Deweloper zdemontował drzwi dawnej katowni NKWD


Deweloper zdemontował drzwi w piwnicach byłej katowni NKWD - alarmują społecznicy. Inwestor zapewnia, że drzwi są zabezpieczone. Stołeczny konserwator nakazał jednak, wstrzymanie prac, a wojewódzki zdecyduje, czy ta część piwnic stanie się zabytkiem.

Chodzi o piwnice znajdujące się w budynku przy ulicy Strzeleckiej 8 w Warszawie. W tym miejscu w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tutaj Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w okresie 1945–1948 Areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Na ścianach pozostały też imiona oraz nazwiska osadzonych, daty i hasła patriotyczne, a także rysunki.

Przenieśli drzwi z katowni

Część z piwnic (16 pomieszczeń) została wpisana do rejestru zabytków w 2013 roku. W środę w pozostałych prowadzono prace. "Na ul. Strzeleckiej developer właśnie zabrał się za wywożenie czego się da" – zaalarmowała nas na Kontakt 24 Anita.

Okazało się jednak, że chodzi dokładnie o drewniane drzwi, które znajdują się w części piwnic niewpisanej do rejestru zabytków. - Zostaliśmy powiadomieni, że właściciel obiektu zdemontował drzwi osadzone na hakach - mówi Piotr Brabander, stołeczny konserwator zabytków. - W środę byłem na miejscu. Informacje się potwierdziły. Wydałem decyzję o wstrzymaniu prac – dodaje.

Teraz pozostała część piwnic, w której znajdują się dawne inskrypcje, może również zostać wpisana do rejestru zabytków. - Wojewódzki konserwator zabytków ma dwa tygodnie na wszczęcie procedury, a następnie dwa miesiące na ewentualne dokonanie wpisu. Jeżeli tak się nie stanie, to decyzja o wstrzymaniu prac traci ważność - wyjaśnia Brabander.

Co na to deweloper, który zamierza remontować budynek przy ulicy Strzeleckiej? - Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej planujemy w część zabytkowej, a także na parterze nad nią, stworzenie placówki dydaktyczno-edukacyjnej. Zostaliśmy poproszeni przez instytut, żeby przenieść drewniane drzwi i zabezpieczyć, i tak zrobiliśmy - uspokaja Andrzej Amanowicz, prezes One-Development.

Wpiszą do rejestru zabytków?

Instytut Pamięci Narodowej potwierdza, że rozmawiał z deweloperem o stworzeniu miejsca pamięci. – Wskazaliśmy, że drzwi powinny być uratowane, ale nie uzgadniano z nami żadnego terminarza i nie zostaliśmy powiadomieni o planowanych pracach – informuje dr Tomasz Łabuszewski z warszawskiego oddziału IPN.

Sugeruje też, że błąd popełnił wojewódzki konserwator zabytków, który do rejestru wpisał tylko część piwnic, a nie wszystkie. – Inskrypcje znajdują się też w piwnicach nie objętych ochroną. Wskazywaliśmy, że również powinny być wpisane do rejestru zabytków.

Dlaczego całości nie wpisano do rejestru od razu? Służby mazowieckiego konserwatora zabytków przypominają, że po tym, jak w tym miejscu przestały funkcjonować więzienia, były tam piwnice lokatorskie. "W różny sposób zagospodarowane, przez co niedostatecznie zbadane przez Instytut Pamięci Narodowej, czy też inne instytucje wprost odpowiedzialne za udokumentowanie tego rodzaju miejsc" - czytamy w oświadczeniu wysłanym przez Agnieszkę Żukowską, rzeczniczkę mazowieckiego konserwatora. Żukowska podkreśla, że materiał jaki konserwator otrzymał w 2011 roku zawierał jedynie przykładowe widoki inskrypcji oraz mało obszerny materiał źródłowy. Były to relacje więzionych oraz fragmenty meldunków. "Wpisem objęto zatem pomieszczenia udostępnione do oględzin, i w których stwierdzono obecność świadectw w postaci imion i nazwisk osób osadzonych, dat i haseł patriotycznych, rzadziej rysunków oraz drzwi opatrzonych w judasze i numery do ówczesnych cel" - dodaje rzeczniczka.

Zaznacza też, że teraz mazowiecki konserwator oceni, czy pozostałą część piwnic wpisać do rejestru zabytków. "Co istotne, obecnie dostępne jest opracowanie IPN zawierające uszczegółowienie miejsc lokalizacji świadectw w pomieszczeniach północnego skrzydła budynku. W przypadku wszczęcia postępowania MWKZ dokona również oględzin skrzydła wschodniego budynku" - precyzuje Żukowska.

"Świadectwa zbrodni"

Wpisu do rejestru chcą też społecznicy ze stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu. Wystosowali petycję do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

"Pomieszczenia nie wpisane do rejestru zabytków nieruchomych, również posiadają świadectwa zbrodni. Dowodem na to, podobnie, jak w przypadku pomieszczeń objętych opieką konserwatorską, są inskrypcje wydrapane przez osadzonych w czasie funkcjonowania w budynku NKWD oraz WUBP" – apelują. "Dla przykładu podam, iż w części niewpisanej do rejestru zabytków znajdują się inskrypcje świadczące o osadzeniu w tym miejscu Mieczysława Grygorcewicza ps. Bohdan" – czytamy w petycji.

PRZECZYTAJ CAŁĄ PETYCJĘ

ran

Źródło zdjęcia głównego: MWKZ

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl