II linia metra miała być już gotowa. Dlaczego budowa wciąż trwa?

Co wydarzyło się na budowie metra w 2013 roku?
Co wydarzyło się na budowie metra w 2013 roku?
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Co wydarzyło się na budowie metra w 2013 roku?Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Gdyby udało się dotrzymać terminu, to dzisiaj mielibyśmy gotowy centralny odcinek II linii metra. Tymczasem mieszkańcy stolicy muszą obejść się smakiem, bo w maju tego roku miasto poinformowało, że poślizg na budowie wynosi 337 dni. Co jeszcze wydarzyło się na budowie metra w kończącym się roku?

Kiedy w 2011 roku ruszała budowa - harmonogram zakładał, że linia będzie ukończona w październiku tego roku, a pierwsi pasażerowie pojadą odcinkiem od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego na wiosnę 2014 roku.

Po kilku miesiącach zapewnień, że opóźnień nie ma - ratusz ujawnił, że po zakończonych negocjacjach w wykonawcą, termin przesunięto na 30 września 2014 roku.

Harmonogramu prac nie udało się dotrzymać, bo – jak przekonują urzędnicy – wykonawca trafił na kilkaset niewybuchów. Za każdym razem, gdy na jakiś się natknięto, prace trzeba było przerywać.

Problemy były również z podziemnymi instalacjami. – Było ich dwukrotnie więcej niż zakładała to dokumentacja – przyznaje Mateusz Witczyński, rzecznik AGP Metro.

Pociągi nie zatrzymają się na stacji CNK?

Mogłoby się wydawać, że przyszłoroczny termin nie jest już zagrożony. W końcu budowa ma być ukończona przed wyborami samorządowymi.

Jednak przed świętami Bożego Narodzenia, "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wysoko postawionych urzędników w ratuszu, poinformował, że z powodu skomplikowanych prac na stacji Centrum Nauki Kopernik i przyszłoroczny termin może być zagrożony.

Gazeta przekonuje, że miasto ma do wyboru: ponownie przesunąć termin zakończenia budowy, albo uruchomić II linię bez stacji CNK. Dlaczego? Trzeba tam tradycyjną metodą górniczą wydrążyć 37 metrowy łącznik pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią stacji.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz przyznał, że wykonanie brakującego fragmentu tunelu będzie dużym wyzwaniem. - Cała trudność polega na tym, że pozostało nam do wydrążenia 37 metrów tunelu pod Wisłostradą, to połączenie wschodniej i zachodniej części stacji Centrum Nauki Kopernik. Zanim to się rozpocznie musi zakończyć się mrożenie gruntu w tym miejscu – wyjaśnił Wojciechowicz.

Wiceprezydent jednocześnie zapewnił, że przyszłoroczny termin nie jest zagrożony: - Jak uda się wydrążyć ten fragment, pozostałe prace pójdą już szybko. Do końca września mamy jeszcze kilka miesięcy.

Wiceprezydent o planach uruchomienia metra
Wiceprezydent o planach uruchomienia metraTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Jakie plany na 2014 rok?

Wykonawca metra na bieżąco musi modyfikować harmonogram wykonywanych prac. Co zatem będzie wykonane w przyszłym roku?

- Będziemy kończyć układanie torowiska. Powstanie też cała infrastruktura potrzebna do funkcjonowania metra - urządzenia sterowania ruchem, sygnalizacje, łączność pomiędzy maszynistą a obsługa metra – wymienia Witczyński.

Jak dodaje, będą kontynuowane prace przy wyposażaniu stacji. - Wyposażymy dwa komisariaty policji, a także liczne pomieszczenia dla obsługi metra. Powstaną różne instalacje, będziemy montować elementy tak zwanej małej architektury. Kontynuować będziemy też oddawanie terenów, które przejęliśmy pod budowę – zapewnia rzecznik Witczyński.

Cztery damy

Według rzeczniczka prasowego wykonawcy podziemnej kolejki, rok 2013 był rokiem tuneli. - Większość 18 miesięcznego okresu ich budowy przypada właśnie na 2013 rok. Mieliśmy również do czynienia z najważniejszymi etapami tych prac: przejścia pod istniejącą już linią metra czy pod praskimi kamienicami. To było także przejście TBM pod Wisłą – wymienia Witczyński.

Po przejściu ponad 11 kilometrów, cztery tarcze TBM pozostawiły w ziemi blisko siedem tysięcy betonowych pierścieni, z których składają się tunele. Jak pracowały "krety"?

Anna wyruszyła w maju 2012 roku, a pracę zakończyła w październiku tego roku. Maszyna przemierzyła dystans 3753 metrów – od stacji Rondo Daszyńskiego do Centrum Nauki Kopernik. Najszybsze tempo pracy uzyskała w listopadzie 2012 roku i wrześniu 2013, drążąc odpowiednio 285 m w tygodniu, 596 m w skali miesiąca. Średnio wykonywała 20 metrów tunelu na dobę.

Maria głęboko w ziemi pracowała od czerwca 2012 do końca listopada tego roku. Wykonanie 3386 metrów tunelu pomiędzy stacją Rondo ONZ i Centrum Nauki Kopernik zajęło jej 19 miesięcy.

Wydobycie tarczy
Wydobycie tarczybudowametra.pl

Pod Wisłą najszybciej

Krystyna i Elisabetta. Pierwsza z nich drążyła od lutego do sierpnia, druga natomiast od marca do października. Choć obie miały przed sobą odcinek niemal dwa razy krótszy niż Anna i Maria, prace nie należał on do najłatwiejszych. Pracowały bowiem w sąsiedztwie praskiej zabudowy, zabytkowej i niejednokrotnie w opłakanym stanie technicznym. Z kolei za stacją C14 czekał je odcinek przebiegający 8 m pod dnem Wisły.

Najszybciej tarcze przemaszerowały właśnie pod Wisłą pokonując nawet do 25 m na dobę.

Elisabetta już na stacji CNK
Elisabetta już na stacji CNKTVN24

Skanują tunele

Powstałe już tunele trzeba było przeskanować. Od początku roku takiej inwentaryzacji dokonano już na pięciu odcinkach pomiędzy stacjami. Wyniki bardzo ucieszyły budowniczych metra. Na zbadanych 4 kilometrach nie zostały przekroczone dopuszczalne odchylenia. Oznacza to, że tarcze pracowały dokładnie na wyznaczonym szlaku.

Zeskanowany tunel metra
Zeskanowany tunel metrabudowametra.pl

Trzy tysiące metrów szyn

Na niektórych stacjach rozpoczęły się już prace wykończeniowe. Na ścianach i sufitach montowane są przewody wentylacji, powstaje również instalacja wodna i kanalizacyjna. Budowane są podstacje trakcyjne. Najbardziej zaawansowane prace wykończeniowe są na stacji Rondo Daszyńskiego.

Ruchome schody na stacji Rondo ONZAGP Metro

Z kolei na stacji Rondo ONZ zamontowane zostały pierwsze schody ruchome. Powstają również zadaszenia wyjść ze stacji.

Witczyński podkreśla również, że w tym roku, wykonawca metra zaczął oddawać miastu pierwsze fragmentu terenów przejętych na potrzeby budowy. – Przekazaliśmy część ulicy Prostej i Sokolej – wymienia rzecznik prasowy AGP Metro.

Budowniczym udało się również ułożyć szyny na torach odstawczych. W sumie ułożono trzy tysiące metrów torowiska. Gotowe jest również torowisko w łączniku I i II linii metra.

Nie wszystko szło zgodnie z planem

W tym roku bez wpadek się nie obyło. – Jedynym zastrzeżeniem było to, jak maszyny przechodziły pod tunelem pierwszej linii, kiedy rzeczywiście było bardzo dużo pracy – przyznaje Witczyński.

Chodzi o sytuacje z maja, kiedy prace zaplanowane na sobotę i niedzielę, przedłużyły się do wtorku. – Maszyna musiała przejść przez dwa szyby. Ten łączący stację pierwszej i drugiej linii oraz przez takie zabezpieczenia betonowe przed stacją. Rzeczywiście była to rzecz, która się nie udała, bo chcieliśmy to wykonać w znacznie krótszym czasie – powiedział rzecznik prasowy AGP Metro.

bf/roody

Pozostałe wiadomości

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj. Objazdy

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj. Objazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano pierwszą sesję nowo wybranej Rady Warszawy. W jej trakcie zaprzysiężeni zostaną nowi radni i wybrany na drugą kadencję obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl