Czołg na dnie zaniedbanego stawu? Radny proponuje poszukiwania

Jolibord / warszawa.wikiaCzołg na dnie stawu?

Zaniedbany staw Kozia Górka kryje na dnie czołg z II wojny światowej - mówią lokalne legendy. O ich sprawdzenie zwrócił się do władz dzielnicy Praga Południe jeden z radnych.

"Odwiedziłem ostatnio najbardziej zaniedbany rejon naszej Dzielnicy, jaką jest bez wątpienia tak zwana Kozia Górka. Pośród rosnących tam chaszczy i krzewów wyrastających pośród zrujnowanych obecnie resztek zabudować znajduje się tam zbiornik wodny zwany stawem Kozia Górka, a popularnie Baustelle, Babsztyle, albo tez Bałki" – pisze w interpelacji Marek Borkowski, samorządowiec z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Czołg leży na dnie?

Jak przekonuje, zainteresował się przede wszystkim samym stawem, ale również tym, co mogą kryć jego odmęty.

„Kolejna sprawa, którą chciałbym poruszyć to docierające do mnie legendy okolicznych mieszkańców o zatopionym w stawie czołgu z okresu II wojny światowej” – pisze radny.

I dodaje, że w czasie okupacji w okolicach stacjonowały jednostki budowlano-remontowe. W rozmowie z tvnwarszawa.pl wspomina także o plotkach, które głoszą, że swego czasu na zatopionym pojeździe można było nawet stanąć. – Jeżeli ktoś wiedział, gdzie jest – mówi Borkowski. I twierdzi, że plotek jest coraz więcej. Sugeruje również władzom dzielnicy, że sprawie warto się bliżej przyjrzeć. "Obecnie istnieją technologie umożliwiające podziemną i podwodną lokalizację takich zatopionych obiektów, czy w przypadku potwierdzenia się informacji na temat czołgu, albo tez innych urządzeń, bądź sprzętu z okresu okupacji Urząd Dzielnicy mógłby przeprowadzić tego rodzaju badania?" – pyta urzędników. Gdyby operacja zakończyła się sukcesem, to jego zdaniem można by znalezisko wydobyć, wyremontować i wyeksponować na terenie dzielnicy.

Do sprawy będziemy wracać.

Tu znajduje się staw:

Mapy dostarcza Targeo.pl

SKARBY MOŻNA ZNALEŹĆ W WIŚLE. W 2012 ROKU ODBYŁA SIĘ WIELKA AKCJA ICH WYDOBYCIA:

Akcja policji i archeologów filmowana z pokładu Błękitnego24
Akcja policji i archeologów filmowana z pokładu Błękitnego24TVN24

Znacie ciekawe warszawskie legendy? Piszcie na warszawa@tvn.pl.

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Jolibord / warszawa.wikia

Pozostałe wiadomości