się konserwator zabytków – Nie powinno być z tym problemów – zapewnia jednak Jabłońska.

Wielkie otwarcie kina planowane jest na 4 października 2012 roku. Miałaby się wtedy odbyć kolejna edycja Święta Niemego Kina. Jak zapewniają pracownicy Filmoteki Narodowej, ceny biletów na regularne seanse będą się wahać między 13 a 17 zł.

Prace budowlane zostały zakończone - lipiec 2012

Remont za 12 milionów

Budynek kina przy Narbutta 50a zaprojektował Mieczysław Piperek w 1948 roku. Na początku działało tam kino "Stolica", które ustąpiło miejsca Iluzjonowi w 1997 roku. Budynek, który dziś znajduje się w rejestrze zabytków, od 2008 roku należy do Filmoteki Narodowej. Modernizacja będzie kosztować 12 milionów zł. Projekt architektoniczny przebudowy opracowała pracownia Żera2Architekci.

W czasie remontu kino funkcjonowało w Bibliotece Narodowej.

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl

Czytaj także: