Sufit w przejściu podziemnym przy Dworcu Zachodnim w Warszawie wygląda, jakby miał się rozpaść. Według Zarządu Dróg Miejskich położone dwa lata temu panele prawdopodobnie padły ofiarą wandali.
Zdjęcia uszkodzonej konstrukcji zamieścił w mediach społecznościowych Witold Urbanowicz, dziennikarz portalu transport-publiczny.pl. "Sufit pełen dziur. Ale czego się spodziewać po montażu tak nisko podwieszanych sufitów z jakimiś wiórowymi panelami biurowymi?" - napisał na Twitterze.
Część paneli jest dziurawa, inne są połamane lub wytrącone z ram konstrukcji. - Zniszczenia widoczne są w różnych miejscach. Wiele z nich znajduje się przy wyjściu z tunelu w kierunku parku Zachodniego - opisuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.
Akt wandalizmu?
- Podejrzewamy, że panele zostały przez kogoś uszkodzone. Kogoś, kto prawdopodobnie szedł przejściem i uderzał w sufit. Traktujemy to jako akt wandalizmu. Wystawimy zlecenie naprawy - informuje Mikołaj Pieńkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.
Jak dodaje, drogowcy nie po raz pierwszy stykają się z takim przypadkiem. - Sufit jest niski, ale taka jest konstrukcja tego przejścia. Nie mogliśmy tego zmienić w trakcie remontu. Konieczne było zamontowanie sufitu podwieszanego, bo pod panelami biegną instalacje - tłumaczy Pieńkos.
Wyjaśnia też, że ze względów bezpieczeństwa podwieszany sufit wykonano z lekkich płyt wykorzystywanych do tego typu konstrukcji. - W takiej sytuacji nie możemy zamontować pancernego sufitu z ciężkich materiałów z obawy, by jego elementy nie spadły na przechodniów - mówi.
- Sprawa zostanie zgłoszona do odpowiednich służb - zapowiada. Przyznaje jednak, że wykrycie sprawcy może być trudne, bo w tunelu nie ma monitoringu - również ze względu na niski sufit.
Tunel po remoncie
Remont przejścia pod Alejami Jerozolimskimi odbył się ponad dwa lata temu. Oddano je do użytku w styczniu 2017 roku. Stara przestrzeń została odnowiona. Prace objęły ściany korytarza głównego, pochylnie i klatki schodowe.
Okładziny ścian zostały wykonane z kamienia, a na podłodze pojawiły się nowe płyty kamienne wraz z płytami prowadzącymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Schody prowadzące do tunelu zrobiono z bloków kamiennych. Przy okazji remontu powstało nowe odwodnienie, a stare oświetlenie zastąpiło nowe: LED-owe.
Po obu stronach tunelu wybudowane zostały też pochylnie, z których korzystać mogą osoby niepełnosprawne.
Remont przejścia podziemnego pod Alejami Jerozolimskimi kosztował 2,3 miliona złotych. Jak zaznacza Pieńkos, największą część kosztów pochłonęła budowa pochylni.
kk/pm