Górczewska do zwężenia. Ma być więcej zebr

[object Object]
Górczewska do zwężeniaLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Zwężona do dwóch pasów z większą liczbą przejść dla pieszych - taka wizja Górczewskiej wyłania się z planów miasta. Koncepcja ma być jeszcze skonsultowana z mieszkańcami.

Przy Górczewskiej trwa budowa kolejnych stacji II linii metra, a część ulicy jest wyłączona z ruchu. Ale urzędnicy przymierzają się do przebudowy tej ważnej arterii przechodzącej przez Wolę i Bemowo, która ma po trzy pasy ruchu w obu kierunkach. Kierunek zmian przygotowało miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Co wynika z tych wytycznych?

Część ulicy do zwężenia

Na odcinku pomiędzy Młynarską a aleją Prymasa Tysiąclecia ma mieć po dwa pasy w każdą stronę. Dalej -w kierunku granicy miasta - po trzy, ale "z uwzględnieniem możliwości przekształcenia w przyszłości skrajnego pasa w pas do parkowania równoległego". Po obu stronach mają powstać też drogi rowerowe, a miejsca postojowe na wydzielonych zatokach. Urzędnicy chcą, by na nowej Górczewskiej nie dominowały samochody, a więcej do powiedzenia mieli piesi i rowerzyści. "Udostępnienie mieszkańcom możliwości korzystania z budowanej linii metra pozwoli znacząco zmniejszyć komunikacyjne obciążenie tej ulicy i pozwoli na dedykowanie większych obszarów pieszym i rowerzystom, przy koniecznym ograniczeniu przekroju jezdni" - czytamy w wytycznych. Autorzy opracowania podkreślają też, że problemem Górczewskiej jest brak wystarczającej liczby przejść dla pieszych. Proponują ich wytyczenie między innymi przy ulicy Tyszkiewicza, Sokołowskiej, w rejonie Parku Moczydło (a w przyszłości nawet mogłaby powstać zielona kładka pieszo-rowerowa), przy Ciołka, wjazdu do centrum handlowego Wola Park, na wysokości wyjazdu przy posesji Górczewska 214, w rejonie ul. Białowiejskiej (korekta usytuowania istniejącego przejścia).

Szczegółowe opracowanie i konsultacje

W wytycznych jest też mowa o "elementach wodnych". Te mogłyby powstać chociażby przy skrzyżowaniu z Płocką, Deotymy czy Księcia Janusza.

"Na podstawie wytycznych urbanistycznych biura, planujemy rozpisać przetarg na opracowanie szczegółowych wytycznych komunikacyjno–urbanistycznych w zakresie przekształceń korytarza ul. Górczewskiej w związku z budową II linii metra w dzielnicach Wola i Bemowo. Ne tym etapie planowane są również konsultacje" - wyjaśnia w mailu wysłanym do naszej redakcji Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Nie zdradza jednak, kiedy dokładnie nowa Górczewska ma być gotowa.

ran/b

Pozostałe wiadomości