II linia metra miała być już gotowa. Dlaczego budowa wciąż trwa?

Co wydarzyło się na budowie metra w 2013 roku?
Co wydarzyło się na budowie metra w 2013 roku?
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Co wydarzyło się na budowie metra w 2013 roku?Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Gdyby udało się dotrzymać terminu, to dzisiaj mielibyśmy gotowy centralny odcinek II linii metra. Tymczasem mieszkańcy stolicy muszą obejść się smakiem, bo w maju tego roku miasto poinformowało, że poślizg na budowie wynosi 337 dni. Co jeszcze wydarzyło się na budowie metra w kończącym się roku?

Kiedy w 2011 roku ruszała budowa - harmonogram zakładał, że linia będzie ukończona w październiku tego roku, a pierwsi pasażerowie pojadą odcinkiem od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego na wiosnę 2014 roku.

Po kilku miesiącach zapewnień, że opóźnień nie ma - ratusz ujawnił, że po zakończonych negocjacjach w wykonawcą, termin przesunięto na 30 września 2014 roku.

Harmonogramu prac nie udało się dotrzymać, bo – jak przekonują urzędnicy – wykonawca trafił na kilkaset niewybuchów. Za każdym razem, gdy na jakiś się natknięto, prace trzeba było przerywać.

Problemy były również z podziemnymi instalacjami. – Było ich dwukrotnie więcej niż zakładała to dokumentacja – przyznaje Mateusz Witczyński, rzecznik AGP Metro.

Pociągi nie zatrzymają się na stacji CNK?

Mogłoby się wydawać, że przyszłoroczny termin nie jest już zagrożony. W końcu budowa ma być ukończona przed wyborami samorządowymi.

Jednak przed świętami Bożego Narodzenia, "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wysoko postawionych urzędników w ratuszu, poinformował, że z powodu skomplikowanych prac na stacji Centrum Nauki Kopernik i przyszłoroczny termin może być zagrożony.

Gazeta przekonuje, że miasto ma do wyboru: ponownie przesunąć termin zakończenia budowy, albo uruchomić II linię bez stacji CNK. Dlaczego? Trzeba tam tradycyjną metodą górniczą wydrążyć 37 metrowy łącznik pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią stacji.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz przyznał, że wykonanie brakującego fragmentu tunelu będzie dużym wyzwaniem. - Cała trudność polega na tym, że pozostało nam do wydrążenia 37 metrów tunelu pod Wisłostradą, to połączenie wschodniej i zachodniej części stacji Centrum Nauki Kopernik. Zanim to się rozpocznie musi zakończyć się mrożenie gruntu w tym miejscu – wyjaśnił Wojciechowicz.

Wiceprezydent jednocześnie zapewnił, że przyszłoroczny termin nie jest zagrożony: - Jak uda się wydrążyć ten fragment, pozostałe prace pójdą już szybko. Do końca września mamy jeszcze kilka miesięcy.

Wiceprezydent o planach uruchomienia metra
Wiceprezydent o planach uruchomienia metraTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Jakie plany na 2014 rok?

Wykonawca metra na bieżąco musi modyfikować harmonogram wykonywanych prac. Co zatem będzie wykonane w przyszłym roku?

- Będziemy kończyć układanie torowiska. Powstanie też cała infrastruktura potrzebna do funkcjonowania metra - urządzenia sterowania ruchem, sygnalizacje, łączność pomiędzy maszynistą a obsługa metra – wymienia Witczyński.

Jak dodaje, będą kontynuowane prace przy wyposażaniu stacji. - Wyposażymy dwa komisariaty policji, a także liczne pomieszczenia dla obsługi metra. Powstaną różne instalacje, będziemy montować elementy tak zwanej małej architektury. Kontynuować będziemy też oddawanie terenów, które przejęliśmy pod budowę – zapewnia rzecznik Witczyński.

Cztery damy

Według rzeczniczka prasowego wykonawcy podziemnej kolejki, rok 2013 był rokiem tuneli. - Większość 18 miesięcznego okresu ich budowy przypada właśnie na 2013 rok. Mieliśmy również do czynienia z najważniejszymi etapami tych prac: przejścia pod istniejącą już linią metra czy pod praskimi kamienicami. To było także przejście TBM pod Wisłą – wymienia Witczyński.

Po przejściu ponad 11 kilometrów, cztery tarcze TBM pozostawiły w ziemi blisko siedem tysięcy betonowych pierścieni, z których składają się tunele. Jak pracowały "krety"?

Anna wyruszyła w maju 2012 roku, a pracę zakończyła w październiku tego roku. Maszyna przemierzyła dystans 3753 metrów – od stacji Rondo Daszyńskiego do Centrum Nauki Kopernik. Najszybsze tempo pracy uzyskała w listopadzie 2012 roku i wrześniu 2013, drążąc odpowiednio 285 m w tygodniu, 596 m w skali miesiąca. Średnio wykonywała 20 metrów tunelu na dobę.

Maria głęboko w ziemi pracowała od czerwca 2012 do końca listopada tego roku. Wykonanie 3386 metrów tunelu pomiędzy stacją Rondo ONZ i Centrum Nauki Kopernik zajęło jej 19 miesięcy.

Wydobycie tarczy
Wydobycie tarczybudowametra.pl

Pod Wisłą najszybciej

Krystyna i Elisabetta. Pierwsza z nich drążyła od lutego do sierpnia, druga natomiast od marca do października. Choć obie miały przed sobą odcinek niemal dwa razy krótszy niż Anna i Maria, prace nie należał on do najłatwiejszych. Pracowały bowiem w sąsiedztwie praskiej zabudowy, zabytkowej i niejednokrotnie w opłakanym stanie technicznym. Z kolei za stacją C14 czekał je odcinek przebiegający 8 m pod dnem Wisły.

Najszybciej tarcze przemaszerowały właśnie pod Wisłą pokonując nawet do 25 m na dobę.

Elisabetta już na stacji CNK
Elisabetta już na stacji CNKTVN24

Skanują tunele

Powstałe już tunele trzeba było przeskanować. Od początku roku takiej inwentaryzacji dokonano już na pięciu odcinkach pomiędzy stacjami. Wyniki bardzo ucieszyły budowniczych metra. Na zbadanych 4 kilometrach nie zostały przekroczone dopuszczalne odchylenia. Oznacza to, że tarcze pracowały dokładnie na wyznaczonym szlaku.

Zeskanowany tunel metra
Zeskanowany tunel metrabudowametra.pl

Trzy tysiące metrów szyn

Na niektórych stacjach rozpoczęły się już prace wykończeniowe. Na ścianach i sufitach montowane są przewody wentylacji, powstaje również instalacja wodna i kanalizacyjna. Budowane są podstacje trakcyjne. Najbardziej zaawansowane prace wykończeniowe są na stacji Rondo Daszyńskiego.

Ruchome schody na stacji Rondo ONZAGP Metro

Z kolei na stacji Rondo ONZ zamontowane zostały pierwsze schody ruchome. Powstają również zadaszenia wyjść ze stacji.

Witczyński podkreśla również, że w tym roku, wykonawca metra zaczął oddawać miastu pierwsze fragmentu terenów przejętych na potrzeby budowy. – Przekazaliśmy część ulicy Prostej i Sokolej – wymienia rzecznik prasowy AGP Metro.

Budowniczym udało się również ułożyć szyny na torach odstawczych. W sumie ułożono trzy tysiące metrów torowiska. Gotowe jest również torowisko w łączniku I i II linii metra.

Nie wszystko szło zgodnie z planem

W tym roku bez wpadek się nie obyło. – Jedynym zastrzeżeniem było to, jak maszyny przechodziły pod tunelem pierwszej linii, kiedy rzeczywiście było bardzo dużo pracy – przyznaje Witczyński.

Chodzi o sytuacje z maja, kiedy prace zaplanowane na sobotę i niedzielę, przedłużyły się do wtorku. – Maszyna musiała przejść przez dwa szyby. Ten łączący stację pierwszej i drugiej linii oraz przez takie zabezpieczenia betonowe przed stacją. Rzeczywiście była to rzecz, która się nie udała, bo chcieliśmy to wykonać w znacznie krótszym czasie – powiedział rzecznik prasowy AGP Metro.

bf/roody

Pozostałe wiadomości

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni Lewicy Miasto Jest Nasze z Pragi Południe przeprowadzili kontrolę w urzędzie w związku z klapą funkcjonowania Centrum Lokalnego Kamionek. Z ich raportu wynika, że - wbrew temu, co komunikowała dzielnica - chętnych na wynajem pawilonów nie brakowało.

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie. Tłumaczył je problemem z podlewami żywicznymi, które stabilizują i wyciszają szyny. Przedstawiciel ratusza zapowiedział, że naprawa odbędzie się wyłącznie na koszt wykonawcy.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata temu spakowała swoje rzeczy i uciekła z domu od przemocowego męża. Wybrała życie na ulicy, choć bała się wszystkich. Udało się do niej dotrzeć strażniczkom i strażnikom miejskim. W pełni zaufała im dopiero po kilku miesiącach. Los pani Ewy powoli się zmienia, ma już swój pokój. Gdy po wielu miesiącach zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się. Strach jej jednak nie opuszcza.

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl