Dzieci urządziły Muzeum Narodowe. "Niezwykły eksperyment"

Wystawa "W muzeum wszystko wolno"
Wystawa "W muzeum wszystko wolno"
MNW
Wystawa "W muzeum wszystko wolno"MNW

"W Muzeum wszystko wolno" - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym, przygotowanej przez 70 dziecięcych kuratorów. - To niezwykły eksperyment - powiedziała dyrektor placówki Agnieszka Morawińska. Ekspozycja startuje dzisiaj.

Wystawa, na której można zobaczyć egipskie mumie zwierząt, np. mumię barana, ceramiczne talerze z przedstawieniami zwierząt Pabla Picassa, harpie malowane przez Jacka Malczewskiego, obraz Olgi Boznańskiej "Śpiący pies", starożytne rzeźby i wazy panatenajskie obok malarstwa Wyczółkowskiego, Chmielowskiego, Matejki, Dudy-Gracza, została od początku do końca przygotowana przez dzieci w ramach projektu "W Muzeum wszystko wolno", którego pomysłodawczynią jest Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

"Do głowy by nam nie przyszło"

- Za nami długi czas bardzo męczącej pracy, ale powstała wspaniała wystawa - mówiła podczas konferencji zapowiadającej wystawę Agnieszka Morawińska. - Do głowy by nam nie przyszło połączyć w ten sposób rozmaite przedmioty, znajdujące się w muzealnych magazynach. Właściwie dopiero dzieci nam pokazały cały szereg możliwości, od których nas odcięło wykształcenie, ograniczenie wynikające z tego, że wiemy, że dzieła powstały w różnych miejscach i różnym czasie. I że historia sztuki raczej klasyfikuje niż w zaskakujący sposób zestawia. A dzieci potrafiły to zrobić, i zobaczą państwo wystawę, jakiej nigdy nie widzieliście - dodała. Niezwykłą wystawę przygotowały dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Pracowały nad nią przez ponad pół roku podczas cotygodniowych, czterogodzinnych spotkań. Dzieci przygotowały scenariusze i dokonały wyboru blisko 300 eksponatów na wystawę, a także opracowały koncepcję multimediów i scenografię ekspozycji, zaprojektowały druki edukacyjne, nagrały audioprzewodniki i przygotowały podpisy do dzieł.

Dzieci wybrały eksponaty

Sześć dziecięcych zespołów kuratorskich opracowało sześć autorskich tematów wystawy: "Las", "Taniec Minotaura", "Pokój strachów", "Gra w bohatera", "Skarbiec" i "Zmiany". W każdej z tych części ekspozycji prezentowane są dzieła ze wszystkich kolekcji muzealnych: sztuki starożytnej i orientalnej, rzemiosło artystyczne, rzeźby dawne i współczesne, fotografie, rysunki, grafiki, monety, medale, ubiory oraz obrazy pochodzące z różnych epok. Wiele z tych dzieł nie było dotąd publikowanych. Dzieci mówią, że "odnalazły je i uwolniły z muzealnych magazynów".

Jak powiedział jeden z kuratorów, dziesięcioletni Janek: - Dorośli spodziewają się pluszaków, miśków, tęczy, jakichś sal gier. A zobaczą porządne wystawy. Kuratorka Julia, lat 8 zauważyła: - Najwięcej na wystawie jest byków. Jest głowa byka. Jest też film, w którym występuje Minotaur, który jest trochę bykiem, a Nel, lat 12, która pracowała przy wystawie "Skarbiec" zapowiada: - Będzie złoto, srebro, diamenty, cenne kamienie, biżuteria, kufry, skrzynie.

Dzieci przygotowały ekspozycję
Dzieci przygotowały ekspozycjęMN

Przygoda w muzeum

Eksponowanych będzie wiele tajemniczych przedmiotów, ukazanych niekiedy w zaskakujących kontekstach, są też zaszyfrowane informacje i zadania. - Dzieci pragną, aby wizyta w muzeum była przygodą, dostarczała wrażeń i wymagała zaangażowania. Poprzez wybór dzieł, sposób ich eksponowania i interaktywność uzyskaną dzięki obecności multimediów, chcą nie tylko opowiedzieć historie, ale przede wszystkim wywołać emocje, "zarazić uczuciami" i wciągnąć do muzealnej gry. Gry, która nie pozwoli na bierność, zaangażuje umysł i zmysły, wywoła przeżycia – o projekcie powiedziała dyrektor Agnieszka Morawińska.

Jak dodaje, jeśli uda się rozbudować Muzeum Narodowe w Warszawie, może uda się stworzyć muzeum dla dzieci.

- Ale nie takie muzeum, jakie dorośli sobie na ogół wyobrażają, tylko takie, gdzie dzieci będą miały do dyspozycji muzealne magazyny i gdzie będą mogły z nich korzystać i dokonywać swoich własnych interpretacji - zaznaczyła Morwińska.

Dorośli pomogli

Na kolejnych etapach przygotowywania wystawy młodzi kuratorzy spotykali się z całym zespołem muzeum. Kuratorzy i konserwatorzy dzielili się wiedzą o wybranych przez dzieci obiektach. Zespół Działu Edukacji koordynował cotygodniowe spotkania i czuwał nad harmonogramem prac, Działy Komunikacji oraz Marketingu służyły wiedzą i doświadczeniem podczas prac nad kampanią promocyjną, konferencją prasową i wernisażem.

Dział Wydawnictw wspierał dziecięcych kuratorów w opracowywaniu tekstów towarzyszących wystawie, podpisów, a także druków edukacyjnych i ulotek. Ukaże się również książka, będąca podsumowaniem rozłożonych w czasie działań, której autorami są przede wszystkim dzieci. Działy Organizacji Wystaw, IT i Multimediów oraz Administracji i Inwestycji pomogły w przygotowaniu projektu oraz zbudowały wystawę. Ekspozycja "W Muzeum wszystko wolno” będzie czynna do 8 maja.

PAP/ran/b

Pozostałe wiadomości

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl