Z Kartą Warszawiaka za darmo wysterylizujesz swojego czworonoga

Najnowsze

Autor:
mp/ran
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Shutterstock Z Kartą Warszawiaka za darmo wysterylizujesz swojego czworonoga

Rozpoczęły się bezpłatne zabiegi sterylizacji, kastracji oraz czipowania zwierząt. Miasto przedstawiło warunki, które trzeba spełnić, aby móc skorzystać z darmowych usług. Na zabiegi w tym roku przeznaczono w sumie prawie 700 tysięcy złotych.

Dokładnie chodzi o 533 tysięcy złotych na zabiegi sterylizacji i kastracji oraz 160 tysięcy na czipowanie zwierząt. Prowadzona przez Biuro Ochrony Środowiska akcja potrwa do 30 listopada lub do wyczerpania budżetu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak przekazał ratusz, zabiegi można wykonać w jednym z wybranych zakładów leczniczych, bez względu na dzielnicę zamieszkania.

Warunki sterylizacji i kastracji

Warunkiem skorzystania z usług weterynaryjnych jest: posiadanie e-hologramu i okazanie Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka (osoby pełnoletnie), okazanie dowodu tożsamości i dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia jak na przykład książeczka zdrowia, jego paszport.

Konieczne jest też wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela dostępnego w zakładach leczniczych wniosku o wykonanie zabiegu sterylizacji lub kastracji. Zwierzę musi być zaczipowane i mieć więcej niż sześć miesięcy. W przypadku psów - wymagane jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Podczas zabiegu suki i kotki nie powinny być w trakcie rui, od ostatniego szczepienia zwierzęcia muszą upłynąć przynajmniej dwa tygodnie, minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – należy jedynie podać wodę. Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii.

Dodatkowe badania na koszt właściciela

Jeśli w trakcie wizyty kwalifikującej po badaniu klinicznym stwierdzona zostanie konieczność wykonania dodatkowych zabiegów oraz badań - np. EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu - miasto nie pokrywa ich kosztów. Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę.

Ratusz zaznaczył, że miasto nie bierze odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem oraz nie pokrywa dodatkowych kosztów w przypadku ujawnienia w trakcie zabiegu nieprzewidzianych okoliczności - takich, jak np. ciąża, ropomacicze. Zwierzę zapisywane przez właściciela na zabieg powinno być w dobrym stanie zdrowia oraz odpowiednio do niego przygotowane. Jeżeli tak nie będzie, lekarz weterynarii ma prawo odstąpić od przeprowadzenia zabiegu.

Miasto oferuje również bezpłatne czipowanie pupiliUrząd Miasta Stołecznego

Warunki czipowania

Ratusz podał również warunki skorzystania z bezpłatnego czipowania psa lub kota. Właściciel musi wypełnić w dwóch egzemplarzach wniosek o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania czworonoga. Formularze są dostępne w zakładach leczniczych. Na miejscu również trzeba okazać dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia.

Pies lub kot musi mieć ukończony 12. tydzień życia, a ponadto - w przypadku psów - wymagane jest, aby posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL w terminie do pięciu dni od momentu wszczepienia mikroprocesora.

Kastracji poddano już prawie 16 tysięcy psów i kotów

W ramach akcji prowadzonej przez miasto w latach 2007-2020 sterylizacji i kastracji poddano 15 956 psów i kotów, a elektronicznemu znakowaniu 104 214 zwierząt. W 2021 roku zaplanowano sterylizację i kastrację 2480 zwierząt oraz czipowanie 3200. 

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy również, jak w ubiegłym roku radziły sobie czworonogi na Paluchu:

Zainteresowanie adopcją zwierząt w czasie pandemiiFakty TVN

Autor:mp/ran

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock