Dużo weekendowych wydarzeń. Świętują Ursynów i Saska Kępa

Festiwale, koncerty i parady w weekendtvnwarszawa.pl / materiały prasowe

Pogoda niepewna, za to lista imprez, na które można się wybrać w ten weekend całkiem pokaźna. Swoje święto obchodzić będą Ursynów, Saska Kępa i Kolonia Wawelberga. Na Służewcu spotkają się lokalni aktywiści, a w Domu Spotkań z Historią ruszy festiwal Wyłącz System.

Weekend zapowiada się ciepło, choć z przelotnymi deszczami. Taka pogoda z pewnością nie wystraszy amatorów wypoczynku nad Wisłą. Jeśli jednak deszcz uniemożliwi siedzenie nad rzeką, porządną dawkę rozrywki będzie można znaleźć także w innych częściach miasta. Będzie w czym wybierać!

Prognoza pogody na weekend
Prognoza pogody na weekendTVN Meteo Activ

W sobotę na Ursynowie królować będzie reggae i rock’n’roll. Tego dnia przy Kopie Cwila już po raz dwudziesty dzielnica obchodzić będzie swoje święto. Od godz. 11 do 23 dla mieszkańców zorganizowany zostanie rodzinny piknik z miasteczkiem promocyjnym, a o muzyczną atmosferę zadbają artyści, którzy na dwóch plenerowych scenach.

- Na scenie wystąpią Bracia oraz gościnnie Krzysztof Cugowski, Raz Dwa Trzy oraz Vavamuffin. Dodatkową atrakcją jest zaplanowany na głównej scenie występ zespołu Mith, finalisty młodzieżowego konkursu muzycznego Ursynów Music Fest – wylicza wiceburmistrz Ursynowa Łukasz Ciołko.

Świąteczną atmosferę będzie można poczuć także na ulicach. Jak zapowiadają władze dzielnicy, ursynowskie flagi ozdobią tego dnia al. Komisji Edukacji Narodowej.

Wszyscy na Francuską

23 maja świętować będzie również Saska Kępa. Podobnie jak w poprzednich latach, najbardziej barwnymi i rozśpiewanymi miejscami tego dnia będą ul. Francuska, Paryska i pl. Przymierza. O godz. 14 z ronda Waszyngtona ruszy uroczysta parada. Jej uczestnicy przejdą ul. Francuską przed pomnik Agnieszki Osieckiej, gdzie znajdować się będzie mała scena. Tam odśpiewany zostanie hymn imprezy - "Małgośka". Jak zapowiadają organizatorzy, jedną z największych atrakcji będzie możliwość zobaczenia z bliska pucharu Ligi Europy. W ramach trasy Trophy Tour puchar, w godz. 14 - 19 zostanie wystawiony w specjalnym namiocie sferycznym u zbiegu ulic Francuskiej i Berezyńskiej. Dodatkowo podczas prezentacji fani piłki nożnej po raz kolejny będą mieli okazję do spotkania z mistrzami football freestyle. Będą popisywać się swoimi umiejętnościami i poprowadzą warsztaty z żonglerki.

Puchar zawitał także do naszego studia:

Puchar Ligi Europy jest nasz
Puchar Ligi Europy jest naszTVN24

Na brak atrakcji nie będą narzekać jednak nie tylko kibice piłkarscy. Przez cały dzień na Saskiej Kępie odbywać się będą koncerty, happeningi i pokazy teatrów ulicznych. Nie zabraknie też wystaw i karaoke, a wszystko pod hasłem "Na Francuskiej, na Francuskiej".

Utrudnienia dla kierowców

Na czas obchodów z ruchu wyłączone będą ul. Francuska i Paryska, na odcinku od ronda Waszyngtona do Brukselskiej. Zamknięte ulice będzie można ominąć jadąc ul. Saską lub Wałem Miedzeszyńskim. Kierowcy nie będą mogli przejechać także poprzecznymi ulicami: Lipską, Berezyńska, Walecznych, Obrońców, Meksykańską; przejezdna pozostanie ul. Zwycięzców. Utrudnienia zaczną się już w piątek ok. godz. 19 i potrwają do niedzieli do południa.

Tak Saska Kępa świętowała w ubiegłych latach:

Święto Saskiej Kępy
Święto Saskiej Kępy | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Święto w kolonii Wawelberga

To jednak nie koniec stołecznego świętowania. W niedzielę, 24 maja, po raz pierwszy swoje święto obchodzić będzie zabytkowa kolonia Wawelberga. O jej historii sięgającej przełomu XIX i XX wieku będzie można dowiedzieć się w czasie warsztatów, wystaw i koncertów.

Na urokliwe podwórko przy ul. Górczewskiej 15 warto zajrzeć od godz. 12 do 17.

Aktywnie i lokalnie w SDK

W sobotę warszawiacy będą mogli spotkać się w Służewskim Domu Kultury przy ul. Bacha 15, gdzie odbędzie się festiwal dla aktywnych mieszkańców. Co będzie się na nim działo?

- Festiwal będzie okazją, aby w tak dynamicznym i rozproszonym mieście, jakim jest Warszawa porozmawiać ze sobą, wymienić się wiedzą i pomysłami, zobaczyć, co i jak robią inni - zachęca do udziału w imprezie Urszula Majewska, zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej. Inicjatywy lokalne, miejsca aktywności lokalnej czy zasady składania wniosków do budżetu partycypacyjnego – to tylko niektóre z tematów, jakie poruszane będą w czasie festiwalu. Ponadto, specjaliści ze Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej doradzą, jak aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej wspólnoty. Festiwal potrwa od godz. 12 do 18. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Festiwal na cenzurowanym

W weekend rozpocznie się także festiwal Wyłącz System, organizowany już po raz siódmy z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. W tym roku tematem przewodnim będzie cenzura. Na początek, 23 maja, uczestnicy festiwalu wezmą udział w "ocenzurowanym" spotkaniu w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. O godz. 17 Tomasz Raczek porozmawia z Andrzejem Wajdą o cenzurze w filmie. Punktem wyjścia do dyskusji będzie "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego i rozwiązanie Zespołu Filmowego X. W kolejnych dniach na warszawiaków czekać będą m.in. pokazy filmów, występy artystyczne i rozmowy ze znanymi ludźmi świata kultury, w tym z Anną Szczepańską, Michałem Ogórkiem czy Maksymilianem Rigamontim. Program dopełnią wycieczki piesze i rowerowe, m.in. śladami dawnych "niepokornych" kin studyjnych oraz jednej z najstarszych polskich wytwórni filmowych.

W sumie do 7 czerwca w stolicy odbędzie się ponad kilkadziesiąt wydarzeń, których temat przewodnim będzie cenzura. Pełny program festiwalu znaleźć można na stronie wylaczsystem.pl. Na część spotkań obowiązują zapisy.

Atrakcje szykują się także nad Wisłą - czytaj więcej.

jk/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl / materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku.

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

Źródło:
PAP

Kierujący ciągnikiem rolniczym potrącił 20-letnią rowerzystkę i odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia". Niestety, kobieta zmarła w szpitalu.

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzyli się dwaj rowerzyści, obaj trafili do szpitala. Jeden z nich doznał poważnych złamań. Policjanci apelują do rowerzystów, aby zachowywali szczególną ostrożność i bezwzględnie stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wraz z początkiem roku szkolnego na Puławską do krańca Sielce i Kercelak wrócą tramwaje. Jednak na drugim z tych odcinków, kilka dni później, znów ruszą prace. Tramwaje nie pojadą Okopową do ronda Radosława.

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Źródło:
PAP

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Apel o pomoc dla Ośrodka KARTA, największego społecznego archiwum, które od 40 lat dokumentuje historię Polski. Brakuje pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników, są zaległości w ZUS-ie. Największe kłopoty zaczęły się w czasie pandemii.

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu lotniska Warszawa-Babice samochód osobowy zderzył się z tramwajem. Poszkodowana została kobieta kierująca toyotą.

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześcioletnia dziewczynka w oknie życia. Zadbana, w dobrym stanie, ale w wieku, który dawał do myślenia. Siostry, które prowadzą okno życia przy Hożej w Warszawie, zawiadomiły policję i wtedy okazało się, że ojciec dziewczynki był wcześniej poszukiwany. Relacja Michała Gołębiowskiego w programie "Polska i Świat". Wszystkie materiały można zobaczyć w TVN24 GO.

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem pokaz dronów upamiętnił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetliło aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformowało 12 symbolicznych figur.

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek na drodze krajowej numer 62. Na wysokości węzła Skuszew doszło do zderzenia dwóch aut: busa i samochodu osobowego. Policja podała, że do szpitala trafiły dwie osoby. Dwaj mężczyźni podróżujący busem byli nietrzeźwi, jeden po wypadku uciekł.

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

Źródło:
PAP

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszał obywatel Indii. Mężczyzna miał pomagać nieustalonym osobom przedostać się do Hiszpanii. Sprawa wyszła na jaw podczas zatrzymania cudzoziemców na Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku.

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Źródło:
PAP

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się kontrola dostawczego forda, w którym mieszkanka Warki przewoziła nadmierną liczbę pasażerów. Za fotele samochodowe posłużyła jej wersalka.

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Historyczna chwila na Dolnym Mokotowie. Tramwaj po raz pierwszy w historii skręcił w ulicę Belwederską. Na razie był to tylko skład pomiarowy i dotarł tylko do najbliższego przystanku. Według Tramwajów Warszawskich wykonawca linii do Miasteczka Wilanów podtrzymuje, że pierwsze składy z pasażerami dojadą tam na przełomie października i listopada.

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały chłopczyk bez opieki jeździł rowerkiem biegowym obok autobusów. Malucha zauważyli strażnicy miejscy i pomogli mu odnaleźć mamę, która nieświadoma zagrożenia robiła zakupy.

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archiwum Akt Nowych wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia Szefa Sztabu Zgrupowania AK "Radosław" ppłk. Wacława Janaszka. - Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe. Badania nad AK na pewno nie są jeszcze zakończone - powiedział w piątek dyrektor AAN Mariusz Olczak.

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

Źródło:
PAP

19-latek z Warszawy ukradł rodzicom samochód i pojechał do znajomego na Pomorze. Został zatrzymany po trzeciej kradzieży ze stacji paliw. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności, nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl