Dwuwładza na Białołęce? Jest nowy burmistrz, stary nie odejdzie

Nowy burmistrz Jan Mackiewicztvnwarszawa.pl

Radni zdecydowali, że Jan Mackiewicz będzie nowym burmistrzem Białołęki. Ale nie kończy to politycznego zamieszania w dzielnicy, bo dotychczasowy burmistrz Piotr Jaworski nie zamierza ustępować ze stanowiska.

Na środowej sesji wszystkich 13 radnych zagłosowało za odwołaniem burmistrza Piotr Jaworskiego (Platforma Obywatelska). Oznacza to, że automatycznie wiceburmistrzami przestali być także jego dotychczasowi zastępcy Mirosław Kaliński i Piotr Smoczyński. W głosowaniu nie wzięło udział 10 radnych z PO, którzy nie uznają wyboru Wiktora Klimiuka (Prawo i Sprawiedliwość) na przewodniczącego rady dzielnicy i wszelkich jego działań w tej roli.

Kim jest nowy burmistrz?

W sprawie wyboru nowego burmistrza radni uczestniczący w sesji byli równie jednomyślni. Jan Mackiewicz to architekt, szef stowarzyszenia Razem dla Białołęki, które w radzie dzielnicy ma dwoje radnych. Określa się jako osoba apolityczna.

Jeszcze przed wyborem Mackiewicz mówił, że traktuje swoją funkcję jako służebną wobec mieszkańców.

– Urzędnik ma być otwarty na potrzeby mieszkańców, nie tylko na kapitał, który chce inwestować w dzielnicy – przekonywał w kontekście chaotycznej zabudowy Zielonej Białołęki. – Powinniśmy być adwokatem lokalnych spraw u prezydent Warszawy – dodał.

Na swoich zastępców zarekomendował Łukasza Oprawskiego (w przeszłości radny Żoliborza, specjalista od ochrony środowiska) oraz Marcina Adamkiewicza (obecny radny Białołęki, w przeszłości instruktor wspinaczki i operator kamery). Radni przychylili się do propozycji personalnych nowego burmistrza i obie osoby zaakceptowali (sam Adamkiewicz nie brał udziału w głosowaniu nad swoją kandydaturą).

Dlaczego odwołano poprzedniego?

O przyczynach odwołania dotychczasowego burmistrza mówił wcześniej radny Piotr Basiński (niezależny).

- Nie spotkałem jeszcze osoby, która by tak bardzo przedkładała osobiste korzyści i własną pozycję polityczną ponad dobro dzielnicy. Podczas swojej pracy jako radnego miałem okazję spotkać się z niejasnymi wydatkami przeznaczonymi na promocję pana burmistrza. Ciężko znaleźć dzielnicę, która tyle wydaje na promocję burmistrza w prasie lokalnej. Zamiast współpracować woli pacyfikować lokalne inicjatywy, przykładem jest sprawa szpitala na Białołęce – mówił Basiński.

Wytykał też Jaworskiemu chaotyczną budowę osiedli bez planu, brak odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach, wycinkę drzew przy Kanale Żerańskim. – Od pół roku kurczowo trzyma się stołka, torpeduje działania demokratycznej większości – podsumował.

"Opcja zachowania własnego stołka"

Przewodniczący rady dzielnicy Wiktor Klimiuk przyznał, że sytuacja, do której doszło na Białołęce nie napawa dumą, a nowa większość spotyka się z szykanami władz dzielnicy.

- Staliśmy się obiektem ataków, niektórzy z nas dostają pogróżki, stają się ofiarą donosów, próbowano nas przekupić, wygaszać mandaty radnych, stosowane są sztuczki prawne mające na celu nie dopuścić do odwołania obecnych władz. Burmistrz Jaworski prezentuje tylko jedną opcję – opcję zachowania własnego stołka – perorował Klimiuk. – Panie burmistrzu, niektóre kraje po prostu dostały demokrację, Polacy ją sobie wywalczyli. Niezależnie od tego ile pieniędzy pan użyje, jakich brutalnych metod i sztuczek prawnych nie zastosuje, nie pozwolimy, aby pan nam tę demokrację zabrał – ostrzegał nieobecnego na sali burmistrza.

"To nie sesja, to spotkanie"

W rozmowie z tvnwarszawa.pl Piotr Jaworski zapowiedział, że rano, jak co dzień, zamierza stawić się w urzędzie.

– Z chęcią dostosowałbym się do decyzji rady, gdyby podjęto ją zgodnie z procedurami. Organy nadzorcze, czyli prezydent i Rada Warszawy, potwierdziły, że wybór na przewodniczącego pana Klimiuka był niezgodny z prawem, więc ta sesja także nie niesie skutków prawnych – skomentował Jaworski i dodał, że jeśli w jego gabinecie pojawią się ludzie "podający się za nowy zarząd" wszelkie dokumenty przekaże ponownie pod oceną Hanny Gronkiewicz-Waltz i rady miasta. A do czasu ich decyzji będzie pełnił swoją funkcję. "Podobno Komisja Wenecka na przyjechać na Białołękę" - ironizował na Twitterze.

Zmiany zarządu Białołęki nie uznaje też ratusz. - Nie uznajmy, ponieważ ta sesja nie odbyła się, traktujemy ją jako niezobowiązujące spotkanie grupy radnych. Przewodnicząca nie zwołała sesji, więc wybór nowych władz dzielnicy też nie jest wiążący - powiedział nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Wojna o władzę

Konflikt polityczny na Białołęce wybuchł kilka miesięcy temu, kiedy radni z lokalnych komitetów zerwali współpracę z PO i przeszli na stronę PiS. Razem w radzie dzielnicy mają większość. Po kilku miesiącach doprowadzili do wybrania swojego przewodniczącego dzielnicy, ale zdominowana przez PO Rada Warszawy podważyła legalność tego wyboru. Jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera z PiS wstrzymał wykonanie uchwały uznając wybór Klimiuka. Wtedy władze dzielnicy odpowiedziały opinią prawną podważającą kompetencje wojewody w tym zakresie. Druga strona odpowiedziała kontropinią. Zanosi się więc na to, że w najbliższych miesiącach będziemy świadkami kolejnych odsłon sporu.

CZYTAJ WIĘCEJ O POCZĄTKACH KONFLIKTU

Próba przejęcia pieczątki i gabinetu przez nowego przewodniczącego
Próba przejęcia pieczątki i gabinetu przez nowego przewodniczącegotvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl