Górka Kazurka dla spacerowiczów i sportowców. Jest projekt

Zwycięski projekt na park przy Górce Kazurce
Zwycięski projekt na park przy Górce Kazurce
Źródło: Urząd Miasta
Mostki, place zabaw dla dzieci, trasy zjazdowe dla rowerzystów i dużo zieleni - tak będzie wyglądał nowy park przy Górce Kazurce. - Mieszkańcy oczekiwali, by nowa przestrzeń wyróżniała się wolną, dziką naturą – podkreślają urzędnicy.

Konkurs na projekt zagospodarowania parku imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej został rozstrzygnięty. Pierwsze miejsce zajęła propozycja pracowni eM4.

- Propozycja pracowni wpisuje się w klimat tego miejsca i otuliny Lasu Kabackiego. Warszawiacy będą mieli kolejną zieloną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. W nagrodzonej pracy znalazły się proekologiczne rozwiązania, między innymi elementy placów zabaw wykonane z materiałów przyjaznych przyrodzie. Okresowy strumyk pozwoli zatrzymać wodę deszczową, która nawodni rośliny - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Robert Kempa, burmistrz Ursynowa, podkreślił, że zarówno najmłodsi, jak i dorośli znajdą w parku coś dla siebie: - Zachowamy też miejsce na aktywności sportowe, które już wcześniej upodobali sobie mieszkańcy.

Na sanki, rower i do biegania

Jak podkreślali urzędnicy, zwycięska koncepcja wyróżnia się wykorzystaniem naturalnego charakteru przestrzeni. Uwzględnia bowiem bujną roślinność oraz małą architekturę wykonaną z naturalnych materiałów. Wizja projektantów opiera się na górce i lesie, przewidziane są punkty widokowe i zacieniona strefa z gęsto zasadzonymi krzewami. Zdaniem urzędników, zieleń wyciszy część parku przeznaczoną dla dzieci czy sympatyków relaksu od strefy dla fanów sportu i rekreacji.

"Szczyty i zbocza Górki Kazury to popularny teren miłośników rowerów. Jako że jego część jest również korytarzem dla spacerujących, projektanci zaproponowali specjalne ścieżki. Mostek za skłonem wzgórza pozwoli bezpiecznie przejść wzdłuż Góry Trzech Szczytów i dostać się na punkt widokowy. Przy trasach zjazdowych posadzone zostaną rzędy roślin, które wyznaczą tory do treningów rowerowych, jazdy na sankach czy biegania" - czytamy w komunikacie.

Centralną strefę wielofunkcyjną tworzą trzy połączone polany. Znajduje się tu plac z pawilonem, rzeka okresowa i place zabaw z ławeczkami. W pawilonie znajdzie się punkt gastronomiczny, wypożyczalnia sprzętu sportowego i toalety. Według projektantów, ta część ma być sercem sąsiedzkich spotkań i przestrzenią wydarzeń związanych z patronami parku, takimi jak Dni Cichociemnych.

- Wsłuchaliśmy się w potrzeby wszystkich użytkowników tego terenu. Mieszkańcy oczekiwali, by nowa przestrzeń nie była ułożonym parkiem w stylu angielskim, tylko wyróżniała się wolną, dziką naturą - stwierdził Krzysztof Górnicki, pełniący obowiązki dyrektora Zarządu Zieleni.

Z kolei rzeczniczka dzielnicy Ursynów Barbara Mąkosa-Stępkowska, poinformowała, że zmiany w parku nie obejmą pumptracka, który w październiku ubiegłego roku został otwarty z drugiej strony górki. - Tor do jazdy na rowerze pozostanie - powiedziała.

Dyskusja i wystawa w Arenie Ursynów

Cały teren zieleni jest otwarty, pozbawiony zbędnych ogrodzeń i barier, i, według urzędników, przyjazny dzieciom, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Latem ubiegłego roku mieszkańcy przekazywali swoje sugestie na temat aranżacji ursynowskiej przestrzeni.

Zwycięzcy otrzymają 50 tysięcy złotych nagrody i zostaną zaproszeni do przygotowania dokumentacji projektowej.

Wszystkie projekty będzie można zobaczyć na wystawie w foyer Areny Ursynów, w dniach 4-6 czerwca, w godzinach 10-18. We wtorek, 4 czerwca, o godzinie 18 zaplanowana jest też otwarta dyskusja dotycząca rozwiązań, które zostały zaproponowane w zwycięskiej pracy.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o planach ursynowskiej spółdzielni:

Spółdzielnia chce dogęścić osiedle

mp/b

Czytaj także: