Glusman: dziś pokazujemy, że ruchy miejskie stanowią realną siłę


Dziś pokazujemy, że ruchy miejskie stanowią realną siłę w miastach. Nie jesteśmy aktywistami, którzy wyłącznie protestują przeciwko władzom. Chcemy konstruktywnie wpływać na to, jak miasta są zarządzane - mówiła w sobotę kandydatka ruchów miejskich na prezydenta Warszawy Justyna Glusman.

W sobotę w Warszawie odbyło się spotkanie 15 kandydatek i kandydatów ruchów miejskich na prezydentów miast w zbliżających się wyborach samorządowych. Wszyscy przedstawili jedną z tzw. tez o mieście. Tezy te zostały opracowane podczas obrad Kongresu Ruchów Miejskich.

- Dziś pokazujemy, że ruchy miejskie stanowią realną siłę w naszych miastach, że nie jesteśmy aktywistami, którzy wyłącznie protestują przeciwko poczynaniom naszych władz, ale chcemy konstruktywnie wpływać na to, jak nasze miasta są zarządzane - powiedziała w sobotę kandydatka ruchów miejskich na prezydenta Warszawy Justyna Glusman.

Mówiła, że w mniejszych miastach mieszkańcy dostrzegają wkład ruchów miejskich w rozwój ich miejscowości. - Także u nas, w Warszawie debata publiczna jest kształtowana przez postulaty ruchów miejskich - tematy jak smog, szkoły, przedszkola (...). One zostały przejęte przez partie polityczne, ale to dobrze, dlatego że to istotne sprawy dla mieszkańców. My się cieszymy, że one weszły do takiego głównego dyskursu politycznego - powiedziała.

Tezy miejskie

- Przygotowaliśmy "miastopogląd" - mamy wspólny pogląd na to, w jaki sposób powinny rozwijać się polskie miasta, jakie są ich priorytety, jak powinny dbać o mieszkańców i te postulaty zostały sformułowane w 15 tzw. tezach miejskich - dodała.

Tezy były przedstawiane w kontekście działań konkretnego kandydata lub kandydatki na prezydenta. Glusman mówiła o problemie suburbanizacji, czyli o "rozlewaniu się" miasta i o tym, co to oznacza w kontekście Warszawy. W jej ocenie stanowi to zagrożenie dla samorządów, jak i dla mieszkańców - mieszkańcy nie otrzymują standardu usług publicznych.

- My zdecydowanie opowiadamy się za tym, żeby przyspieszyć procedury planistyczne i żeby wyeliminować sytuacje, że powstają całe osiedla, w których nie ma żadnej infrastruktury. Przykładem są Białołęka, Odolany, gdzie 15 tys. osób wprowadziło się w ostatnich latach i nie ma ani jednej nowej szkoły - mówiła.

Glusman uważa, że rozwiązaniem jest poprawienie procedury planowania przestrzennego.

- Przede wszystkim należy jak najszybciej uchwalić nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To jest taka "konstytucja przestrzenna" miasta, która z kolei stanowi podstawę dla planowania miejscowego - dodała.

Wspólnie z mieszkańcami

Cały budżet miejski, nie tylko obywatelski, powinien być "wydyskutowywany" w trakcie spotkań z mieszkańcami - mówiła z kolei Katarzyna Sztop-Rutkowska, kandydatka ruchów miejskich na prezydenta Białegostoku. Jej drugi postulat dotyczył "deglomeracji" i równomiernego rozwoju infrastruktury w całym kraju.

Jej zdaniem również poza Warszawą powinny być instytucje państwowe. - Będziemy starać się o to, żeby oddział Telewizji Polskiej, czyli Telewizja Biełsat, był również ulokowany w Białymstoku - mówiła.

Pytana, co łączy ruchy miejskie, Sztop-Rutkowska zwróciła uwagę, że mówią one jednym głosem w kwestiach, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców. Uważają np., że decyzje podejmowane przez władze lokalne "powinny być decyzjami podejmowanymi wspólnie z mieszkańcami".

- Nowością, którą chcemy wprowadzić, jest minimalne wynagrodzenie miejskie, czyli minimalne wynagrodzenie wprowadzane do umów w zamówieniach publicznych. To jest możliwe. To jest zgodne z prawem zamówień publicznych i chcemy, żeby w naszych miastach zadziałało - mówiła kandydatka ruchów miejskich na prezydenta Poznania Dorota Bonk-Hammermeister.

- Poznań nie różni się niczym od innych miast. Mamy takie same problemy z ładem przestrzennym, mamy takie same problemy z brakiem zieleni przyulicznej, ze smogiem. Mamy takie same braki w opiece społecznej, w opiece wytchnieniowej dla rodzin osób z niepełnosprawnościami - wyliczała kandydatka na prezydenta Poznania.

[object Object]
Śpiewak o porozumieniu ruchów miejskichTVN24
wideo 2/4
[object Object]
Glusman o postulatach ruchów miejskichTVN24
wideo 2/3

PAP

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl