Czołgi, samoloty, armaty. Dziś wielka defilada

Prezydent Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego
Prezydent Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego
TVN24
Prezydent Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem PiłsudskiegoTVN24

Dziś w Warszawie odbędzie się największa od kilku lat defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Najpierw nad głowami zebranych przelecą śmigłowce i samoloty. Później pojawią się pododdziały piesze, a na koniec ulicami przejadą pojazdy bojowe. Dla kierowców i pasażerów komunikacji defilada oznacza sporo utrudnień w ruchu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.00. Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. To pierwszy punkt piątkowych obchodów wojskowego święta w tym roku. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez Komorowskiego.

Defilada w Al. Ujazdowskich i na ul. Belwederskiej ruszy w samo południe.

Pokaz rozpocznie się po przemówieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego. W defiladzie weźmie udział ok. 1,2 tys. żołnierzy (z czego prawie 800 będzie maszerować) i ponad 120 pojazdów, a ponad głowami zgromadzonych - jeśli pogoda pozwoli - przeleci ponad 50 samolotów i śmigłowców.

Samoloty i śmigłowce

Zgodnie z planem, najpierw z północy na południe ma przelecieć siedem samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuszczą biały i czerwony dym. Po niecałych dwóch minutach na wysokości ok. 150 metrów nad Al. Ujazdowskimi przelecą śmigłowce - kolejno: sześć szkolnych SW-4 Puszczyk, po cztery W-3 Sokół, Mi-17 i uderzeniowe Mi-24.

Część śmigłowcową zamkną dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk. Kilka takich maszyn stacjonuje obecnie w bazie w Mirosławcu i wspiera amerykańskich i kanadyjskich spadochroniarzy, którzy szkolą się razem z Polakami, odkąd zaostrzeniu uległ kryzys na Ukrainie.

Wstrzymają ruch na lotnisku

Po śmigłowcach, ok. 200 metrów nad głowami publiczności przelecą samoloty. W pierwszej kolejności będą to transportowce - trzy M-28 Bryza, trzy C-295, a następnie formacja złożona z dwóch C-130 Hercules i dwóch C-295. Po nich na niebie pojawi się sześć szkolnych PZL-130 Orlik. Na końcu zaprezentują się odrzutowce - najpierw formacja złożona z dwóch Su-22 i dwóch MiG-29, a po nich cztery F-16.

Ze względu na powietrzną część defilady na pół godziny zostanie wstrzymany ruch na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Nie zabraknie orkiestr i rekonstruktorów

Gdy pokaz skończą lotnicy, ruszy część lądowa defilady. W pierwszej kolejności zaprezentują się pododdziały piesze. Przemaszerują kompanie reprezentacyjne różnych rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym, pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni.

Al. Ujazdowskimi przemaszeruje również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilować będzie także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.

Będą też pododdziały w historycznych mundurach z 1920 i 1939 r. W defiladzie wezmą też udział przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje - m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.

Pojazdy kołowe i gąsienicowe

Po piechurach do defilady ruszą pojazdy kołowe i gąsienicowe. Najpierw pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3. Na dwóch pojazdach zostaną zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.

Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpocznie się od 14 transporterów opancerzonych Rosomak w wersji bojowej i dwóch w wersji medycznej. Po nich zaprezentuje się sprzęt artylerzystów - najpierw dwa radary Liwiec, potem sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

Pokażą rakiety Grom

Następnie defilować będą przeciwlotnicy - pokażą rakiety Grom, cztery zestawy Hibneryt, sześć wyrzutni rakietowych Osa i dwa wozy dowodzenia Łowcza. Rzut kołowy zamkną pojazdy saperów, m.in. dwa mosty samochodowe MS-20 Daglezja oraz cztery sanitarki.

Na końcu ulicami Warszawy ruszy to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie zostaną zaprezentowane w stolicy po raz pierwszy. Wojsko Polskie używa wprawdzie od dekady Leopardów 2 w wersji A4, ale nowsze wozy zostały kupione w ubiegłym roku z rezerw Bundeswehry, a pierwsze pojazdy sprowadzono do Polski w maju. Z kolei Kraby wprowadzono na uzbrojenie Wojsk Lądowych pod koniec 2012 r. Rzut gąsienicowy zamkną dwa transportery minowania narzutowego Kroton i dwa wozy zabezpieczenia technicznego.

Defilada rozpocznie się u wylotu pl. Trzech Krzyży. Ciężkie pojazdy gąsienicowe nie będą jednak jechały przez wiadukt ponad Trasą Łazienkowską. Rozpoczną jazdę na wysokości Agrykoli.

TAKI SPRZĘT ZOBACZYMY NA DEFILADZIE:

Defilada jako pokaz sił
Defilada jako pokaz siłTVN24

Festyn żołnierski

Od godz. 13 w okolicach Łazienek Królewskich mieszkańcy stolicy będą mogli z bliska obejrzeć uzbrojenie i sprzęt wojskowy polskich sił zbrojnych. W parku Agrykola odbędzie się festyn żołnierski, a wzdłuż ulic Myśliwieckiej i Szwoleżerów będzie wystawiony ciężki sprzęt wojskowy. Będzie można zobaczyć m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, artylerię samobieżną, zestawy przeciwlotnicze, sprzęt saperów, radary, wozy dowodzenia i wiele innych.

Największa w ostatnich latach defilada z okazji święta Wojska Polskiego odbyła się w stolicy w 2008 r. Uczestniczyło w niej ponad 1200 żołnierzy.

Utrudnienia w ruchu

Defilada oznacza, że kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje urząd miasta, przez cały dzień zamknięte dla ruchu będą: ul. Myśliwiecka od ul. Łazienkowskiej do ul. Szwoleżerów oraz ul. Szwoleżerów od ul. Myśliwieckiej do ul. Czerniakowskiej.

Z kolei do ok. godz. 15.00 wyłączony z ruchu będzie ciąg Al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego pomiędzy pl. Trzech Krzyży a ul. L. Idzikowskiego.

"Po zamknięciu dla ruchu Al. Ujazdowskich i ul. Belwederskiej na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii E-2, 116, 118, 119, 166, 180, 222, 501, 503, 519 i 522. W przypadku braku możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Piękną objazdem pojadą również linie 107, 118, 159 i 187" - podają miejscy urzędnicy.

TAK WYGLĄDAŁY PRÓBY PRZED DEFILADĄ:

Próba powietrzna
Próba powietrznaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Sprzęt wojskowy na Trasie Siekierkowskiej
Sprzęt wojskowy na Trasie SiekierkowskiejTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Przygotowania do defilady
Przygotowania do defiladyDawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl/TVN24

PAP/ran/b

Pozostałe wiadomości

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl