Dawne hale fabryki "Perun" w rejestrze zabytków

Fabryka "Perun" w rejestrze zabytków
Źródło: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Cztery hale z wartościowymi detalami architektonicznymi dawnej Warszawskiej Fabryki Sprzętu Spawalniczego "Perun" znalazły się w rejestrze zabytków. Budynki fabryki mają ponad sto lat.

Fabryka "Perun" została założona w 1910 roku przez francuskie Towarzystwo Akcyjne "L’Air Liquide", które otworzyło przy ulicy Leszno 138 fabrykę tlenu technicznego. Wpisem do rejestru zabytków objęte zostały cztery hale pofabryczne przy ulicy Grochowskiej 301/305. "Stanowią one powiązaną ze sobą, spójną pod względem architektonicznym i funkcjonalnym grupę budynków"- podaje w komunikacie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Budynki z pierwszej połowy XX wieku

Hale wzniesione około 1913 roku to: dawny magazyn z acetylenownią i budynek wytwórni gazów technicznych, dawny warsztat spawalniczy oraz budynek blacharni i warsztatów spawalniczych z 1938 roku. Czwarta hala, choć wzniesiona później, nawiązuje do budynków wcześniejszych.

W halach nie zachowało się pierwotne wyposażenie. Oryginalne urządzenia fabryczne były dwukrotnie konfiskowane w czasie I i II Wojny Światowej. Maszyny wykorzystywane w okresie powojennym zostały zdemontowane ze względu na zakończenie produkcji przemysłowej.

Prawie 100 lat działalności

"W czasie II wojny światowej zakłady kontynuowały swoją działalność w ograniczonym zakresie, pozostając pod nadzorem władz niemieckich. Zabudowania fabryczne nie zostały zniszczone przez wycofujące się oddziały niemieckie, co umożliwiło uruchomienie produkcji w tym samym roku. Po upaństwowieniu zakładów otrzymały one nazwę Warszawska Fabryka Gazów Technicznych i Sprzętu Spawalniczego, a od 1956 roku Warszawska Fabryka Sprzętu Spawalniczego "Perun" - czytamy w komunikacie konserwatora.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wyburzono część pierwotnych zabudowań, ale też wzniesiono nowe budynki fabryczne. W latach 1999-2003 firma została przejęta przez prywatnego właściciela, a zakłady przy ulicy Grochowskiej 301/305 zaprzestały swojej działalności. Obecnie pomieszczenia pozakładowe wynajmowane są najemcom prywatnym.

"Obiekt posiada wartości artystyczne, historyczne i naukowe, uzasadniającego objęcie go wpisem do rejestru zabytków nieruchomych. Wysokie walory budynków widoczne są w takich cechach i elementach, jak: zastosowanie cegły licowej do opracowania ścian zewnętrznych, wprowadzenie dekoracji w postaci cokołów, fryzów, gzymsów, pilastrów, obramień okiennych i drzwiowych, wprowadzenie dużych dwuskrzydłowych drzwi oraz dużych otworów okiennych umożliwiających doświetlenie hal fabrycznych" - podaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodatkową wartością hal jest zachowany układ funkcjonalno-przestrzenny.

Rozwiązania opracowywane przez warszawską fabrykę pozwoliły w 1924 roku na stworzenie pierwszej w Polsce fabryki elektrod.

Konserwator przypomina, że do osiągnięć spółki należy: stworzenie technologii do prasowania metali kolorowych na skalę przemysłową, produkcja aparatów tlenowych oraz urządzeń wykorzystujących tlen, stosowanych w medycynie, pożarnictwie i przemyśle spożywczym.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o konferencji przedstawicieli Miasto Jest Nasze, domagających się wpisania do rejestru zabytków kamienicy Rothberga.

ap

MJN domaga się wpisania do rejestru zabytków kamienicy Rothberga

Źródło: TVN24
"To najwyższej klasy zabytek"
"To najwyższej klasy zabytek"
Teraz oglądasz
"Kamienicę należy chronić jako część dziedzictwa warszawskiego"
"Kamienicę należy chronić jako część dziedzictwa warszawskiego"
Teraz oglądasz
"Pojawiają się dziwne propozycje urzędu miasta"
"Pojawiają się dziwne propozycje urzędu miasta"
Teraz oglądasz

MJN domaga się wpisania do rejestru zabytków kamienicy Rothberga

Czytaj także: