W kościele pokamedulskim na Bielanach można poczuć atmosferę Wielkiej Soboty. Grób Pański ulokowany jest w dolnym kościele, w zaciemnionym pomieszczeniu palą się czerwone światełka, unosi się dym. W oddali można dojrzeć oświetloną monstrancję. Rozlegają się wielkanocne pieśni.
- Obok święcone są pokarmy. Co kilka minut ksiądz Wojciech Drozdowicz kropi wodą święconą koszyczki z pokarmami. Jest sporo osób - mówił Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, który odwiedził ten kościół przed południem.
Wzburzone morze i znikający Chrystus
Grób Pański w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela to olbrzymia plansza, na której namalowane jest wzburzone morze i niebo z błyskawicą.
W kościele akademickim św. Anny do stworzenia symbolicznego grobu Chrystusa wykorzystano multimedia. Postać Jezusa pojawia się na płycie nagrobnej, po czym z niej znika.
Natomiast w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego figura Chrystusa znajduje się w dole usypanym z piasku. Z niego wyrastają świeże kwiaty, które są symbolem budzącego się życia.
Zobacz symboliczne groby na zdjęciach:
Ze święconką
Wielka Sobota to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i dzień święcenia pokarmów.
Święcenie pokarmów
Kościół pokamedulski na Bielanach
Wasze wielkanocne koszyczki - zobacz więcej na Kontakt24.
b/par//mz