Gaz czy zapach gnijących substancji? "Najbardziej czuć przy studzienkach"

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl / Spółdzielnia Mieszkaniowa "Strop"Mieszkańcy apelują o pomoc

Co śmierdzi przy Skierniewickiej 21? Mieszkańcy twierdzą, że czują gaz wydobywający się ze studzienek kanalizacyjnych. Jego źródłem mają być zanieczyszczone wody gruntowe z pobliskiego placu budowy. - Nie wiemy, co to za substancja i czy nie wylecimy w powietrze. Może siedzimy na bombie - alarmują. Wykonawca prac uspokaja, że mieszkańcom nic nie grozi.

Jak informują mieszkańcy, drażniąca woń doskwiera im od trzech tygodni. – Najgorzej jest na klatkach schodowych na niższych piętrach i w lokalach usługowych na parterze, i w piwnicach. Zapach gazu czuć także na zewnątrz budynku. Jak udało się nam ustalić, wydobywa się on ze studzienek kanalizacyjnych – mówi Bożena Wirosławska, administrator budynku przy ul. Skierniewickiej 21.

Na miejsce już kilkakrotnie wzywane było pogotowie gazowe i straż pożarna. Ta ostatnia w ciągu ostatnich dwóch tygodni przy Skierniewickiej interweniowała trzy razy – 1, 2, i 5 grudnia.

– Za każdym razem dostawaliśmy zgłoszenia od mieszkańców o dziwnym zapachu unoszącym się w budynku i jego pobliżu. 1 grudnia i 5 grudnia nasze urządzenia nie wykryły obecności żadnych niebezpiecznych substancji. Lekkie stężenie gazu wykryto zaś 2 grudnia. Było one jednak niewielkie i nie stwarzało żadnego zagrożenia - wyjaśnia Nikodem Kiełbowicz ze stołecznej straży pożarnej.

"Siedzimy na bombie"

Mieszkańcy są jednak przekonani, że ze studzienek kanalizacyjnych wydzielają się duże ilości gazu. – Służby sprawdzają, zawartość metanu i tego tam nie stwierdzają. Tymczasem może chodzić o inny gaz. Czujemy zapach podobny do propan-butanu. Wykonywaliśmy własne pomiary przy studzienkach urządzeniem do wykrywania nieszczelnych instalacji gazowych i wykazywało ono maksymalne stężenie - opowiada Paweł Gałach, kierownik techniczny Spółdzielni Mieszkaniowej "Strop", która zarządza budynkiem. Jak dodaje, mieszkańców najbardziej niepokoi fakt, że służby nie potrafią stwierdzić, czy substancja jest niebezpieczna dla zdrowia.

- Nie wiemy dokładnie, co to jest i czy zaraz nie wybuchnie. Można powiedzieć, że siedzimy na bombie. Nikt nie daje nam gwarancji, że jest to substancja bezpieczna dla zdrowia – zaznacza.

Proszą o pomoc urzędników

Jak dodaje, o sprawie spółdzielnia poinformowała już Sanepid oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Ostatnio napisała także pismo do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jak czytamy w dokumencie, mieszkańcy źródła drażniących zapachów dopatrują się na pobliskim placu budowy przy ul. Skierniewickiej 34.

"Z wyjaśnień uzyskanych w dniu 02.12.2015 – kolejny protokół pogotowia gazowego – wynika, że na terenie dawnego zakładu Foton przy Skierniewickiej 34 firma Karmar S.A., prowadząca prace budowlane, odprowadza wodę z wykopu bezpośrednio do studzienek kanalizacyjnych podłączonych do kolektora ściekowego na wysokości budynku Skierniewicka 21 biegnącego w osi ulicy Skierniewickiej, co jest przyczyną silnych zapachów 'gazów gnilnych' pochodzących z wód gruntowych" – napisał zarząd spółdzielni.

"Grunty organiczne"

O komentarz poprosiliśmy firmę Karmar. Ta przyznaje, że źródłem niepokojącego zapachu są wody gruntowe odprowadzane z placu budowy przy Skierniewickiej 34. Zapewnia jednak, że mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, bo ze studzienek nie wydobywa się żaden gaz, a jedynie specyficzna woń. – Powietrze w studzienkach zostało przebadane i nie zawiera ani substancji wybuchowych ani żadnych innych szkodliwych dla człowieka – zapewnia Maciej Jurkiewicz, kierownik projektu.

- Zapach, który się wydobywa, jest naturalnym zapachem bardzo specyficznych gruntów organicznych, które odwadniamy oraz wydobywamy w celu posadowienia budynku. Nie jest mocno nieprzyjemny czy drażniący. Wywołuje złe i niepokojące uczucia u ludzi, ponieważ ze względu na swoją organiczną naturę, jest zbliżony do zapachu ulatniającego się gazu – tłumaczy.

Firma podkreśla, że na zrzut wody do studzienek ma pozwolenie od MPWiK. - Jest to czysta woda znajdująca w naturalnych warstwach podziemnych, w żaden sposób niezanieczyszczona – podkreśla Jurkiewicz. - Niestety, nie ma żadnej możliwości pozbawienia jej zapachu – przyznaje.

Zgodnie z harmonogramem prac woda z wykopu ma być odprowadzana do września przyszłego roku. - Jednakże przewidujemy, że w lutym 2016 zapach stanie się znacznie mniej wyczuwalny, gdyż jego główna przyczyna to kopanie gruntu organicznego, a do tego czasu zostaną zakończone roboty ziemne związane z wywozem tego gruntu – mówi przedstawiciel firmy.

Takie argumenty nie przekonują jednak mieszkańców. – Prace przy wykopach mają być prowadzone jeszcze przez około 7 miesięcy. Nie zgadzamy się, aby przez ten czas zatruwać nas jakimiś gazami gnilnymi. Co z tego, że są bezpieczne, skoro uciążliwości zapachowe są momentami nie do zniesienia? – odpowiada Gałach. - Zrzut nieczystości, które nie są poddawane żadnemu procesowi oczyszczania, nie powinien odbywać się do miejskiego kolektora – dodaje.

Decyzja wodociągowców

Mieszkańcy żądają, aby do czasu wprowadzenia skutecznej metody utylizacji nieprzyjemnej woni, wstrzymać zrzut wód gruntowych z placu budowy. Liczą, że w walce ze śmierdzącym problemem pomogą im urzędnicy. W Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego na razie jednak konkretnych decyzji brak.

– Czekamy na informacje od straży pożarnej i wyniki badań Sanepidu. Będziemy je jak najszybciej weryfikować. Jednak zgodę na zrzut wydało MPWiK, więc jeśli okaże się, że razem z wodą do kanalizacji dostają się substancje niebezpieczne, to wtedy Sanepid będzie interweniował u wodociągowców. My nie możemy zakazać firmie wykonywania zrzutów – tłumaczy Marcin Kamiński z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Prezes MPO o sprawie Radiowa
Prezes MPO o sprawie RadiowaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

jk/sk

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl / Spółdzielnia Mieszkaniowa "Strop"

Pozostałe wiadomości

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli zmienią się rozkłady jazdy pociągów. Powróci połączenie na odcinku Otwock-Warszawa, na trasie pojawi się nowy przystanek Warszawa Grochów, a przystanek Warszawa Olszynka Grochowska zostanie przywrócony. Z kolei pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej dojadą do Milanówka.

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Warszawy w sprawie Strefy Czystego Transportu, czyli strefy wykluczenia trafił do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa warszawskich struktur PiS posłanka Małgorzata Gosiewska.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ten kierowca jechał o 60 kilometrów na godzinę za szybko. Poza mandatem i punktami karnymi czeka go jeszcze wizyta w sądzie, gdzie odpowie za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. O sprawie informuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia, będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Na lotnisko w Modlinie będzie można dojechać koleją. Kolejarze podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a portem lotniczym. Dokumentacja ma powstać do końca 2025 roku, budowa ma ruszyć "w kolejnych latach".

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl